Przepisy na naturalne toniki

Toniki do twarzy to kosmetyki często pomijane w codziennej pielęgnacji skóry. Niesłusznie, ponieważ to one mają za zadanie przywrócić skórze naturalny odczyn, zapobiec jej nadmiernemu odwodnieniu oraz przygotować ją do dalszej pielęgnacji. Nie należy jednak używać drogeryjnych toników z alkoholem, ponieważ te mogą naruszać barierę ochronną skóry i nadmiernie ją wysuszać. Właśnie dlatego tonik, który skutecznie zadba i uspokoi cerę najlepiej przygotować samemu.

www.becomegorgeous.com

1.Tonik z żywokostu

Żywokost to roślinka, która pomoże wszystkim borykającym się z niedoskonałościami skóry. Skutecznie wycisza stany zapalne oraz sprawia, że wszelkie wypryski i ranki szybciej się goją. Nie oznacza to, że działa wysuszająco! Przeciwnie, leczy suchość skóry i zapobiega jej nadmiernemu odwodnieniu. Ponadto delikatnie rozjaśnia zszarzałą cerę i wyrównuje jej koloryt.

Przygotowanie:

Łyżkę suszonego żywokostu zalewamy ½ szklanki zagotowanej wody i przykrywamy na kilka minut. Do wywaru możemy dodać siemię lniane, ulubiony hydrolant lub olejek.

2.Mleczny tonik

Mleko pięknie wygładza cerę, ponadto rozjaśnia wszelkie przebarwienia, zmniejsza niedoskonałości, a nawet zaskórniki. Wbrew pozorom ten tonik lepiej sprawdzi się na skórze tłustej lub mieszanej niż na suchej. Najlepiej stosować mleko sklepowe (1,5%, 2%). Tonik zazwyczaj nakładamy wacikiem na skórę na 15-30 minut, następnie spłukujemy.

Przygotowanie:

Do szklanki zimnego mleka wrzucamy zmiksowanego ogórka, listki mięty lub inne ulubione składniki i wszystko dokładnie mieszamy. Przechowujemy w lodówce przez 4-5 dni.

3.Tonik z mydelnicy lekarskiej

Mydelnica lekarska jest rośliną stosowaną w wielu kremach i szamponach. Leczy łupież, egzemę, łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry, poparzenia, zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów. Ponadto tonik przygotowany z mydelnicy dokładnie, a zarazem delikatnie oczyści cerę tłustą i mieszaną. Najlepiej stosować go rano, zamiast wszelkich drażniących preparatów do mycia.

Przygotowanie:

Dwie łyżki mydelnicy zalewamy szklanką wody i gotujemy kilka minut na małym ogniu. Tonik należy trzymać w lodówce maksymalnie 6-7 dni. Do wywaru można dodawać inne zioła i wody kwiatowe.

4.Tonik z czystka

Czystek to roślinka o działaniu antywirusowym, antyoksydacyjnym, a nawet antyalergicznym. Zewnętrznie stosowany jest na łupież, przesuszenie i podrażnienie skóry, przebarwienia, grzybicę. Tonik z czystka polecany jest zarówno osobom o skórze tłustej, jak i suchej.

Przygotowanie:

Łyżkę ziela czystka zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia i gotować kilka minut na małym ogniu. Następnie przelać do pojemnika i przechowywać w lodówce 6-7 dni.

Magdalena Szczepańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ