zwyczaje świąteczne

Poznaj zwyczaje świąteczne z innych krajów! Gdzie nie ma prezentów, a gdzie choinki?

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy i magiczny czas spędzany z rodziną. Polacy uwielbiają tę tradycję i zawsze przygotowują się do tych dni bardzo dokładnie. 12 potraw, prezenty i pięknie przyozdobiona choinka to trzy obowiązkowe rzeczy podczas świąt obchodzonych w Polsce. A jak jest w innych krajach? Sprawdź, jak inne narodowy obchodzą te dni!

 

Hiszpania

Sporą różnicą pomiędzy Polską a Hiszpanią jest fakt, że Hiszpanie podczas świąt Bożego Narodzenia nie wręczają sobie prezentów. Wręczanie podarków jest przesunięte na 6 stycznia, kiedy przypada święto Trzech Króli. Dlaczego? W ten sposób Hiszpanie celebrują dzień, kiedy Jezus otrzymał dary od trzech mędrców.

Inną ciekawostką jest fakt, że Hiszpanie nie dzielą się podczas wigilijnej kolacji opłatkiem. Czym go zatem zastępują? Otóż to wspaniała informacja dla wszystkich łasuchów. Zamiast opłatkiem Hiszpanie dzielą się turronem, czyli czymś w rodzaju nugatu. Praktycznie nigdy Hiszpanie nie rezygnują z szopki, którą przygotowują domownicy.

A gdzie można znaleźć prezenty? Nie tylko pod choinką! Okazuje się, że na południu pieczone jest „ciasto Trzech Króli”, w którym można znaleźć drobne upominki, np. monety. Kto otrzyma ciasto bez upominku musi w przyszłym roku je upiec.

Jednym z najciekawszych zwyczajów w Hiszpanii jest tzw. Urna losu. Mieszkańcy mniejszych miejscowości gromadzą się wokół wspomnianej urny. Do środka każdy wrzuca kartkę ze swoim imieniem i nazwiskiem. Później losowane są dwie karteczki i te osoby będą swoimi przyjaciółmi przez cały nadchodzący rok.

Niemcy

To właśnie tutaj narodziła się tradycja związana z ubieraniem choinki, którą Polacy ta bardzo kochają. Chyba każdy wie, że Niemcy w okresie bożonarodzeniowym organizują fantastyczne jarmarki, na których można kupić przeróżne rzeczy związane ze świętami. Są tam też miłe miejsca, gdzie można zjeść lokalne przysmaki czy napić się grzanego wina.

Francja

We Francji choinka nie odgrywa aż tak ważnej roli. Najważniejsza jest szopka, co roku bardzo dokładnie przygotowywana. Czy Francuzi mają swoje tradycyjne potrawy świąteczne? Otóż jest jedna, najbardziej charakterystyczna – Bûche de Noël. Jest to coś w stylu polskiej rolady i podawane jest to danie z kremem lub z lodami.

Czechy i Słowacja

U naszych sąsiadów ten świąteczny czas praktycznie niczym się nie różni. Czesi i Słowacy zasiadają do stołu z rodziną, ubierają choinkę, dają sobie prezenty i cieszą się czasem spędzonym z bliskimi. Jednak w przeciwieństwie do Polski – Wigilia jest tam dniem wolnym od pracy, a główną tradycyjną potrawą są vánočky, czyli białe ciasto, które przypomina naszą chałkę.

Włochy

We Włoszech Wigilia jest na słodko! Podaje się tam tradycyjne ciasta takie jak panettoni i pandoro, Panpepato (pierniki),marcepany, czekoladki i cukierki czy Torrone (nugaty).

Poza tym Włosi mają 13 tradycyjnych potraw i większość z nich składa się głównie z ryb i makaronów. Nie brakuje również owoców morza.

We Włoszech jest bardzo zakorzeniona tradycja w wystawianiu szopek. Mieszkańcy prześcigają się w tym, kto zrobi najbardziej okazałą.

Wielka Brytania

Lubicie pocałunki pod jemiołą w czasie świąt? To właśnie tutaj narodził się ten zwyczaj! Anglicy zapoczątkowali również wysyłanie kartek świątecznych z życzeniami do bliskich i przyjaciół. W Polsce jest już to coraz mniej popularne, ale zdarza się, że ludzie wysyłają do swojej dalszej rodziny, z którą nie spotkają się w tym wyjątkowym czasie.

Co ciekawe w Wielkiej Brytanii nie ma uroczystej, wigilijnej potrawy. Oni spożywają raczej indyka i słynny pudding. Anglicy nie dzielą się też klasycznym opłatkiem, a Christmas Cacker. Co to takiego? Są to papierowe „cukierki”, które dwie osoby rozrywają. W środku znajdują się drobne upominki, np. wróżby.

Holandia

W Holandii niestety nie obchodzi się hucznie świąt Bożego Narodzenia. Nie ma postu, wigilijnej wieczerzy ani prezentów pod choinką! Holendrzy nie posiadają także specjalnych przysmaków na ten czas, jedzą to co zazwyczaj. Z kolei dużą wagę przykładają do pięknie przyozdobionych choinek i pielęgnują tradycję pasterki.

W Holandii bardzo mocno celebruje się czas przed Wigilią, który zaczyna się już od 20 listopada. Punktem  kulminacyjnym jest kolacja 5 grudnia, kiedy wszyscy dają sobie prezenty.

Szwecja

Choinka to punkt obowiązkowy podczas świąt w Szwecji. Zazwyczaj ubiera się ją na dwa dni przed Wigilią. Szwedzi mają też swoje tradycyjne potrawy. Najbardziej charakterystyczną jest chyba lutefisk. To potrawa przygotowywana z dorsza, którego moczy się w ługu sodowym (substancji silnie żrącej), potem się ją gotuje i smaży. Dodatkowo podaje się warzywa lub kasze. Inną tradycją jest zanurzanie chleba w kotle wypełnionym sosem z wieprzowiną i wołowiną.

Charakterystyczne w Szwecji są dwie postaci w okresie bożonarodzeniowym. Jultomten, czyli nikt inny jak święty Mikołaj. Drugą z nich jest Juldagen, czyli koziołek, który rozdawał prezenty. Od ponad 100 lat zastępuje go Jultomten.

Portugalia

W Portugalii jest zupełnie na odwrót niż w Polsce. Tam najpierw idzie się na pasterkę, a dopiero później zasiada się do wigilijnej kolacji. Podobnie jak u nas znajdziemy tam też puste nakrycie stołu. W okresie bożonarodzeniowym prezenty daje się bardzo symbolicznie. Ta tradycja została przeniesiona na 6 stycznia, czyli wtedy, kiedy obchodzimy święto Trzech Króli. Jakie potrawy pojawiają się na stole? Pieczony indyk z kasztanami, rodzynkami i migdałami.

Która z tradycji podoba Ci się najbardziej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ