Wielosztuki

W ten weekend w Warszawie rozpoczynają się aż trzy festiwale sztuki współczesnej. Teraźniejszość i tradycja, taniec i muzyka, teatr i performance – taki tygiel sztuki czeka już dziś na Warszawiaków.

teatrdlawas.pl

Już dziś zaczyna się 13. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł, który potrwa do 28 września. Otworzy go spektakl Souls francuskiego tancerza i choreografa Oliviera Duboisa w Teatrze Studio. Tegoroczna edycja Festiwalu koncentrować się będzie wokół takich tematów jak społeczeństwo/jednostka, tworzenie się małych wspólnot, network. Chcemy bliżej przyjrzeć się współczesnym postaciom communitas oraz dynamice powstawania bezpośrednich, inkluzywnych i niehierarchicznych wspólnot, które niosą w sobie potencjał zmiany społecznej – zapowiada Edyta Kozak, dyrektor artystyczna C/U.

Wystąpi dziewiętnastu artystów z całego świata, a 20 września w Teatrze Studio między 14:00 a 20:00 odbędzie się projekt „Folk? A ja się (nie) zgadzam”, dotyczący nowego definiowania folkloru. Karnet na cały festiwal kosztuje 203 zł, ulgowy 140 zł, bilety na pojedyncze spektakle od 30 do 60 zł. Wstęp na projekt „Folk?” jest bezpłatny.

Jutro zaczyna się największy polski festiwal muzyki współczesnej, 57. Warszawska Jesień. To wydarzenie o bardzo długiej historii, sięgającej roku 1956 i odwilży postalinowskiej. Od pierwszej edycji misją festiwalu było prezentowanie nowych nurtów w muzyce poważnej. W czasach słusznie minionego systemu Warszawska Jesień miała charakter nie tylko artystyczny. Równie silny był jej polityczny kontekst, ponieważ sprzeciwiała się dominującemu wówczas socrealizmowi. Po ’89 ten kontekst zanikł, jednak Warszawska Jesień wciąż budzi wiele kontrowersji. Ponieważ to święto muzyki współczesnej, to towarzyszą mu emocje z nią związane (czy muzyką jest przepiłowanie na scenie fortepianu?). Bez względu na wszystkie emocje wokół niej, to unikalne wydarzenie o światowym poziomie.

Tegoroczny 57. Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień potrwa od jutra do niedzieli 28 września. W tym roku na program festiwalu składają się przede wszystkim utwory przeznaczone na instrumenty muzyki dawnej, różnych kultur tradycyjnych oraz instrumenty nietypowe bądź rzadko używane. Usłyszymy nową muzykę skomponowaną na instrumenty takie jak: szałamaje, dulcjan, cynk, wiole da gamba, pozytyw organowy, regał, lutnia, cytra elektryczna czy shō i koto, tradycyjne japońskie instrumenty.

Niecodziennym wydarzeniem będzie prawykonanie REKA Izraelczyka Yuvala Avitala. To utwór wykorzystujący alikwotowy szamański śpiew syberyjskiej mniejszości Tuwy, techniki wokalne zuluskiej Afryki Południowej, gardłowy śpiew bassu prastarej wokalnej polifonii z Sardynii, modalny śpiew archaicznej tradycji Żydów z Buchary, alikwotowy i gardłowy śpiew mongolskiej tradycji nomadycznej. Szczególnym uczestnikiem tego utworu jest… stu osobowy chór ochotników-niemuzyków. Razem z „dużym” festiwalem odbędzie się 4. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci Mała Warszawska Jesień. Na „małej” edycji najmłodsi melomani będą mogli przejechać się muzycznym pojazdem, uratować królestwo Bum Bum Rurek i wziąć udział w muzycznej grze terenowej. Karnet na cały festiwal kosztuje 344 zł, a pojedyncze koncerty od 15 – do 60 zł.

Również jutro zaczyna się festiwal War<So>Vie, międzynarodowy, interdyscyplinarny festiwal współtworzenia przestrzeni publicznej miasta. Do 27 września sceny i ulice zapełnią działania w przestrzeni miejskiej, prezentacje teatralne, koncerty i wystawy o życiu miasta przygotowane przez lokalnych artystów, aktywistów i mieszkańców przy udziale zaproszonych twórców, kuratorów oraz innych gości zagranicznych. War<So>Vie to także Otwarte Warsztaty o kulturze, edukacji i zdrowiu, stwarzające warunki do performatywnych negocjacji pomiędzy światami tzw. „sztuki wysokiej”, oddolnym aktywizmem i życiem codziennym metropolii. Ponieważ ilość miejsc na każde wydarzenie jest ograniczona, trzeba się na nie zarejestrować wysyłając mail z datą, godziną, nazwą wydarzenia i nazwiskiem uczestnika na adres tickets@festivalwarsovie.org„>tickets@festivalwarsovie.org„>tickets@festivalwarsovie.org.

Więcej informacji na:

http://www.cialoumysl.pl/pl/aktualnosci

http://www.warszawska-jesien.art.pl/wj2014/home

http://festivalwarsovie.org/

https://www.youtube.com/watch?v=J9YLgQmLBpU

Michał Mościcki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ