Second Hand September – wrzesień z odzysku, czyli modowe wyzwanie dla naszej planety

O co chodzi w tej akcji?

recykling

Ostatnio często mówi się o tym, że na wysypisku śmieci, co sekundę ląduje ciężarówka ubrań. Jest to zobrazowanie tego, jaki wpływ na naszą planetę ma przemysł tekstylny. A należy zaznaczyć, że to tylko jego mały ułamek. W sieci pojawiła się akcja #SecondHandSeptember. Ma ona zachęcić do podejmowania wyzwania, by przez miesiąc powstrzymać się od kupowania nowych ubrań.
 
Second Hand September – o co właściwie chodzi w tej akcji?

Akcja wrzesień z drugiej reki, została zapoczątkowana przez brytyjską organizacje charytatywną – Oxfam. Organizacja ta od 15 lat walczy z ubóstwem. Zwrócili oni uwagę na marnotrawstwo i nadprodukcje ubrań, oraz na wpływ tekstylnego przemysłu na stan naszego środowiska. Akcja ma na celu zmuszenie nas do zastanowienia się czy potrzebujemy aż tylu nowych ubrań. W związku z czym głównym wyzwaniem Second Hand September jest, po prostu, nie kupowanie nowych ubrań. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrezygnować z kupowania, akcja zachęca do korzystania z second handów, byleby zrezygnować z kupowania ciuchów w sieciówkach, przez 30 dni.

Oxfam wylicza, że jeżeli wszyscy Brytyjczycy przyłączą się do udziału w akcji, w kraju zmniejszy się emisję gazów cieplarnianych – ilościom porównywalna do 900 lotów samolotem dookoła świata. Przemysł tekstylny zajął drugie miejsce, (pierwsza jest petrochemia przemysłem), jeśli chodzi o najbardziej destrukcyjny wpływ na zanieczyszczenia Ziemi. Biorąc pod uwagę te fakty, akcja ze swoim założeniem ma świetny cel. Jednak pojawia się pytanie czy wpłynie na świadomość konsumentów. Niezależnie od odpowiedzi jest to mały krok do zrobienia czegoś dobrego dla naszej planety. 

By dołączyć się do akcji Second Hand September, wystarczy wrzucić na Insta zdjęcia z zakupami z second-handów, a następnie oznaczyć je @OxfamGB i dodać #SecondHandSeptember. Akcja już cieszy się dużym powodzeniem – nie tylko w UK. Najlepsze stylizacje z drugiej ręki będą nagrodzone.

 

https://www.instagram.com/tv/B13A_7UlaeV/
https://www.instagram.com/p/B2hYFXdiU-U/
https://www.instagram.com/oxfamgb/channel/?utm_source=ig_embed

ZOSTAW ODPOWIEDŹ