Polskie festiwale na światową skalę

Kilkudniowe festiwale muzyczne skupiają najlepszych wykonawców w jednym miejscu. Organizatorzy co roku prześcigają się w zapewnieniu atrakcji i zaproszeniu najsłynniejszych zagranicznych gwiazd. Najwierniejsi fani bilety kupują nawet na kilka miesięcy przed wydarzeniem. Jakie są najpopularniejsze festiwale muzyczne w Polsce i skąd się wziął ich fenomen?

festival-life4style

fot. materiały prasowe

1. Open’er Festival – zdecydowanie najpopularniejszy wśród młodych ludzi. Jego początki datuje się na 2002 rok, kiedy to wydarzenie było jednodniowym eventem w Warszawie, na którym zaprezentowała się elektroniczna grupa The Chemical Brothers. Obecnie festiwal odbywa się w Gdyni, w środku sezonu letniego, co w dużej mierze sprawia, że Open’er jest tak chętnie wybieranym wydarzeniem muzycznym. Bardzo wielu artystów po raz pierwszy, a często jedyny w Polsce zagrało właśnie na Open’erze: Blur, Prince, Coldplay, Snoop Dogg, The White Stripes, Underworld, Franz Ferdinand, Kanye West, Muse, Kings Of Leon, Arctic Monkeys, Justice, Mumford & Sons czy The Kills. Ponadto jest to szczególne miejsce dla polskich artystów, którzy mają możliwość zaprezentowania swojej muzyki kilkudziesięciotysięcznej publiczności. Przez wielu jest nazywany „festiwalem lansu”, gdyż podczas trwania Open’era na gdyńskich ulicach można spotkać wielu celebrytów i bloggerów.

2. Orange Warsaw Festival – w tym roku odbędzie się już ósma edycja tego festiwalu. Do tej pory forma wydarzenia uległa dużej zmianie, ponieważ pierwszy OWF z 2008 roku był całkowicie bezpłatny i trwał tylko jeden dzień. Dzisiaj jest to event 2-3 dniowy, a wykonawcy występują na dwóch scenach – Orange Stage i Warsaw Stage. Na mapie festiwalu istnieje Miasteczko Festiwalowe, które zapewnia uczestnikom wiele atrakcji (np. wytworne foodtrucki z całej Polski). Orange Warsaw Festival zaprasza gwiazdy światowego formatu – na głównej scenie mieli okazję wystąpić m.in. Florence & The Machine, The Kooks, Kings Of Leon, Beyonce, David Guetta, Linkin Park, My Chemical Romance, Nelly Furtado, MGMT czy Calvin Harris. Tegoroczna edycja odbędzie się na warszawskim Służewcu, a nie jak dotychczas na Stadionie Narodowym.

3. Live Music Festival (dawniej Coke Live Music Festival) – po rocznej przerwie organizatorzy postanowili wznowić LMF. Tegoroczna edycja tradycyjnie odbędzie się w sierpniu w Krakowie. Producenci zapewniają, że po licznych zmianach festiwal powróci jeszcze bardziej różnorodny i z ciekawszym programem muzycznym. Intryguje fakt, że do dziś nie jest znany line-up LMF 2015. Należy więc wierzyć, że tegoroczni artyści będą przypominać formatem gwiazdy z ubiegłych lat (a byli to m.in. Rihanna, 50 Cent, Florence & The Machine, Missy Elliot).

4. Przystanek Woodstock – najstarszy i najbardziej znany polski festiwal muzyczny organizowany przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W założeniu impreza jest podziękowaniem sponsorów i darczyńców dla wolontariuszy za ich pracę podczas Finału WOŚPu. Festiwal dla uczestników jest całkowicie bezpłatny. Obecnie Przystanek Woodstock odbywa się w Kostrzynie nad Odrą, niedaleko granicy niemieckiej. Na swoich scenach gości zespoły alternatywne, które są wcześniej przesłuchiwane przez Fundację oraz komercyjne grupy muzyczne (np. The Prodigy).

5. Sunrise Festival (dawniej Sunrise with Ekwador) – mniejszego formatu polski odpowiednik Ultra Music Festivalu w Miami czy Tomorrowlandu. Odbywa się w ostatni weekend lipca w nadmorskim Kołobrzegu. Impreza promuje takie gatunki muzyczne jak house, trance, electro, deep house, techno, chill house. Od kilku lat na swojej scenie gości gwiazdy i DJ-ów światowego formatu – w Kołobrzegu występowali m.in. Armin van Buuren, Nervo, Tiesto, Ian Carey, 4 Strings, Ferry Corsten, Dash Berlin, David Guetta, Sander van Doorn, Fedde le Grand, Allure, Dmitri Vegas & Like Mike. Zdecydowaną zaletą festiwalu jest atmosfera (wakacje, słońce, morze, plaża) i niewysokie ceny biletów.

Patrycja Sieląg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ