Trening plyometryczny
Z każdej strony zasypywani jesteśmy kolejnymi planami treningowymi i funpage’ami, które mają pomóc w utrzymaniu idealnej sylwetki. Ale co jeśli nie wiemy, co kryje się pod wymyślnymi nazwami treningów? No właśnie często jest tak, że już sama nazwa nas intryguje. Czasami okazuje się jednak, że skomplikowana jest tylko ona!
Z pewnością, chociaż raz widziałaś ludzi, którzy w pełnym skupieniu wykonywali szybkie serie intensywnych ćwiczeń tj. podskoków, skipów czy wyskoków. To był właśnie trening plyometryczny! Trening ten ma na celu poprawienie zwinności, wytrzymałości i wyrzeźbienie sylwetki. Wykorzystuje się w nim energię zmagazynowaną w mięśniach, dzięki czemu spalane są naprawdę bardzo duże ilości kalorii. Mówi się, że plyometria została opracowana przez naukowców bloku wschodniego w latach sześćdziesiątych minionego stulecia, ale tak naprawdę znana jest wśród wszystkich sportowców od bardzo dawna.
Nie jest ważne to, czy chcesz zabić nudę, czy polepszyć kondycję i wygląd sylwetki – wykonywanie treningu plyometrycznego na pewno zagwarantuje Ci ogromną radość i dumę z siebie! Efektem ubocznym i powodem do jeszcze większej dumy będzie nienaganna sylwetka. Ten rodzaj treningu możesz wykonywać w siłowni, klubie fitness, a także we własnym domu. Podczas treningu wykonuje się kilka podstawowych ćwiczeń, w seriach powtarzanych 2-3 razy. Ważne jest, aby ćwiczenia wykonywać prawidłowo, jeśli czujesz, że opadasz z sił i nie wykonasz w stu procentach poprawnie kolejnej serii powtórzeń, zrób przerwę! Nie chodzi o to, żeby trening wykonać jak najszybciej, ale jak najlepiej!
Jest kilka podstawowych zasad dotyczących treningu plyometrycznego.
1. Intensywna rozgrzewka – bieganie, marsz w miejscu lub wymachy. Twoje ciało musi zostać przygotowane do dużego wysiłku fizycznego (nigdy nie rozpoczynaj treningu bez rozgrzewki!).
2. Pamiętaj o odpowiednim, dobrze amortyzowanym obuwiu, pomoże Ci ono uniknąć kontuzji. Dbaj o stopy i stawy!
3. Wykonuj trening na odpowiedniej nawierzchni – suche, trawiaste podłoże lub podłoga hali sportowej czy siłowni.
4. Koncentruj się na treningu i dawaj z siebie wszystko!
5. Pamiętaj o nienagannej technice wykonywanych ćwiczeń. Staraj się utrzymywać przez cały trening jedno tempo.
6. Jeśli odczuwasz ból kolana, kostki czy mięśni – nie lekceważ go. Przed treningiem konsultuj dolegliwości z lekarzem.
7. Uwierz w siebie!
Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić – głosi stara prawda. Potrzeba motywacji, samozaparcia i samokontroli, żeby efektywnie wykonywać trening plyometryczny. Nie należy on z pewnością do najłatwiejszych i dla niektórych może wydawać się nieprzyjemny, zapewniam jednak, że radość po wykonanym treningu jest tym większa, im większa była nasza niechęć do jego rozpoczęcia. ZATEM DO DZIEŁA!
Do treningów potrzebne jest odpowiednie obuwie. Pod tym adresem znajdziecie nasze typy.