Przebudowują drogę, znaleźli bombę lotniczą. Trwa ewakuacja trzech tysięcy osób

W Głogowie (Dolnośląskie) trwa przebudowa alei Wolności. Pracownicy w środę rano odkryli na miejscu bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. W związku z niebezpieczeństwem przy wyciąganiu jej z wykopu, od czwartkowego poranka trwa duża ewakuacja całej okolicy.

W trakcie prac remontowych, operator koparki odsłonił łyżką fragment bomby. Jej waga oceniana jest na około 250 kilogramów.

Na terenie całego Głogowa, gdzie w czasie wojny toczyły się walki i bombardowania, tego typu znaleziska są niemal na porządku dziennym. Zazwyczaj wiązało się to z ewakuacją kilkuset osób. Tym razem skala jest jednak znacznie większa. 

– Miasto planowo będzie ewakuowało około trzy tysiące osób. Są to głównie mieszkańcy z alei Wolności, ulicy Grodzkiej, Jedności Robotniczej, Sikorskiego oraz prywatni przedsiębiorcy, ich pracownicy i klienci hotelu Qubus – informowała w środę popołudniu Marta Dytwińska-Gawrońska, rzecznik prezydenta Głogowa, zaznaczając, że będzie to największa ewakuacja w historii miasta.

Kierownik biura zarządzania kryzysowego Karol Skowroński przekazał, iż wojsko określiło promień rażenia bomby na około 600 metrów. 

– Pobliskie szkoły również mają wstrzymane zajęcia, przedszkole publiczne niedaleko stąd również nie będzie przyjmowało dzieci. Wszystkie te instytucje są już poinformowane, informacja będzie przekazywana rodzicom za pośrednictwem komunikatów ale również dziennika elektronicznego – dodawał Skowroński.

Choć o bombie wiedziano już od środy rano, z racji dużego przedsięwzięcia logistycznego (trzeba znaleźć tymczasowe schronienie dla wszystkich osób), ewakuacja rozpoczęła się dopiero w czwartek rano, po godzinie 7. Miasto liczy, że do godziny 11 uda się doprowadzić działania do końca, aby saperzy mogli usunąć bombę z placu budowy i wywieźć ją na poligon, gdzie zostanie zdetonowana.

Miasto zachęca osoby, które mogą liczyć na gościnę rodziny czy przyjaciół, aby z niej skorzystali. Ci, którzy nie mają takiej opcji, zostaną przewiezieni autobusem do budynku szkoły podstawowej nr 2, gdzie będzie na nich czekała ciepła herbata. 

fot. kadr z wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ