„Smog przyczyną śmierci 7 mln osób rocznie”

Ciekawa, Paryska akcja – rzeźby na ulicach ubrane w anty-smogowe maski.

Podczas tygodnia mody w stolicy Francji, odwiedzający byli świadkami nietypowej akcji, która została zorganizowana przez firmę, która zajmuje się produkują anty-smogowych masek. Maski pochodziły z produkcji szwedzkiej marki Airinum. Pojawiły się one zarówno na modelkach, które uczestniczyły w pokazie francuskiego projektanta – Marine Serre, ale i na ulicach – na rzeźbach oraz statuach.

„Chcieliśmy w ten sposób nawiązać do Szczytu Klimatycznego ONZ w Nowym Jorku i zwrócić uwagę na fakt, że w większości dużych miast na całym świecie poziom zanieczyszczenia powietrza wciąż wzrasta (…) Prezentując nasze maski podczas jednego z pokazów chcemy rozpocząć dyskusję o kryzysie klimatycznym, który może wpłynąć nawet na sposób, w jaki się ubieramy. Wiedzieliśmy, że podczas tygodnia mody oczy całego świata będą skierowane na Paryż i postanowiliśmy pokazać maski nie tylko na wybiegu, ale i poza nim. Anty-smogowa maska jest nie tylko symbolem, ale przede wszystkim może ratować życie”. – Tłumaczył Fredrik Kempe – jeden z założycieli Airinum, .

Jak sytuacja wgląda w Polsce?

Z danych światowej Organizacji Zdrowia, wynika, że dziewięciu na dziesięciu ludzi na świecie oddycha skażonym powietrzem. A jak wiadomo, to ono jest przyczyną powstawania między innymi chorób górnych dróg oddechowych, nowotworów, zawałów czy udarów. WHO twierdzi, że smog to przyczyna śmierci aż 7 milionów osób rocznie. Europejska Agencja Środowiska z kolei podaje, że z tego samego powodu, roczne umiera ponad 46 tysięcy mieszkańców Polski.

Ile życia tracimy przez smog?

Naukowcy z Energy Policy Institute z Uniwersytetu w Chicago stworzyli interaktywną mapę, pokazującą ile dodatkowych miesięcy życia zyskaliby średnio mieszkańcy poszczególnych państw, gdyby przestrzegane byłyby normy wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia. Jak się okazało, na tle innych krajów, Polska wypada kiepsko… Jeśli rząd dostosowałby się do norm – każdy zyskałby rok życia.

W Europie równie źle wypada Słowacja, jak i okolice włoskiej Verony. Jednak zdecydowanie najgorzej jest w Chinach. Mieszkańcom Chin walka ze smogu dałoby aż cztery lata życia.

Przerażające…

Foto: Fot. Airinum – Maski anty-smogowe na rzeźbach na ulicach Paryża 

 

https://noizz.pl/spoleczenstwo/smog-w-polsce-prawie-najwiekszy-mapa-aqli/2b3pz5g?fbclid=IwAR179GUJzUFnnopugxZnMDhFWLGq9oaZkk5L54oPTdjSVFmJcrWONZxBzc8

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ