Przegląd niezbędnych kobiecych badań

badania tekst life4stylePo ukończeniu dwudziestego roku życia obowiązkiem każdej kobiety jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych. Nawet jeśli czujesz się zdrowo i witalnie oraz masz więcej siły niż kiedykolwiek, nie zapominaj, że zawsze lepiej mieć 100% pewności, że wszystko jest w porządku.

Raz na trzy lata zgłoś się do laboratorium w celu zrobienia podstawowych badań z krwi: morfologii i OB oraz badanie moczu. W przypadku szczupłych kobiet, raz na 3-5 lat należałoby zbadać poziom cholesterolu i cukru we krwi, a u bardziej puszystych Pań konieczne jest powtarzanie tych badań co roku. Przy okazji wizyty u internisty, warto mierzyć zawsze ciśnienie krwi. Młode kobiety powinny odwiedzać ginekologa co dwa lata, a w przypadku rozpoczęcia współżycia seksualnego przynajmniej raz w roku. Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, wizyty powinny być nieco częstsze. W gabinecie ginekologicznym, oprócz podstawowego badania, co dwa lata powinnaś mieć wykonywaną cytologię oraz USG dopochwowe. Raz w miesiącu, kilka dni po okresie, badaj piersi. Jeśli wyczujesz na nich jakieś zgrubienia, natychmiast udaj się do lekarza, a gdy nie obserwujesz żadnych zmian i tak poddawaj się badaniu USG piersi co dwa lata.

Jeśli planujesz zostać mamą, wykonaj testy krwi na przeciwciała cytomegalii i toksoplazmozy, gdyż zarażenie bywa groźne dla nienarodzonego dziecka. Jeśli nie wiesz czy chorowałaś na różyczkę, zrób test na obecność przeciwciał. Jeśli otrzymasz wynik ujemny, konieczne będzie zaszczepienie.

Po 30. roku życia należy odwiedzać ginekologa raz do roku. Ważne, aby powierzyć opiekę nad swoim zdrowiem zaufanemu specjaliście, który będzie dobrze znał Twój organizm i wiedział jak znosisz ciążę czy infekcje. Raz w roku konieczne jest robienie cytologii i USG piersi, czasami przed 40. lekarz może zadecydować o skierowaniu Cię na mammografię. Podczas wizyt u lekarza medycyny ogólnej mierz ciśnienie i co 3 lata zgłaszaj się na analizy (badanie moczu, morfologia i OB krwi oraz poziom cukru i cholesterolu). Konieczne będzie też zrobienie USG jamy brzusznej oraz EKG.

Przekroczenie 40. roku życia oznacza profilaktyczne wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Systematycznie wykonuj analizy krwi i moczu, EKG i USG brzucha. Co pół roku mierz ciśnienie krwi i nie zaniedbuj wizyt ginekologicznych. Wykonuj sama badanie piersi co miesiąc, a co dwa lata poddaj się mammografii.

Należy także pamiętać o wzroku. W przypadku wady, wizyty muszą być ustalane przynajmniej raz do roku. Jeśli jednak nie cierpisz z powodu złego widzenia i tak udaj się raz na dwa lata do specjalisty, by zbadał dno oka i dokonał pomiaru ciśnienia w gałce ocznej, co pozwala na wykrycie we wczesnym stadium zaćmy, jaskry czy degeneracji siatkówki.

Po 50. roku życia możesz zacząć odczuwać spadek poziomu estrogenów, co jest naturalnym wynikiem przekwitania. W tym okresie jesteś niestety narażona na osteoporozę, nadciśnienie i chorobę wieńcową. W związku z tym, warto raz do roku zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu. Co dwa lata powinnaś wykonywać badanie krwi i moczu oraz systematycznie sprawdzać ciśnienie. Co 5 lat wykonuj USG jamy brzusznej. Raz do roku umów się na wizytę do ginekologa i z tą samą częstotliwością poddawaj się mammografii.

Dominika Dębicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ