Taniec współczesny na festiwalu

taniecW świecie tańca ważnym wydarzeniem są organizowane co roku festiwale taneczne. Każda edycja odbywa się pod danym hasłem. W trakcie trwania festiwalu prezentowane są spektakle, które są nie tylko prezentacją ułożonej choreografii, lecz także połączeniem danej historii, problematyki, emocji i uczuć.


Autorami spektakli są wybitni tancerze polscy oraz międzynarodowi. Poniżej zaprezentujemy kilka rodzajów festiwali poświęconych tańcu współczesnemu.

Na przełomie września i października każdego roku odbywa się Festiwal C/U. Dotychczas odbyło się 11 edycji. Festiwal poświęcony jest sztuce contemporary dance. Każda edycja dotyczy rozważań o świecie, o człowieku, jego stanie ducha i ciała. Artyści w swoich spektaklach, poprzez gesty, mimikę i język ciała, przekazują smutek, cierpienie, strach, melancholię, czułość i radość. To próba dialogu między artystą i widzem.

W czerwcu rozpocznie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru Tańca Zawirowania. Zeszłoroczna edycja opowiadała o miłości, pokoju, harmonii w przyrodzie i ludzkiej naturze. Wystąpili goście z Libanu, Czadu, Kenii czy Grupy Wyszehradzkiej. Festiwalowi towarzyszą warsztaty odbywające się w głównej siedzibie Teatru.

Od soboty tj. 9 marca 2013 r. w Krakowie rozpoczął się pierwszy festiwal KROKI Festiwal Tańca Współczesnego. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki jest to pierwszy otwarty występ dla szerokiej publiczności. Artyści pragną pokazać wiele współczesnych form tańca teatralnego w występach solowych oraz zespołowych. Na scenie wystąpią Witold Jurewicz, Iwona Olszowska czy Polski Teatr Tańca.

Natomiast już w kwietniu we Wrocławiu odbędzie się wrocławski festiwal ruchu CYRKULACJE. To spotkanie ludzi zajmujących się dziedziną ruchu profesjonalnie lub amatorsko. Punktem wyjścia jest nasze ciało, ruch, którym porozumiewamy się na co dzień. Jaki jest cel festiwalu? To część praktyczna, gdzie uczestnicy tworzą projekty spektakli, to warsztaty taneczne oraz część teoretyczna opierająca się na historii teatru tańca oraz późniejsza debata z ludźmi związanymi z tańcem, teatrem. Całość uzupełniają projekcje filmowe o tańcu oraz wystawy fotografii.taniec2

W innej części Polski, w Gdańsku w trakcie wakacji odbywa się Gdański Festiwal Tańca. To jeden z najważniejszych festiwali tańca współczesnego w Polsce. Każda edycja odbywa się pod danym hasłem. W trakcie trwania festiwalu organizowany jest konkurs dla tancerzy Solo Dance Contest oraz konferencja naukowa wokół tematyki danej edycji. Przede wszystkim prezentowane są tam spektakle artystów z Polski oraz z zagranicy.

Niektóre z festiwali są bardziej lub mniej promowane, jednak zawsze przyciągają wielu zainteresowanych do teatrów. Mają też grono stałych bywalców. Myślę, że warto w danym roku wybrać się choć na jeden spektakl i na chwilę dać się porwać do tańca!

Cecylia Oryszczyn, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ