10 powodów, dla których warto czytać!

Ludzie mówią, że czytanie jest nudne. Ludzie mówią, że czytanie nic nie daje. Ludzie mówią ,,po co czytasz książkę, skoro możesz obejrzeć film?’’.  Przeciwnicy czytania znajdą wiele powodów, a raczej wymówek dlaczego odkładają książki, gazety i czasopisma na drugi plan. Nie warto ich słuchać. Czytania to prawdziwy skarb! Zobacz jak cenny!

communitytable.com 

Czytanie wspomaga pamięć. Dzięki czytaniu w mózgu cały czas zachodzą procesy, które pozytywnie na nią wpływają. Nasz mózg musi zapamiętywać przeczytane informacje, chociażby po to, abyśmy potrafili skojarzyć podane fakty z innymi, których książka dostarczyła nam wcześniej. Takie ćwiczenie pamięci owocuje w przyszłości lepszą umiejętnością koncentracji i łatwiejszym zapamiętywaniem, przez co uczenie staje się przyjemniejsze i szybsze. 

Czytanie czyni mądrzejszym! To nie żart! Przecież wszyscy na pewno znamy uczucie, kiedy przeczytamy z pozoru zupełnie niepotrzebną nam informację i zostaje nam ona w głowie. Podobnie dzieje się z wiadomościami z książek, czasopism czy kwartalników. Każda informacja, którą przeczytamy w mniejszym lub większym stopniu zostawia ślad w pamięci. Dzięki temu wiemy więcej i stajemy się zdecydowanie atrakcyjniejszymi partnerami do rozmów. Poszerzają się nasze horyzonty, bo możemy wypowiedzieć się na więcej tematów, mamy określone zdanie.

Czytanie oznacza więcej kultury! Czytanie czyni z nas ludzi kulturalnych, nie tylko przez to, że zwiększamy nasz poziom słownictwa i wypowiedzi, ale przede wszystkim przez to, że dawniej człowieka kulturalnego, który potrafi zachować się i wypowiedzieć utożsamiano z książką. Ten pozytywny wzorzec nadal istnieje w społeczeństwie. 

Czytanie to rodzaj relaksu, odprężenia, czasem także terapii. Jest niewiele równie przyjemnych rzeczy jak odpoczynek po ciężkim dniu na kanapie, pod kocem z książką w jednym i kubkiem gorącej, pachnącej herbaty w drugim ręku. Czytanie pozwala się oderwać od rzeczywistości, porzucić na chwilę wszystkie problemy, troski, zmartwienia tylko albo aż po to, aby zagłębić się w historię bohaterów literackich. Czasami książka stanowi pewnego rodzaju terapię, kiedy dopada nas chandra, złamałyśmy paznokieć, przypaliłyśmy obiad i wydaje nam się, że gorzej być nie może, wtedy bierzemy do ręki książkę i czytamy, że bohaterka przebiła dziś oponę w swoim samochodzie, a w aucie męża – nowiutkim i pięknym – zarysowała prawy bok. Ponadto przypaliła żelazkiem sukienkę i ktoś sprzed nosa ,,sprzątnął’’ jej upatrzone szpilki – wtedy zauważamy, że ktoś ma gorzej, że nasze życie to bajka. Ot taka terapia. 

Czytanie czyni ludzi atrakcyjniejszymi. Badania przeprowadzone na pewnej grupie osób, pokazały, że według kobiet mężczyźni którzy czytają są bardziej interesujący i pociągający. 

Czytanie bezdyskusyjnie wzbogaca nasze słownictwo. Każda przeczytana książka, artykuł czy felieton to kolejne, czasem nowe, a czasem tylko zapomniane słowa, które możemy, a nawet powinniśmy (!) na stałe wpisać do swojego osobistego słownika. 

Czytanie pomaga odnieść sukces. Czytający częściej odnoszą sukces – tak donoszą badania, a często także to samo pokazuje życie. Ludzie, którym udało się odnieść sukces to zwykle ludzie zmobilizowani, którzy są decydowani i lubią intelektualne rozrywki, wśród nich często wymieniając czytanie książek. 

Czytanie  rozwija wyobraźnię. Od najmłodszych lat każdy z nas z pewnością słyszał, że bajki rozwijają wyobraźnię i pobudzają kreatywność. Kiedyś nie rozumieliśmy tego, ale dziś wiemy, że księżniczka w złotej karocy czy gadająca żaba były szalenie pozytywną, intelektualną zabawą, która zaowocowała w dorosłym życiu. 

Czytanie pobudza i rozwija myślenie analityczne. Zastanawiasz się w jaki sposób? Zastanów się teraz, czy była kiedyś książka, od której trudno było Cię oderwać? Po oderwaniu się od książki głowę zaprzątała Ci myśl, co się wydarzy na kolejnych trzech stronach? W głowie rodziły się trzy gotowe scenariusze? Książka, po której przeczytaniu zanalizowana została każda opisana scena? To odpowiedź na Twoje pytanie, w jaki sposób czytanie rozwija myślenie analityczne! 

Czytanie chroni przed zachorowaniem na alzhaimera. Oczywiście nikt nie da miłośnikom czytania gwarancji, że ta choroba nie dopadnie także ich, lecz gdy czytamy, istnieje większe prawdopodobieństwo, że schorzenie nas nie dotknie!   

Te powody powinny Cię przekonać, że czytanie to nie strata czasu, a bardzo dobra intelektualna rozrywka. Czytanie to nie tylko zabawa, ale także czynność, która w przyszłości owocuje mądrością, elokwencją i lepszym samopoczuciem.  

Magdalena Wielądek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ