Metamorfoza męskiej marynarki

Butonierka, brustasza, poszetka? Co to jest, czym się różni, jak się to nosi? Te nazwy elementów męskiej garderoby wróciły to słownika modnych mężczyzn. Małe, ale stylowe dodatki do marynarki odmienią codzienny męski outfit i uczynią go bardziej eleganckim.

www.calicolily.co.uk 

Zacznijmy od teorii. Butonierka – słowo to pochodzi od francuskiego boutonnière i oznacza mały otwór w klapie męskiej marynarki, który dawniej służył do zapinania najwyższego guzika. Dziś marynarki nie mają guzików w górnej klapie, ale niewielki otwór pozostał i służy do ozdoby. Butonierka najczęściej znajduje się w lewej klapie marynarki i wygląda jak rozcięcie do guzika, może być obszyte ozdobnym ściegiem. Dzięki temu niepozornemu otworowi, na który niewielu mężczyzn zwraca uwagę, można zwykłą jednolitą marynarkę udekorować dodatkiem, który nada szyku i uczyni codzienny strój bardziej oryginalnym, a mężczyznę wyróżni z szarego tłumu. Do butonierki można włożyć żywy kwiat lub przypiąć spinkę w oryginalnym kształcie. Oczywiście wiele zależy od okazji. Żywe kwiaty raczej zakładane są przez Panów Młodych w dniu ślubu, jest to bardzo elegancka ozdoba i nie nadaje się na co dzień. Sztuczne małe kwiatki w stonowanych kolorach wykonane z filcu, lnu lub wełny idealnie sprawdzą się jako codzienne wypełnienie butonierki. Ciekawą alternatywą dla kwiatków mogą być mini muchy bądź dodatki metalowe lub biżuteryjne wpinane w rozcięcie klapy.

 

Brustasza i poszetka. Brustasza służy do noszenia poszetki, jest to więc górna kieszonka marynarki, w której nosi się ozdobną chusteczkę. Ważne jest uformowanie poszetki w kieszonce – zazwyczaj przybiera kształt prostokąta lub nierównomiernie złożonego trójkąta. Na co dzień jak najbardziej powinno wybierać się kolorowe poszetki, aby ożywić strój. Kolorystyka chusteczki powinna być zbliżona do koloru krawatu, ale nieidentyczna. Kolorowe poszetki zakładamy do jednolitych krawatów, i odwrotnie, do wzorzystych krawatów będzie pasowała jednokolorowa poszetka. Na eleganckie wyjścia bądź uroczyste gale powinno się wybrać poszetkę białą bądź utrzymaną w jasnych tonacjach écru, mlecznej bieli, delikatnego beżu itp.  

 

Czy można nosić jednocześnie ozdobę przypiętą do butonierki i poszetkę? Jak najbardziej tak! Należy tylko zadbać o to, by wszystkie dodatki, czyli krawat, przypinka i poszetka idealnie do siebie pasowały, nie gryzły się ze sobą i nie sprawiały wrażenia „kwiatka do kożucha”. Na początku warto wybrać się do sklepu, w którym ekspedienci znają się na rzeczy i zasięgnąć profesjonalnej porady.

 

Na polskich ulicach oraz w biurach polskich firm coraz częściej można dostrzec, że mężczyźni zaczęli interesować się modą. Dziś już nie tylko kobiety przeglądają modowe magazyny i sięgają po rady stylistów. Jednak jak zwykle w kwestii mody bywa, najważniejsze jest to, by zachować swój styl i być ubranym, a nie przebranym.  

 

Karolina Wójtowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ