Siekielski

Siekielski zebrał całą kwotę na film o pedofilii w Kościele

Dziennikarz Tomasz Sekielski zebrał na internetowej platformie crowdfundingowej 450 tys. zł. Pieniądze będą przeznaczone na nagranie filmu dokumentalnego o pedofilii w polskim kościele. 

Afery pedofilskie w Polsce ciężko nazwać już incydentami. Kolejne lata to kolejne ofiary, które przez lata milczały i teraz opowiadają o krzywdzie jakiej doświadczyły. Co istotne polskie prawo wręcz chroni księży pedofilii, nie uwzględniając ich w rejestrze pedofilów, publikowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. 

Siekielski w swym powstającym filmie podejmie się próby dokumentalnego obrazu tych afer. 

– Kilka lat temu pierwszy raz rozmawiałem z paroma ofiarami księży pedofilów – wspomina Siekielski w rozmowie z Krytyką Polityczną – Zobaczyłem wtedy tych dorosłych ludzi, którzy płaczą, którym łamie się głos, i zrozumiałem, że oni przeżywają jakąś niewyobrażalną traumę. Od tego czasu zacząłem zwracać uwagę na to, jak zachowuje się w tej sprawie Kościół, i stwierdziłem, że Kościół troszczy się o sprawców, a nie o ofiary. Z każdym rokiem ta hipokryzja i niepoparta żadnymi realnymi krokami werbalna niby-chęć naprawiania krzywd przez Kościół coraz bardziej mnie uwierała. Ludzie przyzwyczajają się do słuchania także o tego rodzaju przestępstwach, więc spływa to po nich. Postanowiłem zrobić coś, co pozwoli głębiej pokazać dwa mechanizmy. Jeden to zmowa milczenia w Kościele i istniejące konkretne mechanizmy chronienia księży pedofilów, jak przenoszenie z parafii na parafię i podważanie wiarygodności ofiary. Do tego działalność kościelnych prawników, którzy zamiast troszczyć się o ofiary, troszczą się o to, żeby one nie wystąpiły z pozwami o odszkodowanie. Drugi mechanizm jest związany z uwarunkowaniami społecznymi. W małych społecznościach przy ujawnieniu tego rodzaju przestępstw to zwykle ofiary spotyka ostracyzm, im przypisuje się winy. Dochodzi nawet do tego, że chociaż tak naprawdę społeczność wiedziała o molestowaniu dzieci przez księdza, powszechny komentarz brzmi: po co o tym mówić, przecież to taki dobry ksiądz – opowiada dziennikarz śledczy.

Reportera przeraża też niedelikatność księży dla rozwoju psychoseksualnego dzieci.

– Chyba każdy zetknął się z historiami o księżach naciągających dzieci w konfesjonale na rozmowy o seksie czy masturbacji. To obrzydliwe. Takie rozmowy w istocie są molestowaniem. Znam dorosłe kobiety, które wychodziły z konfesjonału wstrząśnięte i oburzone, bo miały poczucie, że ksiądz chciał sobie posłuchać z detalami, jak wygląda ich seks z mężem – mówi dziennikarz.

Siekielski zapowiada też, że sprawdzi dlaczego ofiarom w Polsce tak trudno przychodzi uzyskanie odszkodowania. Premiera filmu ma mieć miejsce w kwietniu. 

3 komentarze

  • Goja pisze:

    Super !! Czekam na film

  • Tyszard pisze:

    Podziwiam Pana Sekielskiego, mój wielki szacunek za podjęcie tego trudnego społecznie projektu, współczucie dla Ofiar pozostawionych samych sobie…

  • Krysmar pisze:

    Brawo Panie Sekielski. Proszę jednak uważać , bo kościół to potężna machina od wieków wyspecjalizowana w niszczeniu swoich przeciwników, a za takich się uważa tych, którzy chcą niewygodne sprawy ujawniać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

589 More posts in Film i Teatr category
Recommended for you
zamek ogrodzieniec
Polski zamek jako Kaer Morhen w Wiedźminie? Zdjęcia przenoszą się na Śląsk

Dotychczas zdjęcia do serialu The Witcher realizowane były Węgrzech i na hiszpańskiej wyspie La Palma....