Schizofrenia. Moja droga przez szaleństwo

Depresja, stany lękowe, a w dalszej kolejności również cięższe zaburzenia psychiczne stają się chorobami naszej cywilizacji. Współczesny człowiek coraz częściej gubi się wśród własnych oczekiwań i aspiracji. Książka Elyn R. Saks „Schizofrenia. Moja droga przez szaleństwo” pozwala dostrzec szaleństwo w człowieku i człowieka w szaleńcu.

schizofrenia life4style

W książce „Schizofrenia. Moja droga przez szaleństwo” Elyn R. Saks opowiada historię swojej choroby. Są to poruszające wspomnienia utraty kontroli nad swoją świadomością i drogi, jaką autorka musiała przejść aby wydostać się z matni szaleństwa. Dlaczego młoda, inteligentna dziewczyna z perspektywą świetnej kariery naukowej zachorowała na schizofrenię? Na to pytanie zapewne podobnie trudno jest znaleźć wytłumaczenie, jak na fakt, iż na świecie co 3 sekundy podejmowana jest próba samobójcza.

Trzymałam swoje życie we własnych rękach i nagle stało się za ciężkie, żeby je utrzymać.

Zastanawiająca jest dokładność z jaką autorka opisuje swoje przeżycia, zachowania i przemyślenia w trakcie choroby. Jak sama pisze, logiczne zebranie własnych myśli i emocji było dla niej trudne, a z czasem niemożliwe. Szczegółowość, z jaką opisała to po latach sprawia wrażenie, że w tych autentycznych na pozór wspomnieniach mamy do czynienia z dużą dozą fikcji literackiej. Niewątpliwą wartość stanowią jednak ciekawe, naukowe wyjaśnienia tego, co się z nią działo i w jaki sposób specjaliści udzielali jej pomocy.

Kiedy ktoś jest naprawdę szalony, szacunek staje się liną ratunkową, którą rzuca mu inny człowiek. Gdy chory się jej uchwyci, być może nie utonie.

W tej historii nie trudno doszukać się pierwiastków wspólnych dla bohaterki i czytelnika. Dla mnie były to: zainteresowanie filozofią, przemyślenia związane z relacjami międzyludzkimi i wątpliwości odnośnie ważnych, życiowych decyzji. W ten sposób strach jaki budzą zaburzenia psychiczne przeradza się w zrozumienie. Przełomem w leczeniu bohaterki był moment, w którym ta spojrzała w lustro i uświadomiła sobie jakim wrakiem człowieka jest. Brudna, wychudzona, zmęczona i nieszczęśliwa. A przecież to, jak czasem trudne bywa obiektywne spojrzenie na samego siebie, jest dobrze znane każdemu z nas.

Hanna Gajewska

Książka Elyn R. Saks „Schizofrenia. Moja droga przez szaleństwo”, wydana nakładem Burda Książki, do nabycia na www.burdaksiazki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ