Kulturalne Powstanie Warszawskie

1 sierpnia przypada okrągła rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody, oprócz oficjalnej części, mają też swoją oprawę artystyczno-kulturalną. Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało z tej okazji wiele wydarzeń, które przypadną do gustu osobom w różnym wieku.

Źródło: wikipedia.pl

W najbliższy piątek, 25 lipca Luxtorpeda zagra specjalny koncert w Parku Wolności przy MPW. Usłyszymy premierowe piosenki, przygotowane na obchody oraz materiał z najnowszej płyty „A Morał Tej Historii Mógłby Być Taki, Mimo Że Cukrowe To Jednak Buraki”, która ukazała się w kwietniu. Do grupy dołączą w tym dniu: Paweł Paczkowski (Deep) z Pięć Dwa Dębiec i Ania Witczak z folkowego zespołu Dikanda. Bilety można kupić w kasie Muzeum w cenie 14 zł. Dzieci do 14 roku życia wchodzą za darmo. Impreza startuje o 21.00.

Dzień później, w sobotę na tej samej scenie wystąpi jazzman Tomasz Stańko. Wykona utwory z płyty „Wolność w sierpniu”. – Zaprosiłem też na koncert paru artystów, których sobie cenie, by całość miała taki bardziej popkulturowy zakres – powiedział Stańko w rozmowie dla Gazety Wyborczej.  Będą mu towarzyszyć Anna Maria Jopek i Monika Brodka. Ten sam skład zaprezentuje odmieniony materiał, przygotowany z okazji rocznicy. Stańko specjalnie przearanżował płytę i dodał do niej nowy utwór. Początek, podobnie jak dzień wcześniej, o 21.00. Wejściówki są w cenie normalnego biletu wstępu do Muzeum.

Z kolei w poniedziałek na Alejach Ujazdowskich,  o godzinie 11.oo rozpocznie się wystawa, na której zaprezentowane zostaną 864 zdjęcia powstańców. Przygotuje ją Muzeum Powstania Warszawskiego, które było inicjatorem wykonania portretów.  Projekt nosi nazwę „Powstańcy 1944/70/2014”, a jego autorami są fotograf Wojciech Wieteska z grupą współpracowników.

W Sali pod Liberatorem  będzie można zobaczyć spektakl w reżyserii, adaptacji i z udziałem Krystyny Jandy. Premiera odbędzie się o północy z pierwszego na drugiego sierpnia. Tego dnia obowiązują zaproszenia, a w kolejne – bilety w cenie 14 zł, do kupienia w kasie Muzeum. „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” oparty na powieści Mirona Białoszewskiego  o tym samym tytule zostanie odegrany przez piątkę aktorów do muzyki polskiego kompozytoraJerzego Satanowskiego. Połączone zostaną w nim muzyka, mówienie i śpiew. Start o 20.00.

Jak co roku, ulicami Warszawy przejedzie około 2000 rowerzystów z Masy Powstańczej. Ósma edycja, 9 sierpnia zacznie się o godzinie 17.00 w Parku Wolności. Żeby wziąć w niej udział trzeba zarejestrować się na stronie internetowej (https://www.1944.pl/rejestracja). Dodatkowe zapisy będą możliwe w dzień wyjazdu od 14.30, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Trasa, która ma w tym roku 30kilometrów wiedzie przez Wolę, Żoliborz, i Śródmieście. Przejeżdżający będą starali się odtworzyć przebieg wydarzeń odbywających się na tych terenach 70 lat wcześniej.

Ada Koperwas, Źródło: 1944.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ