Fotograf zasadził w Brazylii ponad 2 miliony drzew

Brazylijski fotograf, Sebastião Salgado kupił w latach 90. dawne ranczo w pobliżu miasta Aimorés w stanie Minas Gerais w Brazylii. Rozległy teren należał kiedyś do jego rodziny, ale zamiast tropikalnych lasów, które Salgado pamiętał z dzieciństwa, zastał na nim pustkowie. Jak opowiada, tylko 0,5% powierzchni było pokryte drzewami.

Salgado wrócił właśnie z Afryki, gdzie jako fotograf był świadkiem ludobójstwa w Rwandzie.

– Przyroda, którą zastałem, była tak chora jak ja – opowiada w rozmowie z The Guardian.

Jego żona, Lélia, wpadła więc na pomysł, aby na zakupionym terenie posadzić las. Kilka pierwszych lat trwało gromadzenie funduszy i szukanie partnerów. Wreszcie, w 1998 roku, rodzina Salgado otworzyła Instituto Terra, w ramach którego zasadzono 2 miliony drzew.

Efekty tej inicjatywy są niesamowite. Na zdjęciach publikowanych przez instytut widać, jak bardzo przez 20 lat zmienił się krajobraz na ranczo. Udało się odzyskać aż 90% lasu na ponad 6 kilometrach kwadratowych, a ranczo uzyskało status Prywatnego Rezerwatu Dziedzictwa Narodowego. Co rok sadzone są kolejne drzewa, z naciskiem na rodzime gatunki.

W lesie pojawiło się wiele gatunków zwierząt. Obecnie żyje w nim ponad 170 gatunków ptaków, z których sześć jest zagrożona wyginięciem, 33 gatunków ssaków, 15 gatunków płazów i 15 gadów oraz 293 gatunki roślin.

Sebastião i Lélia wykorzystują swój instytut, aby kształtować świadomość ekologiczną, zwłaszcza tę dotyczącą potrzeby przywrócenia i zachowania lasów. W 2002 roku otworzyli Centrum Edukacji Ekologicznej i Restauracji Środowiska. Jego misją jest przyczynianie się do procesu odnowy środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Dokument o historii Sebastião Salgado, Sól ziemi:

Zobacz również:

Mężczyzna przemycił miesięcznego lamparta w bagażu podręcznym

fot. kadr  z wideo

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4129 More posts in Newsy category
Recommended for you
Michał Szpak przygarnął pieska! Jak poznał pupila? Niesamowita historia!
Michał Szpak przygarnął pieska! Jak poznał pupila? Niesamowita historia!

Michał Szpak jest bardzo wrażliwym człowiekiem! Artysta kocha zwierzęta, ale tym razem posunął się o...