Trening w upalny dzień

Wydaje się, że lato to idealna pora na aktywne spędzanie czasu. Są wakacje, dużo wolnego czasu, siły i ochoty, by zadbać o swoją sylwetkę. Słoneczna pogoda za oknem cieszy niejednego plażowicza. Niestety biegaczom, rowerzystom i wszystkim tym, którzy lubią trenować w plenerze, słońce, wysoka temperatura i duża wilgotność nie sprzyjają. Czy jesteśmy zmuszeni zrezygnować z uprawiania sportu w tym czasie?

 running.competitor.com


Niekoniecznie. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze jest nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego planując trening na świeżym powietrzu, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 

Pij wodę

 

Podczas jakiegokolwiek wysiłku fizycznego nie możemy zapomnieć o nawadnianiu organizmu. Szczególnie latem, kiedy termometr wskazuje ponad 30 stopni. Podczas treningu wzrasta temperatura naszego ciała, szybciej się pocimy, dlatego powinniśmy pić dwa razy więcej niż zwykle, aby nie dopuścić do odwodnieni organizmu. Przydatne podczas treningu mogą być zwłaszcza napoje izotoniczne (nie energetyczne!) bogate w węglowodany, sód i potas. Pozwolą szybko ugasić pragnienie i uzupełnić minerały oraz pierwiastki, które tracimy wraz z potem.

 

Patrz na zegarek i planuj

 

Najlepsza pora na trening, przy obecnych warunkach pogodowych, to poranek do ok. godziny 10. W środku dnia narażeni jesteśmy najbardziej na oddziaływanie słońca, co doprowadzić może do odwodnienia, udaru czy poparzeń skóry. Jeśli jednak nie należysz do rannych ptaszków, dobrą porą na ćwiczenia fizyczne może być wieczór, po godzinie 18-19, kiedy promienie słoneczne nie są już tak silne.

 

Ubierz się odpowiednio

 

Najlepiej lekko i przewiewnie. Choć powszechnie uważa się, że bawełniane ubrania są najlepsze i najwygodniejsze do ćwiczeń, nie odprowadzają one odpowiednio wilgoci. Dlatego lepiej wybrać luźne stroje z połączenia bawełny i poliestru. Na rynku dostępne są tego typu ubrania zaprojektowane specjalnie z myślą o ludziach aktywnych. Wybierz te o jasnym kolorze, który dodatkowo będzie odbijał promienie słoneczne.

 

Chroń głowę, oczy i skórę

 

Wybór odpowiedniego stroju to nie tylko koszulka, spodnie i buty. Należy pamiętać o ochronie głowy. Najlepiej sprawdzi się czapka z daszkiem o lekkiej konstrukcji, siateczce po bokach i długim daszku. Pamiętaj także o okularach przeciwsłonecznych z wysokim filtrem UV. Dodatkowo nie zapominaj o ochronie skóry, stosuj kremy
z filtrem dopasowane do rodzaju karnacji minimum pół godziny przed wyjściem na słońce.

 

Nic na siłę

 

Jeśli jednak, pomimo odpowiedniego przygotowania do treningu, upał będzie doskwierać i poczujesz, że brak ci sił, zrób przerwę. Poszukaj zacienionego miejsca, odpocznij i napij się. Jeśli nie będziesz w stanie kontynuować treningu, odpuść. Lepszy jeden niedokończony trening, niż przeforsowanie organizmu i kontuzja.

Marlena Skrzypczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ