Obrona pracy, sprawdź jak wywalczyć dyplom

 

 

Właśnie rozpoczął się sezon na obrony, czyli czas, kiedy studenci muszą sporo zainwestować w środki uspokajające lub w nadwyżki kofeiny, aby sfinalizować wszystko w terminie. Zauważyłam, że informacje, zamieszczone na ten temat w Internecie się nieco zdezaktualizowały. Dlatego poniżej wklejam garść cennych wskazówek, dzięki którym będziecie mogli się zrelaksować i w niedalekiej przyszłości cieszyć się pięknie oprawionym dyplomem

 

 

Fot. Pexels

 

 

Ile stron musi mieć praca

 

 

Wszystko zależy od tego, jak obszerny jest twój temat oraz od wymagań na twojej uczelni. Ważne jest również to, czy jesteś na studiach pierwszego, drugiego stopnia, czy piszesz doktorat. Najczęściej praca licencjacka oraz magisterska zawiera minimum czterdzieści pięć stron. W przypadku tej pierwszej zwykle nie przekracza ona sześćdziesięciu, ale tak jak wspominałam na początku, objętość jest związana z tematem. W pisaniu każdej pracy, a w szczególności naukowej nie liczy się ilość, ale jakość. Jednak zbytnia oszczędność również nie jest mile widziana. Musisz dostatecznie rozwinąć temat, którym się zajmujesz, gdyż twoje dzieło będzie oceniane pod tym kątem. Najlepiej nie trzymać się sztywnych kryteriów i korzystać z rad promotora, który ma większe doświadczenie od ciebie.

 

 

Fot. Pexels

 

 

 

Z jakich elementów powinna się składać

 

 

Ze wstępu, części teoretycznej, metodologii, rozdziału praktycznego, w którym zaprezentujesz swoje badania oraz zakończenia, czyli miejsca na wnioski. Twoja praca powinna również posiadać stronę tytułową z logiem uczelni, tytułem oraz nazwiskiem twoim i promotora. Musisz pamiętać o bibliografii, spisie rysunków i tabel, a także przedstawieniu źródeł internetowych. Każde zdanie, które pochodzi z jakiejś publikacji naukowej, musi być opatrzone przypisem i cytatem. W przeciwnym razie praca nie przejdzie pozytywnie przez antyplagiat, a ty nie zostaniesz dopuszczony do obrony.

 

 

Wstęp i zakończenie

 

 

Pamiętam, że zarówno ja, jak i inni moi znajomi mieliśmy sporo wątpliwości, dotyczących tego, co właściwie powinno znajdować się we wstępie i zakończeniu oraz jak długie powinny być te części. Z reguły objętościowo nie przekraczają czterech stron. Mnie w napisaniu pomogła wskazówka, w której poradzono mi, abym pisała je tak, jakby osoba oceniająca miała przeczytać je zamiast pracy. We wstępie powinien być zawarty cel, powód, dla którego zdecydowałeś się pisać właśnie na ten temat, postawiona teza lub hipoteza oraz informacja o tym, jak chcesz ją udowodnić bądź podważyć. Zakończenie stanowi podsumowanie twoich badań. Znajduje się tam informacja o tym, czy udało ci się zrealizować założony cel, czy hipoteza lub teza, postawiona na początku okazała się słuszna. Powinieneś odwołać się również do wstępu oraz części teoretycznej pracy, a także napisać o tym, jaką wiedzę zdobyłeś, pisząc pracę, czego się nauczyłeś.

 

 

Fot. Karina Playachenko

 

 

Co to jest APD

 

 

Każda uczelnia wyższa posiada własne Archiwum Prac Dyplomowych, w którym musisz umieścić gotową pracę we wskazanym terminie. Dzięki temu nie musisz drukować jej w trzech egzemplarzach, bo promotor oraz recenzent, mogą się z nią zapoznać właśnie poprzez APD oraz wystawić oceny i recenzje. Technologia poszła do przodu i teraz uczelnie, zamiast przechowywać egzemplarze fizycznie, mogą archiwizować je elektronicznie. System jest pomocny, ale musisz dopilnować wszystkich terminów, o których szerzej powiem poniżej. Jeżeli umieścisz swoją pracę choćby jeden dzień za późno, komputer ci tego nie zapomni, a system nie dopuści cię do obrony. Po dodaniu swojego dzieła w PDF do APD oraz wszystkich niezbędnych załączników twoja praca przejdzie przez kontrolę antyplagiatową, a wynik zostanie wysłany do sekretariatu oraz twojego promotora.

 

 

Kiedy i jak wybrać recenzenta

 

 

Im wcześniej zdecydujesz się na wybór recenzenta, tym mniej będziesz się stresować. Najpóźniej możesz to zrobić około miesiąca przed planowanym terminem obrony, żeby w przypadku odmowy, mieć możliwość poprosić kogoś innego. Najlepiej dobrać go pod kątem tematyki twojej pracy oraz od razu poinformować go, kiedy chcesz się bronić. Twój recenzent musi być obecny w dniu twojej obrony, bo to on, oprócz promotora będzie zadawał ci pytania, dlatego termin musi mu odpowiadać. Dobrze jest poprosić o recenzję osobę, którą szanujesz oraz lubisz. Uwierz mi, sam egzamin będzie cię kosztował sporo nerwów, dlatego powinieneś przemyśleć swój wybór, aby nie generować niepotrzebnego stresu.

 

 

Fot. Pexels

 

 

Gdzie i kiedy obrona?

 

 

Wszystko zależy od terminu, w którym skończysz pracę, zamieścisz ją w systemie oraz od twojego promotora i recenzenta. Każda uczelnia wyznacza w każdym roku około sześciu terminów obrony. Warto zapytać o nie już końcem kwietnia w sekretariacie, aby odpowiednio rozplanować swoją pracę oraz w porozumieniu z promotorem i recenzentem wybrać termin. Musisz pamiętać, że aby zostać dopuszczony do obrony musisz mieć wpisane wszystkie oceny z sesji letniej, która na większości uczelni rozpoczyna się dopiero w czerwcu, wywiązać się ze wszystkich terminów na APD, uregulować sytuację z biblioteką oraz zapłacić za dyplom. Wszystkie niezbędne informacje z pewnością znajdują się na stronie internetowej twojego wydziału. Obrony odbywają się w wakacje, więc powinieneś zapytać swojego promotora i recenzenta, w którym terminie są dostępni. Jeżeli jesteś na studiach pierwszego stopnia, to ustal termin jak najszybciej. Już w połowie lipca rozpoczyna się rekrutacja na studiach drugiego stopnia, żeby się zarejestrować, potrzebujesz dyplomu lub zaświadczenia z sekretariatu, który będzie zawierał twój wynik z obrony oraz średnią ze studiów.

 

 

Fot. Pexels

 

 

Uwaga! Formalności

 

 

Kiedy już zdecydujesz się na konkretną datę, dopilnuj terminu złożenia pracy w APD oraz dokumentów w sekretariacie. Trzy tygodnie przed obroną musisz wysłać tytuł swojej pracy do sekretariatu, który umieści go w APD. Później powinieneś dodać temat pracy, słowa klucze, abstrakt w języku polskim i angielskim oraz dokonać opłaty za dyplom. Jeżeli chcesz go otrzymać w języku polskim, to zapłacisz około sześćdziesięciu złotych, a jeśli potrzebujesz go także w języku angielskim, to będzie cię to kosztowało stówę. Dwa tygodnie przed obroną musisz wprowadzić do systemu twoją pracę w PDF oraz dokumenty, które załączasz do pracy. Najpóźniej tydzień przed planowanym terminem twój recenzent oraz promotor powinni dodać recenzje i oceny. Wtedy musisz mieć już oceny ze wszystkich przedmiotów oraz złożyć w sekretariacie wydrukowaną pracę, sześć zdjęć, oświadczenie o prawie autorskim wydrukowane z systemu, zaświadczenie od promotora oraz potwierdzenie dokonania opłaty za dyplom. Pamiętaj, żeby dopilnować formalności. W przeciwnym razie twoja obrona obsunie się w czasie.

 

 

Fot. Karina Playachenko

 

 

 

Jak przygotować się do egzaminu

 

 

Jeżeli pisałeś pracę samodzielnie, nie musisz się martwić. Przecież zapoznałeś się z literaturą przedmiotu, a w ostatnim czasie ślęczałeś nad tym tyle, że wszystkie swoje hipotezy, wnioski i wyniki badań znasz już na pamięć. Zwykle promotor i recenzent podają obszary, z których będą zadawać ci pytania, dlatego nie musisz powtarzać notatek z trzech lub pięciu lat studiów. Pretekstem do zadania konkretnych pytań jest zawsze twoja praca. Jeśli wiesz, o czym pisałeś, to naprawdę możesz być spokojny.

 

 

Fot. Pexels

 

 

Ile osób jest w komisji

 

 

W komisji znajduje się zawsze twój promotor, recenzent, którzy zadają ci pytania oraz przewodniczący. Rzadko się zdarza, aby zadawał ci jakieś dodatkowe pytania. Zazwyczaj rola przewodniczącego ogranicza się do oficjalnego powitania cię na egzaminie oraz poinformowania o wyniku.

 

 

Zamiast kupować kwiaty promotorowi, weź udział w akcji kredki zamiast kwiatów i wspomóż dzieci z hospicjum/ fot. Pexels

 

 

Przebieg obrony

 

 

Bądź punktualnie, a najlepiej jakiś kwadrans wcześniej, żeby mieć czas na znalezienie sali, w której obywa się egzamin. Następnie komisja wchodzi do środka, a ty musisz czekać, aż zostaniesz wywołany. Później przewodniczący oficjalnie wita cię na obronie, odczytuje tytuł twojej pracy, a recenzent oraz promotor informują cię o ocenie, jaką otrzymałeś z pracy oraz komentują ją komentują. Potem recenzent oraz promotor zadają ci pytania, których zazwyczaj nie jest więcej niż cztery. Na koniec dziękują ci i proszą o opuszczenie pomieszczenia, aby mogli się naradzić, a ty czekasz na wyniki przed drzwiami.

 

 

Fot. Pexels

 

 

Wyniki

 

 

Spokojnie. Weź głęboki wdech. Żadna uczelnia nie chce cię oblać. Raczej wychodzą z założenia, że jeżeli studiowałeś tu przez trzy lub pięć lat i napisałeś pracę, która została dopuszczona do obrony, to dyplom ci się po prostu należy. Komisja podczas narady nie zastanawia się nad tym, czy zasłużyłeś na ocenę pozytywną, ale podlicza twoją średnią ze studiów, pracy i obrony, aby powiadomić cię o tym, co znajdzie się na twoim dyplomie.

 

 

Fot. Pexels

 

 

Dyplom

 

 

Możesz odebrać go w sekretariacie średnio miesiąc po obronie. Jeżeli potrzebujesz wyników, aby zarejestrować się na studia drugiego stopnia, poproś o wydanie zaświadczenia, które będzie zastępować dyplom aż do jego wydania. Jeśli twoja średnia ocen ze studiów wynosi przynajmniej 4.5, to otrzymasz dyplom z wyróżnieniem.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ