Step dla początkujących

Posłuchałaś rad koleżanki i kupiłaś step. To świetnie, ćwiczenia na tym niepozornym przyrządzie wzmacniają dolne partie ciała, ujędrniają pośladki i modelują nogi. Już nie możesz się doczekać, kiedy zaczniesz na nim ćwiczyć! Zakładasz buty, strój do fitnessu, wiążesz włosy i… co dalej? Oto 7 zasad, które powinna przestrzegać każda początkująca stepowiczka.

bzonefitness.it

1. Weź pod uwagę przeciwwskazania

Ćwiczenia na stepie szczególnie obciążają grzbiet, biodra, kolana i kostki, dlatego osoby mające problemy ze stawami i z kręgosłupem powinny raczej wybrać inną formę treningu.

2. Wysokość stepu ma znaczenie

Dostosuj wysokość stepu do swoich możliwości – zacznij od niskiego poziomu platformy, na jej podwyższanie będzie jeszcze czas. Do jakiegokolwiek poziomu dojdziesz, wchodząc na step kolana nie powinny zginać się bardziej niż pod kątem prostym. Pamiętaj też, że jeśli chcesz przede wszystkim zrzucić zbędne kilogramy i wymodelować sylwetkę, nie ustawiaj platformy zbyt wysoko. Odwrotnie, jeśli zależy ci na przyroście masy mięśniowej. Nie przesadzaj z wysokością – jeśli schodząc czujesz dyskomfort lub ból, step ustawiony jest zbyt wysoko.

3. Rozgrzej wszystkie partie mięśni

Podczas rozgrzewki przed ćwiczeniem na stepie rozgrzej całe ciało. Szczególnie zadbaj o rozgrzanie stawów, wykonując skłony i skręty.

4. Zanim wejdziesz na step

Pierwszą serię ćwiczeń, która powinna mieć charakter nieskomplikowanego układu choreograficznego, wykonaj na płaskim podłożu. Dzięki temu mięśnie nóg trochę się zmęczą, przez co zminimalizujesz ryzyko kontuzji podczas ćwiczeń na stepie.

5. Wchodzenie na step

Zadbaj o właściwą postawę ciała. Plecy powinny być wyprostowane, głowę trzymaj prosto. Wchodząc na step zadbaj o to, żeby linia piszczeli (od kolana do kostek) była prostopadła do podłoża. Kiedy już postawisz stopę na stepie, wyprostuj kolano. Przećwicz wchodzenie i schodzenie ze stepu, zarówno stawiając stopy po środku platformy, jak i na jego krańcach.

6. Zaangażuj ramiona

Niech górna część twojego ciała nie będzie sztywna – wchodząc i schodząc ze stepu możesz jednocześnie pracować ramionami, modelując całą sylwetkę, a nie tylko dolne partie ciała.

7. Podskoki mile widziane

Ćwicząc na stepie, nie bój się odrywać od podłoża obu nóg jednocześnie. Seriami podskoków urozmaicaj statyczne ćwiczenia.

____________________

Stepy, maty do ćwiczeń i inne akcesoria do fitnessu kupisz w sklepie http://vipsporteuro.pl/.

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ