Polka, która wymyśliła naturalne opakowania, które „wyrosną” same

Dziewczyna dostanie 30.000 Euro wsparcia.

Do oceanów i mórz trafia rocznie nawet do 13 milionów ton plastiku rocznie. Takie dane podaje Instytut Europejskiej Polityki Ochrony Środowiska Naturalnego. Zanieczyszczenie środowiska sztucznymi tworzywami jest tak samo poważnym problemem co globalne ocieplenie. Odpowiadając na ten problem powstało SCOBY – eko -opakowanie, stworzone przez Różę Rutkowską – absolwentki School of Form Uniwersytetu SWPS. Właśnie tam projektantka otrzymała grant o wysokości 30.000 euro! 

Problem plastiku dotyczy głównie sektora spożywczego – z roku na rok jego ilość przybywa. Z danych fundacji im. brytyjskiej żeglarki Ellen MacArtuhr, wynika, że do 2050 roku, w ocenach i morzach będzie więcej odpadów niż ryb. Do roku 2021 Komisja Europejska chce objąć zakazem produkcję wszelkich przedmiotów jednorazowego użytku, które są wykonane z tworzyw sztucznych. Popularne marki zadeklarowały już ograniczenie zużycia plastikowych opakowań, na rzecz odnawialnych surowców, albo tych pochodzących z recyklingu.

Róża Rutkowska udowodnia, że są naturalne materiały, z powodzeniem mogące zastąpić plastik. Projektantka jest twórcą SCOBY – Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast – tkaniny z grzybka kombuchy, mającego właściwości membrany. Można w nią zapakować żywność, przy jednoczesny przedłużeniu jej trwałość.

„Jesteśmy uzależnieni od tworzyw sztucznych, bo ułatwiają nam przechowywanie, ale i gotowanie żywności. Pamiętajmy, że mamy wybór. Możemy zdecydować się na alternatywne opakowania wykonane z kombuchy, alg czy kazeiny. SCOBY jest kompromisem pomiędzy wygodą a troską o przyrodę. Surowiec jest wielofunkcyjny i szybki do uzyskania. Poza tym, może być zjedzony wraz z zawartością lub wyrzucony na kompost. Dzięki temu, zamiast zaśmiecać środowisko będzie je wzbogacać.” Mówiła Róża Rutkowska.

SCOBY jest propozycją zupełnie innego spojrzenia na rolnictwo i naturę. Produkt śmiało może konkurować z masowo stosowanymi produktami. Projekt ma skłaniać do myślenia, na temat współgrania człowieka z przyrodą, z czego obie strony mogą czerpać korzyści. Rozwiązanie projektantki ma się przyczynić także do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń, wywołanych produkcją tworzyw sztucznych.

W jaki sposób wyhodować SCOBY?

Tkanina ta tworzy się w wyniku fermentacji cukrów, z wyciągu odpadów rolniczych – przybiera postać membrany, na powierzchni płynu.

„Przez dwa tygodnie materia tka swoją formę w obrębie naczynia, w którym rośnie przez nawarstwianie, podobnie do cebuli. Proces nie wymaga światła, sterylnych warunków czy zaawansowanych technologii. Jedyne, co jest niezbędne do jego rozwoju, to temperatura około 25 st. Celsjusza.” Tłumaczyła absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS.

Uprawa industrialna:

SCOBY może także być wykorzystane przez producentów żywności i rolników. Zainteresowanie tymi alternatywnymi opakowaniami już rośnie z dnia na dzień. Także pośród rolników przyszłości, prowadzących farmy wertykalne.

„Moi rodzice zajmują się uprawą warzyw, dlatego często obserwowałam procesy zachodzące w środowisku, o których potem uczyłam się w School of Form na specjalności industrial design. Uczelnia pokazała mi, że warto czerpać z interdyscyplinarnego spojrzenia na projektowanie. A przede wszystkim, że można tworzyć nowe rozwiązania i przeciwdziałać globalnym problemom takim jak zanieczyszczenie środowiska. SCOBY jest projektem, który w przyszłości będzie jednym z wielu rozwiązań, które mogą zastąpić tworzywa sztuczne ale to nasze wybory są kluczowe w walce z plastikiem.” Mówiła Róża Rutkowska.

Projekt znalazł swoje miejsce w finale konkursu MAKE ME! Łódź Design Festival, a także zaprezentowany był na Gdynia Design Days 2018.

Młoda Polka i grant:

Ta przełomowa alternatywa plastiku nagrodzona została grantem o wysokości 30.000 euro. Ma to pomóc projektancie we wprowadzeniu produkt na rynek, oraz umożliwić badania nad tym ciekawym materiałem. Nagrodę zasponsorował akcelerator Climate KIC Polska.

Brawo za tą inicjatywę!

 

Fot. www.whitemad.pl

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ