Pomnik ku czci Tomasza Mackiewicza stoi pod Nanga Parbat! Znaleźli go czescy himalaiści

Siostra Tomasza Mackiewicza po mszy za himalaistę: „Trudno jest rozpocząć żałobę”

14 lutego w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbyła się msza w intencji Tomasza Mackiewicza, który nie wrócił z wyprawy na Nanga Parbat. Na nabożeństwie obecni byli bliscy himalaisty. Jak rodzina przeżywa żałobę?

Siostra Tomasza Mackiewicza po mszy za himalaistę: „Trudno jest rozpocząć żałobę”

Himalaista oficjalnie uznany jest za zaginionego. Już wiadomo, że wznowienie akcji poszukiwawczej nie jest możliwe. Pakistańczycy napisali – „okno czasowe na wyprawę ratunkową zostało zamknięte”. 14 lutego 2018 roku w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbyła się msza za Tomasza Mackiewicza. W kościele obecni byli bliscy himalaisty oraz wszyscy ci, którzy chcieli się za niego pomodlić.

 Jak rodzina Tomasza Mackiewicza przeżywa żałobę? To bardzo trudna sytuacja, gdyż ciało himalaisty cały czas jest na Nanga Parbat.

„Gdy ktoś umiera, to widzimy jego ciało, jest akt zgonu. W tej sytuacji dzieje się to tysiące kilometrów stąd i w górę. Jest to totalna abstrakcja. Trudno jest to przeżyć, w ogóle rozpocząć żałobę, uwierzyć, że Tomek już nie pojawi się w naszych drzwiach” – powiedziała Małgorzata Sulikowska w rozmowie z portalem sportowefakty.pl.

Jak to było?

Przypominamy, że 25 stycznia Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol zdobyli szczyt Nanga Parbat. Francuzka na szczycie góry zobaczyła, że Polak gorzej się czuje. Himalaiście „rzucili się” do zejścia, jednak mężczyzna był w coraz gorszym stanie. Nic nie widział, miał odmrożone ręce, nogi i twarz, a z ust ciekła mu krawawa wydzielina. Lekarze mówią, że prawdopodobnie doszło do obrzęku mózgu, a nawet płuc. Polscy ratownicy skupili się na ratowaniu tej osoby, która miała większe szanse na przeżycie – w tym przypadku była to Francuzka. Adam Domanasiewicz, lekarz polskich himalaistów oraz transplantolog, który sam wielokrotnie wspinał się na wysokie góry, nie ma wątpliwości. Jest zdania, że Mackiewicz był w tak złym stanie, iż prawdopodobnie nie przeżył pierwszej nocy.

————————————————————————————————————-

Źródło zdjęć: www.facebook.com/Tomasz Czapkins Mackiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ