Peiper – papież awangardy

W dniach 28 maja – 6 września możemy się spodziewać, że mieszkańcy Warszawy będą kierować swoje kroki do Muzeum Narodowego chętniej niż kiedykolwiek. Powodem jest otwarcie wystawy najważniejszych dzieł europejskiej awangardy, która w Polsce rozwijała się pod silnym wpływem poety, krytyka i teoretyka sztuki Tadeusza Peipera, już za życia okrzykniętego papieżem awangardy.

awangarda life4style

To właśnie Tadeuszowi Peiperowi zawdzięczamy skierowanie polskiej kultury na tory nowoczesności. Jako założyciel czasopisma „Zwrotnica” wywierał ogromny wpływ na twórczość najbardziej prominentnych artystów awangardowych swoich czasów, i to nie tylko w Polsce.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę ze związków Peipera ze środowiskiem awangardy hiszpańskiej. Peiper spędził kilka lat w Madrycie, mieście w tym czasie obleganym przez artystów i intelektualistów z całej Europy i Ameryki Południowej, takich jak Guillermo de Tore, rodzeństwo Jorge Luis i Norah Borges, Rafael Barrades, Robert i Sonia Delaunay. Na tym nie kończą się przyjaźnie Peipera. Utrzymywał żywe kontakty z filozofem Ortegą y Gassetem, premierem Manuelem Azañą, a także związanymi z hiszpańskimi ultraistami Władysławem Jahlem, Marianem Paszkiewiczem oraz Józefem Pankiewiczem. Nic zatem dziwnego, że wróciwszy do ojczyzny bogaty w doświadczenia wielokulturowego Madrytu w bardzo szybkim czasie zrewolucjonizował polską awangardę, odciągając ją od, jak sam to określał, „futurystyczno-kubistycznych manowców” w stronę nowoczesności.

Wystawa nie pokazuje jedynie dorobku samego Peipera, na który składają się wiersze, manifesty i artykuły, ale dzieło jego życia w sensie o wiele szerszym, obejmującym ponad 270 eksponatów stworzonych przez artystów, którzy go inspirowali i z którymi współpracował, włączając w to dzieła zainicjowanego przez niego ruchu awangardy krakowskiej.

Jak zapowiada dr Piotr Rybson, jeden z kuratorów przedsięwzięcia, „wystawa poprowadzi widza przez Paryż z 1914 roku, madryckie, kosmopolityczne środowisko artystyczno-literackie lat 1915-21, poprzez formistyczny i futurystyczny Kraków ku awangardowym utopiom artystycznym i cywilizacyjnym lat 20.. Ostatnia sala unaoczni krach modernistycznych utopii, napór wizji katastroficznych poprzedzający wybuch II wojny światowej – i towarzyszący tym procesom gwałtowny rozwój komunikacji i kultury masowej”.

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Real Academia de Bellas Artes de San Fernando w Madrycie. W Warszawie można ją podziwiać od 28 maja do 6 września, natomiast w Madrycie będzie prezentowana od 18 września do 6 listopada. Towarzyszyć jej będzie szereg wydarzeń, takich jak wykłady czwartkowe, niedziele z awangardą, wieczorne rozmowy wokół awangardy, oprowadzania kuratorskie czy spacery dla młodzieży i dorosłych – pełny program dostępny jest tutaj.

Źródło: materiały prasowe organizatora.

 

_______________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ