„W życiu trzeba zawsze wolnym być…”

manam - sporteuroŚrodowisko muzyczne poniosło w sobotę ogromną stratę. W wyniku nagłego zawału serca zmarł bowiem założyciel i lider zespołu Maanam – Marek Jackowski. Aby uczcić pamięć artysty postanowiliśmy przybliżyć wam krótko jego biografię.

Marek Jackowski był związany z muzyką praktycznie całe życie. Już podczas studiów na Uniwersytecie Łódzkim, a następnie Jagiellońskim w Krakowie zaczął grywać w pierwszych zespołach. W latach 1965-67 grał w łódzkiej grupie Impulsy. Grupę tę przekształcił potem we własny zespół Vox Gentis. Był to początkowo kwintet, grający blues rocka, a później – duet gitar elektrycznych Marek Jackowski – Zbigniew Frankowski.

{youtube}BIEaFZbcMDw|600|450|0{/youtube}

Po przeprowadzce do Krakowa nawiązał współpracę z Piwnicą pod Baranami. Związał się z grupą Anawa, z którą nagrał płyty: Marek Grechuta & Anawa (1970) i Korowód (1971). Później grał też z zespołem Osjan (1971-75).

Na jeden z najważniejszych, a zarazem przełomowych w artystycznym życiu projektów przyszło mu poczekać aż do grudnia 1975 roku. Wtedy to w Krakowie wraz z Milo Kurtisem założył zespół Maanam, którego został liderem. Jackowski stał się również głównym kompozytorem materiału płytowego. W ciągu kilku lat zespół kształtował swój skład i brzmienie. Przebicie medialne w ówczesnych czasach nie było jednak takie proste i zespół promował się w zasadzie jedynie „pocztą pantoflową”. Prawdziwy „bum” na Maanam przyszedł z początkiem 1980 roku, kiedy to zespół nagrał drugi i jeden z najważniejszych w dyskografii singel „Boskie Buenos/Żądza pieniądza”. 6 czerwca wystąpili z nim na I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji – Jarocin’80. Kilkanaście dni później grupa zadebiutowała z tym utworem na festiwalu w Opolu. Wykonane przez Korę „Boskie Buenos” wywołało ogólnokrajowy szok, a Maanam wdarł się impetem na polską scenę rockową i zapisał się na niej na wieki.

W latach 80. Maanam przeżywał prawdziwy rozkwit swojej kariery. Zespół koncertował m.in. w RFN i Holandii, wydawał płyty za płytą, przeboje za przebojem. Kolejne lata przynosiły nieco mniejsze, ale dalej ogromne sukcesy i aż do 2008 roku zespół prawie nieprzerwanie nagrywał i koncertował w Polsce i za granicą.

Marek Jackowski nie ograniczał się jednak jedynie do Maanamu. Nagrał dwa solowe albumy No1 (1994) oraz Fale Dunaju (1995) oraz jedną kompilację z serii Złota kolekcja (2002) i współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ