Spielberg wieszczy koniec kina superbohaterskiego

Steven Spielberg stwierdził w wywiadzie dla Yahoo, że w niedalekiej przyszłości filmy superbohaterskie podzielą los westernów i znikną z ekranów kin. Jednak liczby mówią coś zupełnie innego.

www.comicvine.com


Western przed długi czas rządził niepodzielnie w amerykańskim kinie, jednak filmy o kowbojach i Indianach dawno odeszły w niepamięć. Spielberg twierdzi, że to samo czeka kino superbohaterskie. Reżyser przyznaje, że dziś taka możliwość wydaje się nieprawdopodobna, w końcu filmy oparte na amerykańskich komiksach biją w ostatnich latach rekordy Box Office, uważa jednak, że już wkrótce nowa fala młodych filmowców zaproponuje widzom nowy gatunek, który zdobędzie uznanie widowni.

 

Spielberg wypowiadał podobne poglądy już dwa lata temu, jednak do tej pory jego proroctwa się nie spełniły, wręcz przeciwnie, kinowe blockbustery zyskują coraz większą popularność.

 
Filmy superbohaterskie od czasu do czasu gościły na ekranach kin już od wielu lat, jednak prawdziwy boom nastał w 2008 roku, kiedy swoją premierę miał film Iron Man, rozpoczynający tak zwaną „pierwszą fazę” tworzonych przez Disney filmów na podstawie komiksów Marvela. Iron Man zarobił ponad 585 milionów dolarów, natomiast Avengers, film kończący pierwszą fazę przebił ten wynik prawie trzykrotnie, zarabiając 1,52 miliarda dolarów.

 
Film Iron Man 3, który miał swoją premierę 3 maja 2013 roku, rozpoczął drugą fazę filmów Marvela, zarabiając przy tym 1.2 miliarda dolarów. Druga faza została zakończona 17 lipca 2015 roku filmem Ant-Man, który zarobił jedynie 366.6 miliona dolarów, jednak poprzedzający go Avengers: Czas Ultrona, niemal zrównał wynik poprzedniej części, zarabiając 1,401 miliarda dolarów.

 

Disney i Marvel pracują już nad trzecią fazą kinowego uniwersum, w której pojawi się osiem filmów, a ostatni z nich pojawi się na ekranach kin w 2019 roku. W 2014 roku studio zapowiedziało również czwartą fazę, która będzie miała miejsce w latach 2020-2028, jednak nie wiadomo jeszcze, jakich filmów będzie ona dotyczyła.

 

Inne studia próbują powtórzyć sukces kinowego uniwersum Marvela. Studio Warner Bros. podjęło próbę stworzenia serii powiązanych ze sobą filmów opartych na komiksach wydawnictwa DC. Kinowe Uniwersum DC istnieje jednak dopiero od 2013 roku i jak do tej pory pod tym szyldem wyszedł tylko jeden film, Człowiek ze Stali, który zarobił 377 milionów dolarów. Warner Bros. zapowiedziało dziesięć kolejnych filmów, które mają powstać do 2020 roku.

 

Ekranizacje komiksów superbohaterskich to jednak nie tylko filmy. Dużą popularnością cieszą się również seriale o zamaskowanych herosach. Wydawany przez stację CW serial Arrow doczekał się już dwóch spin-offów, natomiast Disney planuje za pośrednictwem Netflixa stworzyć serialowy odpowiednik kinowego uniwersum, w ramach którego powstał już serial Daredevil i zapowiedziane są dwa kolejne, a następnie połączyć herosów z kina i seriali w jednym, ogromnym crossoverze.

 

Jeśli Steven Spielberg się nie myli, filmy o superherosach czeka upadek z bardzo wysokiego konia. Jednak wyniki sprzedaży biletów, plany twórców, jak i panujące w internecie nastroje fanów nie zapowiadają rychłego upadku tego gatunku kina rozrywkowego.

______________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszegosklepu internetowego.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ