Chcesz być piękna? Prowadź zdrowy tryb życia

beauty 250x375Chcesz przez długi czas cieszyć się pięknem swojego ciała?  Nie myśl o drogich i podejrzanych zabiegach oraz kremach. Udowodniono, że wystarczy utrzymywać zdrowy tryb życia aby zatrzymać a nawet odwracać proces starzenia. Jeżeli będziesz codziennie ćwiczyć, zmienisz dietę i nauczysz się jak redukować stres, możesz znacznie wydłużyć czas życia swoich komórek.

 

Naukowcy udowodnili, że kondycja komórek zależy od stanu telomerów. Telomer to fragment chromosomu zlokalizowany na jego końcu, który zabezpiecza go podczas kopiowania. Ulega skróceniu podczas podziału komórkowego, a to przekłada się na kondycję organizmu. Im krótszy telomer, tym więcej błędów podczas replikacji.

Z czasem pogarsza się kondycja naszego ciała. Na skórze pojawiają się zmarszczki, oczy tracą blask, a nasze samopoczucie staje się coraz gorsze. Ale to jeszcze nic. Krótsze telomery mogą przyczynić się do chorób takich jak zawał serca, cukrzyca, demencja, czy nowotwory. Tak więc mogą spowodować przedwczesną śmierć. Na szczęście możemy nie tylko zatrzymać ten proces, ale wręcz odwrócić go.

Badania potwierdzające te doniesienia, opublikowano w prestiżowym czasopiśmie The Lancet Oncology. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego mieli na celu sprawdzenie, czy rzeczywiście zmiana nawyków może wpłynąć na wydłużenie życia. Porównano dwie grupy osób, które w przeszłości cierpiały na nowotwory. Jedna grupa była pod ścisła kontrolą lekarzy, dietetyków i psychologów. Ich tryb  życia zupełnie się zmienił, przede wszystkim zaktualizowano  im dietę. Tłuste i przetworzone dania zamieniono na pożywne posiłki, składające się w dużej części z warzyw i owoców. Badani nauczyli się technik redukujących stres, takich jak joga czy medytacja. Zachęcono ich także do podejmowania średnio intensywnej aktywności fizycznej, np. półgodzinnych spacerów sześć razy w tygodniu.

Druga grupa badanych nie miała tak ścisłej diety i narzuconych ćwiczeń. Naukowcy nie ingerowali w ich tryb życia.

P pięciu latach sprawdzono stan badanych z obu grup. Wyniki była ogromnym zaskoczeniem nawet dla samych ekspertów. Okazało się bowiem, że telomery osób prowadzących zdrowy tryb życia wydłużyły się o 10 procent. Za to w drugiej grupie  skurczyły się średnio o 3 procent!nap

Badania potwierdzają więc to, co ludzie prowadzący zdrowy tryb życia wiedzą już od dawna – odpowiednie odżywianie, sport i umiejętność redukcji stresu sprawiają, że czujemy się lepiej i wyglądamy młodziej. Naukowcy podkreślają, że to nie jedyne korzyści. Tego typu życiowe zmiany zmniejszają ryzyko różnych chorób i przedwczesnej śmierci. Nasze geny niosą w sobie pewien zestaw predyspozycji. Ale niekoniecznie nasze przeznaczenie.

Badacze zaznaczają również, że jest jeszcze zbyt wcześnie na wyciąganie ostatecznych wniosków. Jednak, nie ma wątpliwości, że zdrowy styl życia może nam tylko pomóc. Pomyśl o tym, zanim kolejny raz sięgniesz po chipsy i zalegniesz na cały dzień przed telewizorem.

M. Adamczyk Foto:jadrebeauty


ZOSTAW ODPOWIEDŹ