Francuski miliarder przekazał 100 mln euro na odbudowę Notre Dame

Francuski miliarder przekazał 100 mln euro na odbudowę Notre Dame

Choć strażakom udało się uratować słynne dwie wieże katedry Notre Dame oraz konstrukcję ścian, to mimo wszystko straty są ogromne.  Prezydent Francji zapowiedział wielką zbiórkę pieniędzy na odbudowę zabytku, a francuski miliarder przekazał już 100 mln euro na odbudowę katedry!

Francuski miliarder przekazał 100 mln euro na odbudowę Notre Dame

Pożar w katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek, 15 kwietnia, około godz. 18.50. Według strażaków winna była niedawno rozpoczęta renowacja w świątyni. Z płomieniami walczyło ponad 400 strażaków. Choć uratowano słynne wieże oraz konstrukcję ścian, a także niektóre dzieła sztuki, to i tak straty są niewyobrażalne.

Do Francji napływa wsparcie pieniężne z całego świata. AFP przekazało, że jeden z francuskich miliarderów właściciel koncernu Kering, skupiającego marki luksusowe m.in. Gucci czy Yves Saint Laurent, przekazał 100 mln euro na odbudowę zabytku.

“Mój ojciec (François Pinault senior) i ja postanowiliśmy uwolnić z funduszy Artemis kwotę 100 milionów euro, aby wziąć udział w wysiłku, który będzie niezbędny do całkowitej rekonstrukcji Notre Dame” – napisał François-Henri Pinault w oświadczeniu.

Polskie wsparcie

Polski rząd zaoferował również swoje wsparcie. Prezydent Andrzej Duda jest poruszony sytuacją.

U nas ludzie już się zgłaszają gotowi złożyć datki na odbudowę Katedry Notre Dame. Jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Odbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fundamencie – napisał Andrzej Duda na Twitterze.

————————————————————————————————-

Źródło zdjęć: kadr z youtube.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5204 More posts in Newsy category
Recommended for you
sołdek gdansk
Tu żyje się najlepiej. Gdańsk, Gdynia i Sopot w czołówkach rankingów dobrych miejsc do życia

W opublikowanym właśnie raporcie LivCom Awards Gdynia zajęła trzecie miejsce na świecie spośród miast najlepszych...