Jak poskromić apetyt na słodycze?

Czekoladowe cukierki rozpływające się w ustach, świeżutkie drożdżówki, kruche ciasteczka… Słodycze niejednemu poprawiają humor, więc trudno jest z nich zrezygnować. Nawet jeśli sami ich nie kupujemy, to często dostajemy je w dowód wdzięczności lub jako nagrodę. Smakołyki są też nieodłącznym elementem spotkań towarzyskich. Jednak na świecie ponad 1,9 mld osób dorosłych jest otyłych, a 350 mln choruje na cukrzycę. Według WHO w 2030 roku cukrzyca będzie 7. najczęstszym powodem zgonów, ale co zrobić, gdy nie możemy powstrzymać się przed zjedzeniem kolejnych łakoci?

Źródło: www.mybaba.com

Nie traktuj słodyczy jako nagrody lub „pocieszacza”. Aby uczcić sukces, lepiej kup sobie nową książkę, karnet na siłownię (podczas ćwiczeń fizycznych wyzwalają się endorfiny, czyli hormony szczęścia i obniża się apetyt na słodkości) lub lakier do paznokci. Gdy masz gorszy humor, zastanów się co go powoduje. Porozmawiaj o swoim problemie z kimś bliskim. Słodycze poprawią nastrój, ale tylko na krótki czas. Pamiętaj, że kolejna porcja smakołyków nie rozwiąże Twoich kłopotów.

Schowaj smakołyki w trudnodostępne miejsce. Gdy nie będą „na widoku”, nie będziesz miała na nie tak dużej ochoty, może z czasem zapomnisz, że je masz.

Zaplanuj jeden dzień w tygodniu, w którym pozwolisz sobie na słodkie specjały. Całkowita „asceza” nie jest wskazana, gdyż wtedy szybko zniechęcisz się do przestrzegania racjonalnej diety i wrócisz do starych nawyków.

Stosuj zdrowsze zamienniki. Jeśli absolutnie nie wyobrażasz sobie życia bez słodyczy, to zaopatrz się w bezcukrowe substytuty, np. czekoladę słodzoną stewią lub batoniki owocowe. Jednak najlepsze na przekąski będą produkty, które są bogate w składniki odżywcze. Mogą to być owoce, warzywa czy bakalie. Oczywiście nie przesadzaj z ich ilością, bo jak mówi przysłowie, co za dużo, to niezdrowo.

Wprowadź modę na zdrowe jedzenie. Twoi przyjaciele zaprosili Cię na imprezę i nie wiesz co wziąć ze sobą? My proponujemy, abyś zamiast niezdrowych ciastek oraz chipsów poczęstowała znajomych pyszną sałatką czy przekąskami z warzyw i owoców.

Bądź świadomym konsumentem. Twierdzisz, że nie jesz nic słodkiego? Często nie zdajemy sobie sprawy, że spożywamy tzw. „cukier ukryty”, który znajduje się m.in. w ketchupie, wędlinie, płatkach śniadaniowych, napojach gazowanych i sokach. Tymczasem są firmy produkujące żywność bez dodatku cukru i jego odpowiedników, np. syropu glukozowo-fruktozowego, maltodekstryny, karmelu. Można znaleźć produkty, nawet słodycze, słodzone mniej kalorycznymi zamiennikami, np. stewią czy erytrytolem lub zupełnie niezawierające cukru. Trzeba ich tylko szukać, uważnie czytając opisy produktów w internecie i etykiety w sklepie tłumaczy Beata Straszewska ze Stewiarnia.pl, specjalistka od żywności bez cukru.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ