“Proceder” podbija polskie kina

“Proceder” – Tomasza Węgrzyna, jest wielkim przebojem polskiego kina. Film o zmarłym Chadzie, w polskich kinach obejrzało już ponad pół miliona widzów.

Tomasz Węgrzyn – reżyser filmu, jak i jego twórcy mają powody by świętować. Film o Tomaszu Chadzie zalicza rekordowe otwarcie. Zgromadził on największą widownię pośród innych polskich tytułów, tej jesieni. W kinach zabrakło biletów. Obecnie”Proceder” obejrzało ponad pół miliona widzów. O takich wynikach filmu informował dystrybutor – firma Global Studio.

Wychodzi na to, że debiut Tomasza Węgrzyna może podbić także kina zagraniczne. Produkcja ma być dystrybuowana również między innymi w Austrii, Holandii, Niemczech, Danii, Belgii, Luksemburgu, Irlandii, Norwegii, Islandii, Szwecji, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.

“Proceder” to filmem o ludziach, spragnionych uczuć, miłości, oraz poczucia bezpieczeństwa. Niestety doświadczanie tego nie jest takie łatwe – mówiła Małgorzata Kożuchowska, wcielająca się w rolę szefowej gangu – “Łysej”. To przez nią Chada wpadł w kłopoty.

Tomasz Chada to chłopak z blokowisk, mający duszę poety, posiadający dar do wpadania w tarapaty. Wyróżniał się poczuciem humoru, i wrażliwością. Pomógł wielu osobom, bez medialnego szumu.

Część dochodów z filmu ma być przekazana Stowarzyszeniu Prometeus –  które za życia było wspierane przez Chade.

“Potraktowałem “Proceder” trochę inaczej. Nie jako film o sławnym hiphopowcu, ale opowieść o niedawnych w końcu czasach, w których hip-hop stał się zbiorowym głosem buntu pierwszego pokolenia, które nie chciało albo nie potrafiło się zuniformizować. Oto Polska przaśna jeszcze i bezstylowa, z kradzieżami samochodów, drobną gangsterką, z disco polo, bigosem w knajpach dworcowych, z wódą, furą i komórą. Rap był wtedy językiem gniewu, niezgody, ale także językiem rozpaczy.”– w taki sposób film recenzował Łukasz Maciejewski.

Film “Proceder” został wyreżyserowany przez Michała Węgrzyna. Autorem zdjęć był Wojciech Węgrzyn. W filmie zobaczymy między innymi Piotra Witkowskiego, Antoniego Pawlickiego, Agnieszki Więdłochy, Jana Frycza, Krzysztofa Kowalewskiego oraz Małgorzatę Kożuchowską. W obsadzie mogliśmy oglądać także raperów, takich jak: Kali, Zbuku czy Vienio. Film został zaprezentowany w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

A Wy już oglądaliście?

Zobacz także:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

626 More posts in Film i Teatr category
Recommended for you
Kiedy wychodzi nowy film o Batmanie? Wszystko, co musisz wiedzieć o kolejnym Batmanie!

Kolejne wcielenie Batmana jest w drodze! Tym razem w super bohatera z miasta Gotham wcieli...