Poznaj swoje cytryny

Poznaj swoje cytryny! Genialna kampania, która pomaga wykryć raka piersi

Czy cytryny mają coś wspólnego z rakiem piersi? Od niedawna bardzo dużo! Na ich przykładzie w  kampanii „Know Your Lemons” możemy zobaczyć, jak wyglądają zmiany nowotworowe na kobiecych piersiach. Ta grafika robi furorę w sieci!

Poznaj swoje cytryny!

W Polsce raka piersi wykrywa się u 18 tysięcy kobiet, a ponad 5 tysięcy z nich co roku umiera. Wielu śmiertelnych przypadków można by uniknąć, gdyby panie badały piersi i umiały rozpoznać niepokojące objawy. Z pomocą przychodzi genialna kampania „Know Your Lemons” („Poznaj swoje cytryny”), którą wraz z fundacją Worldwide Breast Cancer stworzyła fotografka Corrine Ellsworth Beaumont.

Grafika przedstawia dwanaście cytryn, które obrazują kobiece piersi. Wystarczy przyjrzeć się owocom, aby dowiedzieć się, jakie objawy świadczą o nowotworze.

Poznaj swoje cytryny rak piersi

Co powinno nas zaniepokoić?

Od lewej, w pierwszym rzędzie widzimy: nabrzmiałe piersi, wklęśnięcie, pojawiła się zmiana kolorytu, zaczerwienienie, wydzielina oraz drobne dołeczki. W dolnym rzędzie wystąpił guz, nabrzmiałe żyły, wklęśnięcie brodawki sutkowej, nowy kształt (powiększenie), zaczerwienienie rozchodzące się od brodawki oraz ukryty guzek.  Wielu zmianom towarzyszy też ból, tkliwość, pieczenie, swędzenie, stwardnienie, powiększenie węzłów chłonnych w okolicy pachy i w dołach nadobojczykowych.    

https://www.youtube.com/watch?v=If71hPIJhZg

Jeśli zobaczysz u siebie którąś z powyższych zmian, to nie panikuj. Wiele z nich nie świadczy o nowotworze, jednak aby mieć pewność, zgłoś się do lekarza. Pamiętaj też, że rak zdiagnozowany wcześnie jest uleczalny!  

Podaj dalej

Zdjęcie dwunastu cytryn obejrzało już w sieci ponad 3 miliony osób. Fotkę warto „podać dalej”, gdyż wielu kobietom może ona uratować życie.   

„Jestem oszołomiona i szczęśliwa, że moja grafika z cytrynami zdobywa świat i jest udostępniana. Zazwyczaj broszury prozdrowotne nie stają się hitami internetu – powiedziała autorka grafiki w rozmowie z CNN.

Co sądzicie o kampanii „Poznaj swoje cytryny”? Jest pomocna?

———————————————————————————-

Źródło zdjęć:  screen  z www.youtube.com

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ