Pomocy! Mam problemy z wagą!

 

Brak dyscypliny

Długie przerwy między posiłkami, jedzenie czegoś w biegu, głodzenie się, ale też podjadanie pomiędzy posiłkami, wszystko to przyczynia się do przyrostu wagi. Niestety aby skutecznie się odchudzać należy porzucić stare przyzwyczajenia i zmusić do regularnego odżywiania. Jeśli spędzasz dużo czasu w pracy, zrób sobie sałatkę w domu i zjedz w wolnej chwili. Roztargnienie i zabieganie jest często prowokatorem do zjedzenia ciastka „na szybko”, a żeby spalić jedno ciastko potrzebne jest 100 minut marszu. Mitem jest też pogląd, że ograniczenie liczby posiłków do 1-2 dziennie przyspieszy utratę wagi. Organizm zwalnia wtedy metabolizm i oszczędza na „czarną godzinę”, każdą nadwyżkę energii zamieniając w tłuszcz. Warto ustalić sobie „jedzeniowy harmonogram dnia” gdzie zawarte byłyby trzy posiłki główne i dwie przekąski.

Ćwiczysz? Ale jak?

Nieuniknionym składnikiem diety jest ruch. Nie wystarczy dbać o to co jemy, należy zatroszczyć się też o nasze mięśnie, szczególnie przy pracy nie wymagającej dużo aktywności. Polki ostatnio zafascynowane są ćwiczeniami Ewy Chodakowskiej, oraz innych trenerów i trenerek, którzy udostępniają filmy z instrukcjami jak ćwiczyć. Przed ćwiczeniami należy pamiętać o dobrej rozgrzewce, a po ćwiczeniach o rozciąganiu, pozwoli to uniknąć dotkliwych zakwasów. Podejmowanie ćwiczeń na pusty żołądek nie pomoże w szybszym spaleniu kalorii, najlepiej zacząć wysiłek godzinę lub dwie po zjedzonym posiłku. Nie zapomnijmy też o odpowiednim nawodnieniu już w trakcie treningu. Jeśli systematyczne ćwiczenie sprawia ci trudność, może warto zainteresować się jakąś dyscypliną sportu, bądź tańcem. Zwykłe sprzątanie mieszkania lub spacer z psem również mogą stać się doskonałymi zestawami ćwiczeń.

Relax, take it easy

Coraz więcej ludzi prowadzi tryb życia, który naraża ich na silne emocje. Życie w ciągłym stresie sprzyja „zajadaniu problemów”. Robimy sobie nagrodę za odniesiony sukces, ale też pocieszamy się w złych chwilach. Bilans spożytych kalorii może nas zaskoczyć. Warto robić sobie listę rzeczy, które zjadło się w ciągu dnia, aby nie zatracić świadomości w jedzeniu. Oprócz tego, warto po prostu poświęcić sobie trochę czasu. Iść do kina na ulubiony film, przejechać się rowerem, poczytać książkę, lub zrobić coś co od dawna się odkładało.

Uwaga! Tarczyca

Jeśli wszystkie metody na utratę wagi nie przynoszą rezultatów, należy sprawdzić, czy problem nie tkwi głębiej. Może być nim niedoczynność tarczycy. Polega on na niedoborze hormonów tarczycy we krwi, co wpływa na spadek tempa przemiany materii. Kobiety cierpiące na tę przypadłość jedzą mało a i tak tyją. Oprócz tego objawia się to obniżoną koncentracją, osłabioną pamięcią, ciągłym odczuwaniem chłodu, a nawet zmianą barwy głosu na niższą z lekką chrypką. Może też być zauważalna w wyglądzie osoby chorej – skóra jest sucha, blada i szorstka, oczy są podpuchnięte, paznokcie łamliwe, wypadają włosy, z piersi może sączyć się bezbarwna wydzielina. Przewlekle nieleczona niedoczynność może być przyczyną niepłodności, nieprawidłowego przebiegu ciąży, a nawet poronień. Jeśli niektóre objawy możesz znaleźć u siebie, warto poprosić rodzinnego lekarza o skierowanie na badania. Aby wyregulować prace tarczycy wystarczy przyjmować syntetyczne odpowiedniki jej hormonów.

Ewa Szymańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ