Ucieczka do Stodoły

Właśnie ukazał się nowy album Gaby Kulki – The Ecapist. Będzie można posłuchać go na żywo w Stodole.

kulisykultury.pl 

Gabriela Kulka bez wątpienia jest wyjątkową wokalistką. Z wykształcenia jest architektem wnętrz, choć wychowała się w muzycznej rodzinie (jej ojciec wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina). Ma specyficzny smak i poczucie estetyki, co widać w jej tekstach, muzyce, a nawet scenicznych kreacjach. Ma na koncie trzy oficjalne albumy, kilka wydanych własnym sumptem i współpracę m. in. z Janem Młynarskim (Młynarski Plays Młynarski), Reni Jusis (dla której pisała tekst), Adamem Nowakiem (gitarzystą Raz, Dwa, Trzy przy wykonywaniu wierszy Herberta) i wieloma innymi. Wraz z zespołem Baaba nagrała rovery Iron Maiden.

 

The Escapist ujrzał światło dzienne na początku września. Album już został okrzyknięty przez wielu jedną z najlepszych płyt tego roku. Zawiera dziesięć utworów (w większości w języku angielskim), choć Gaba przyznała się w trakcie wywiadu dla TVP Kultura, że zarejestrowała dwa razy więcej materiału. Można napisać wiele słów na temat tego albumu, ale jest na tyle zróżnicowany, że ciężko go zamknąć w jakiejś szufladce. Sama Gaba przyznaje się do inspiracji brzmieniami lat 70 (Led Zeppelin, Fleetwood Mac, Elton John, John Lenon), choć przyznaje że to inspiracja niezamierzona.

 

Nie jest to płyta „lekka”. Daleko jej do ciężkostrawności muzyki współczesnej lub awangardowego jazzu, ale jak na popową produkcję jest na pewno ambitna. Na przykład Wielkie Wrażenie, utwór promujący album, pozornie jest bardzo prosty. Dość minimalistyczny – na cztery czwarte, a jednak kryje sporo smaczków. Na przykład nieszablonowe podejście do partii gitary basowej – w większości bas gra melodie, czasem przy pomocy techniki slide. Rolę basu bierze na siebie fortepian. Perkusja to przez większość czasu tylko stopa i werbel – ale ciągnie numer jak porządna lokomotywa. Albo linia melodyczna – mocno synkopowana, czasem w unisonie z ukulele. I cała płyta taka jest – niby niezbyt skomplikowana, niby popowa, a jednak oryginalna. Krążek można kupić na zwykłym CD lub w edycji specjalnej na winylu – z torbą, zestawem przypinek i naklejką Gaby (dostępne tylko w przedsprzedaży).

 

 

Trzeciego grudnia o 19:00 w Stodole Gaba zagra między innymi materiał z The Escapist. Bilety w cenie 47 zł (miejsca pod sceną) i 60 zł (na balkonie) do kupienia w kasie klubu Stodoła lub na ww.stodola.pl.

 

{youtube} Fk4RgHmTFwQ|600|450|0{/youtube}

 

Michał Mościcki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ