Top 3 choroby oczu u dorosłych – co o nich wiesz?

Przed ekranem telewizora i komputera spędzamy coraz więcej czasu. Wpływa to na zdrowie bardzo niekorzystnie, a przede wszystkim psuje wzrok. Dodatkowymi czynnikami powodującymi choroby oczu są często: podeszły wiek, przemęczenie, nieprawidłowa dieta oraz nadmierny wysiłek fizyczny. Według najnowszych statystyk prawie 50% Polaków cierpi na wady wzroku. Do najczęstszych chorób oczu występujących u osób starszych należą: zaćma, odwarstwienie siatkówki oraz prezbiopia. Czym objawiają się te schorzenia i czy można je skutecznie leczyć?

Zaćma

Zaćma, nazywana inaczej kataraktą, polega na stopniowym mętnieniu soczewki oka, co upośledza widzenie, doprowadzając w końcu do całkowitej utraty wzroku. Najczęściej rozwija się u osób starszych, powyżej 60. roku życia, jednak może też pojawić się u ludzi młodych, jako choroba wrodzona. Główną przyczyną rozwoju zaćmy jest starzenie się organizmu i związane z tym procesem zaburzenia przemiany materii soczewki oka. Do czynników ryzyka lekarze zaliczają również palenie tytoniu, cukrzycę oraz przewlekłe zapalenie oka. Początkowe objawy rozwoju schorzenia mogą nie być kojarzone z zaćmą, a tylko z przemęczeniem lub osłabieniem organizmu. Zaliczyć tutaj można łzawienie oczu, brak ostrości, widzenie podwójne lub „za mgłą”. Obraz jest nieco lepszy o zmierzchu i w cieniu. Stopniowo jednak, w miarę rozwoju choroby, jej symptomy stają się specyficzne – obraz robi się coraz bardziej mętny, a z czasem osoba chora widzi już tylko jasne i ciemne plamy, a jej źrenica staje się szarobiała. Niestety, współczesna medycyna nie odkryła jeszcze farmakologicznego sposobu wyleczenia zaćmy. Procesu mętnienia soczewki nie można zatrzymać ani cofnąć. Można go jedynie spowolnić za pomocą odpowiednich kropli – tym skuteczniej, im wcześniej schorzenie zostanie zdiagnozowane. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie profilaktycznych, okresowych badań wzroku, zawłaszcza po ukończeniu 50. roku życia. Specjaliści mogą całkowicie przywrócić wzrok pacjentowi, dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny. Metoda leczenia zaćmy polega na operacyjnym usunięciu mętnej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce soczewki sztucznej. Odbywa się to za pomocą lasera sterowanego komputerowo, dzięki czemu ryzyko powikłań jest bardzo małe. Właściwie dobrana soczewka przywraca wzrok i to nawet bez konieczności używania okularów.

Prezbiopia (starczowzroczność)

Procesowi starzenia się organizmu człowieka podlegają także jego oczy. Aby go spowolnić, warto wprowadzić do diety suplementy zawierające naturalne przeciwutleniacze. Należy do nich witamina A, C i E. Pracę nerwu wzrokowego można wspomagać, przyjmując witaminy z grupy B. Wraz z upływem lat mięśnie odpowiedzialne za zmianę kształtu soczewki stają się mniej sprawne, a same soczewki stopniowo tracą swoją sprężystość i elastyczność, co wpływa negatywnie na zdolność akomodacji, czyli dostosowania promienia krzywizny soczewki, do odległości od „oglądanego” obrazu. Proces ten powoduje stopniowe pogorszenie ostrości widzenia z bliska – litery czytanej gazety stają się niewyraźne i rozmazane, natomiast przedmioty bardziej odległe widoczne są lepiej. Starczowzroczność jest zjawiskiem naturalnym, które się pogłębia i którego nie można zatrzymać i chociaż nie traktuje się go jako choroby, wymaga zakładania odpowiednio dobranych szkieł korekcyjnych do czytania. Jeśli osoba dotknięta prezbiopią wcześniej używała okularów „do dali”, będzie musiała zacząć stosować drugą parę do czytania. Idealnym rozwiązaniem w takich przypadkach są okulary progresywne – więcej czytaj tutaj.

Odwarstwienie siatkówki (odklejanie się siatkówki)

Choroba polega na oddzieleniu się warstwy nerwowo-czuciowej siatkówki oka od warstwy barwnikowej. Jej przebieg nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych, natomiast objawy schorzenia są dość charakterystyczne i polegają na występowaniu w polu widzenia błysków, które najłatwiej zauważyć w ciemnym pomieszczeniu. Można również obserwować różne „latające muszki”, kropki i inne „paproszki”, przeszkadzające w prawidłowym odbieraniu obrazu. Zazwyczaj stopniowo zmniejsza się również pole widzenia. Jeśli obraz nagle zniknie, jak gdyby ktoś „zaciągnął na oczy kurtynę”, niezbędna jest szybka pomoc okulistyczna. Ważne, aby chirurg „przykleił” siatkówkę, zanim straci ona kontakt z naczyniami krwionośnymi, które ją odżywiają. W przypadku niepowodzenia siatkówka obumiera, a pacjent bezpowrotnie traci wzrok. Odwarstwienie siatkówki najczęściej występuje u osób w starszym wieku, z dużą krótkowzrocznością. Do czynników ryzyka lekarze zaliczają cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz atopowe zapalenie skóry (AZS).

Na stronie czasnawzrok.pl można znaleźć bazę wiedzy na temat wad wzroku oraz skorzystać z lokalizatora, aby wyszukać dobrego optyka w najbliższej okolicy. Istnieje ponadto możliwość umówienia się na profesjonalne badanie wzroku przez telefon bez konieczności wychodzenia z domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ