Barwa ochronna
Piątkowy lub sobotni wieczór. Bary i kluby otwarte do późnych godzin nocnych. Nie ma lepszego pomysłu niż wybranie się na imprezę i odstresowanie po trudach tygodnia. Drink za drinkiem, tańce na parkiecie, zabawa toczy się w najlepsze aż nagle urywa ci się film. Następnego dnia nie pamiętasz co się stało, jak trafiłeś do domu. Albo co gorsza budzisz się nie wiadomo gdzie i nie wiadomo z kim.
Może nigdy cię to nie spotkało, ani nie dotknęło twoich przyjaciół. Problem niestety jest obecny zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Potocznie zwane tabletkami gwałtu, substancje psychoaktywne dosypywane do drinków zaczynają działać bardzo szybko, ponieważ już po 15-30 minutach od ich zażycia. Osoba, która znajduję się pod wpływem takiej substancji może stracić świadomość na kilka godzin. W najtragiczniejszych przypadkach pigułki te są używane do obezwładnienia nieświadomej kobiety i jej seksualnego wykorzystania. Zdarza się także, że ofiarą padają mężczyźni, szczególnie tacy po których widać, że są zamożni. W Polsce odnotowano przypadki, kiedy po nocy w klubie ludzie budzili się z pustym kontem. Scenariusz w takich sprawach zwykle rysuje się tak samo. Przestępca wrzuca substancję do szklanki, czeka do czasu aż ofiara staje się odurzona i szybko wyprowadza ją z gwarnego miejsca pod pretekstem udzielenia pomocy.
Problem wydaje się bez wyjścia. Prowadzone są różne kampanie społeczne, które mają wyczulić ludzi i uświadomić im zagrożenie. Taki cel miała kampania „Pilnuj drinka”, która ruszyła w Krakowie w 2008 roku i swoim zasięgiem objęła cały kraj. Takie inicjatywy są jak najbardziej potrzebne, jednak często nieskuteczne. Najnowsze odkrycie czterech studentów z Uniwersytetu w Północnej Karolinie w Stanach Zjednoczonych może na zawsze odmienić nierówną walkę ofiar ze sprawcami przestępstw. Grupa młodych naukowców stworzyła lakier do paznokci, który wykrywa narkotyki zawarte w płynach. Lakier zmienia swój kolor w kontakcie z popularnie używanymi w celu odurzania substancjami takimi jak GHB, Rohypnol czy Xanax. Na razie produkt nie jest dostępny w sprzedaży, ale miejmy nadzieję, że pracę nad jego ulepszeniem i opatentowaniem nie potrwają długo. Dzięki temu projektowi studenci wygrali konkurs dla młodych, zdolnych naukowców. Pieniądze z wygranej nie wystarczą jednak na potrzebne do wykonania badania. Dlatego też grupa szuka potencjalnych inwestorów, którzy sfinansowali by ich projekt o nazwie „Undercover Colours”
– Dzięki naszemu odkryciu, każda kobieta będzie w stanie dyskretnie upewnić się, że jest bezpieczna w tłumie. Wystarczy, że zamoczy pomalowany paznokieć w drinku i sprawdzi czy nie zmienił koloru – napisali studenci na swoim fanpage’u na facebook’u. – Poprzez nasz lakier i inne, podobne technologie, chcemy się przyczynić do walki z przestępcami i zmniejszyć ich poczucie bezkarności. Jeśli lakier wejdzie do użytku, zwiększy się prawdopodobieństwo ich złapania. W efekcie, chcemy przenieść poczucie strachu z dotychczasowych ofiar na przestępców. Jesteśmy „Undercover Colours”, pierwszą firmą na rynku mody, która da kobietom siłę by przeciwdziałać przemocy seksualnej.*
Miejmy nadzieję, że lakier jak najszybciej zostanie wprowadzony do sprzedaży w USA, a później dostępny będzie na całym świecie do użytku wszystkich kobiet.
Marlena Skrzypczyńska
*tłumaczenie własne