Przyznano Paszporty Polityki 2014!

13 Stycznia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie przyznano prestiżowe wyróżnienia tygodnika „Polityka”. Paszporty Polityki rozdano w 5 kategoriach: Film, Muzyka Popularna, Literatura, Muzyka Poważna, Teatr i Sztuki wizualne.

Fot. kadr z filmu "Miasto 44"

W kategorii filmowej nominowani zostali: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Tomasz Kot oraz Jan Komasa, który został zwycięzcą. Reżyser został nagrodzony za film „Miasto 44”, w którym jak powiedziano, tragedia Powstania Warszawskiego została przełożona na język nowoczesny, tak aby mogła trafić do dzisiejszej młodzieży.

„Za piosenki łączące podwórkową lokalność ze światowością brzmienia i poetycką głębią, za odtwarzanie w muzyce obyczajowego kolorytu Warszawy, jej krajobrazu społecznego i charakteru tego miasta”, został nagrodzony Pablopavo w kategorii Muzyka Popularna. Pozostali nominowani w tej kategorii to Wacław Zimpel i Michał Biela.

Paszport Polityki w kategorii Literatura otrzymał Zygmunt Miłoszewski za stworzenie cyklu powieści kryminalnych i sportretowanie współczesnej Polski. Szansę na to wyróżnienie miał również Jakub Żulczyk i Wit Szostak.

W kategorii Muzyka Poważna zwyciężył zespół Kwadrofonik, za „wirtuozerię, wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru, które sprawiają, że ich wykonania i opracowania muzyki z różnych światów – klasyki, folku, piosenek dziecięcych – są tak wyrafinowane i zarazem ujmujące”. Pozostali nominowani to Dariusz Przybylski i Łukasz Długosz.

W kategorii Teatr nagrodzony został Radosław Rychcik za reżyserię spektaklu „Dziady” w Teatrze Nowym w Poznaniu. Nominowani w tej kategorii również byli: Weronika Szczawińska i Bartosz Porczyk.

Jakub Woynarowski został laureatem w kategorii Sztuki Wizualne, za autorską oprawę pawilonu polskiego na Biennale Architektury w Wenecji. Nominację otrzymali również: Norman Leto i Bownik.

Ponadto Agnieszka Holland otrzymała Paszport Polityki w kategorii Kreator kultury za całokształt twórczości, a laureatami nagród specjalnych „Polityki” byli: Jerzy Halbersztadt, Barbara Kirshenblatt-Gimblett, Grażyna Pawlak, Marian Turski, Piotr Wiślicki. Nagroda została przyznana za „zainicjowanie i współtworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Za angażowanie się w inicjatywy kulturalne związane ze wspólną polsko-żydowską pamięcią. Za stworzenie stałej ekspozycji Muzeum, która w nowoczesny i mądry sposób opowiada ważne wątki historii Polaków i Żydów”.

Źródło: Onet.pl

Joanna Łuszczykiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ