Sposoby na kabaczka
Każdy, kto myśli, że nigdy nie miał na talerzu kabaczka – na pewno jest w błędzie. Warzywo to jest niczym innym, jak dojrzałą cukinią. Jedyne co różni oba dary ziemi jest sposób ich przyrządzania smak. O ile cukinię można jeść w całości, to z kabaczka lepiej usunąć pestki, które często są łykowate. Oba warzywa różnią się smakiem. Cukinia jest znacznie bardziej delikatna, ale dobrze przyrządzony kabaczek może smakować tak samo dobrze o ile nie lepiej!
Na przystawkę krążki z kabaczka
Składniki:
jajko
nieduży kabaczek
kilka łyżek bułki tartej
słodka papryka
olej do smażenia
sól
pieprz
sos czosnkowy
sos pomidorowy
Przygotowanie:
Kabaczka myjemy, obieramy i kroimy na krążki szerokości 0,5 – 1 cm, a następnie wydrążamy wnętrze, nadając kształt pierścieni. Następnie doprawiamy pieprzem, solą, papryką, maczamy w jajku i bułce tartej. Tak przygotowane krążki kładziemy na mocno rozgrzany olej i smażymy aż osiągną piękną, złocistą barwę. Do „kabaczkowych” pierścieni idealnie będzie pasował zarówno pomidorowy jak i czosnkowy sos.
Pyszny indyjski krem z kabaczka
Składniki:
3 średnie kabaczki
litr rosołu
łyżeczka curry
szczypta przyprawy garam-masala
sól
pieprz
Przygotowanie:
Kabaczki myjemy, obieramy, wydrążamy nasienne środki i kroimy. Tak przygotowane warzywo przekładamy do garnka, zalewamy rosołem i gotujemy. Następnie blendujemy na krem i doprawiamy curry, pieprzem, solą i garam masala. Zupę można podawać w towarzystwie groszku ptysiowego albo grzanek.
Kluseczki z kabaczka z sosem z sera feta
Składniki:
duży kabaczek
łyżka mąki ziemniaczanej
jajko
2 szklanki mąki
8-9 pomidorków koktajlowych
opakowanie sera feta
ćwiartka szklanki wody
pół szklanki śmietanki 30 %
sól, pieprz, tymianek, gałka muszkatołowa
Przygotowanie:
Kabaczka myjemy, obieramy i usuwamy nasiona. Następnie kroimy warzywo na pół, posypujemy pieprzem, solą, tymiankiem i gałką, wkładamy do piekarnika i zostawiamy na godzinę w temperaturze 180 stopni. Po ostudzeniu blendujemy kabaczka na gładką masę, a następnie dodajemy obie mąki, jajko, pieprz, sól. Z otrzymanego ciasta formujemy kuleczki, które wrzucamy na wrzątek i czekamy aż wypłyną – to znak, że są już gotowe! W garnku, w odrobinie wody rozpuszczamy ser feta ze śmietanką, dodając odrobinę soli, pieprzu i gałki. Całość podajemy w towarzystwie pomidorków koktajlowych, które można delikatnie podpiec w piekarniku.
Dagmara Sobczyk