Uchodźcy w sztuce

Chociaż Anna Konik zdążyła zaznaczyć swoją obecność w wielu galeriach polskich i zagranicznych, to tak obszernej wystawy prac artystki jeszcze nie było. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na „Ziarno piasku w źrenicy oka. Wideoinstalacje 2000–2015”, wystawę, podczas której za pomocą sztuki wideo ujawniona zostaje niezwykła wrażliwość społeczna artystki.

Anna Konik "Strach i Zauroczenie (Play back (of Ire`ne))", Atlas Sztuki Lodz, © Dominik Szwemberg / materiały prasowe organizatora

Anna Konik mieszka i tworzy w Berlinie i Warszawie. Zajmuje się sztuką audiowizualną, a także rysunkiem, rzeźbą i fotografią. W 2000 roku obroniła pracę dyplomową na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a w 2012 roku – pracę doktorską pod kierownictwem prof. Jarosława Kozłowskiego. Wykładała na uniwersytetach w Berlinie i Salzburgu. Jej prace pokazywane były między innymi w National Museum of Contemporary Art w Bukareszcie, w Parlamencie Szwedzkim w Sztokholmie, Instytucie Polskim w Düsseldorfie i berlińskim Max Liebermann Haus.

Anna Konik "Strach i Zauroczenie (Willa Zauroczonych)", Atlas Sztuki Lodz, © Dominik Szwemberg / materiały prasowe organizatora

W centrum zainteresowania Anny Konik zawsze znajdował się człowiek, w szczególności ten wykluczony, dyskryminowany, cierpiący biedę i niezrozumiany. Jej prace powstawały podczas szczerych rozmów, ujawniających trudne do uchwycenia emocje, które potem artystka starała się transformować w obraz video.

Anna Konik "Strach i Zauroczenie (Willa Zauroczonych)", Atlas Sztuki Lodz, © Dominik Szwemberg / materiały prasowe organizatora

W ramach wystawy w Zamku Ujazdowskim w Warszawie możemy zobaczyć trzy monumentalne wideoinstalacje artystki: podejmującą temat uchodźców „W tym samym mieście pod tym samym niebem…”, „Willę Zauroczonych” oraz „Play back (of Irenè)”, a także szereg mniejszych prac, których obecność zaznaczono za pomocą innych mediów niż wideo – rzeźb, modeli i dokumentacji.

Anna Konik "In the same city, under the same sky..." Galeria Arsenal, Bialystok / materiały prasowe organizatora

Wystawie towarzyszyć będą wykłady dotyczące skomplikowanych i inspirujących związków pomiędzy sztuką i nauką, które wygłoszą profesorowie Bernhard Waldenfels i Holk Cruse.

„Ziarno piasku w źrenicy oka. Wideoinstalacje 2000–2015” można oglądać do 14 lutego.

____________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ