Jak ogarnąć Instagram? Część piąta: dobieranie hasztagów.

Jak ogarnąć Instagram? Część piąta: dobieranie hasztagów.

Hasztagi opanowały media społecznościowe. Są na Instagramie, Facebooku, Twitterze, a nawet LinkedIn. Używa się ich także na szeroko rozumianych portalach informacyjno-rozrywkowych. Są sposobem na oznaczenie tematyki postów czy artykułów. Na Instagramie dobieranie hasztagów ma kluczowy wpływ na zasięg publikowanych zdjęć. Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Jak ogarnąć Instagram?”.

Jak ogarnąć Instagram? Część piąta: dobieranie hasztagów.
Fot. Pixabay

Jak ogarnąć Instagram? Część piąta: dobieranie hasztagów. 

Hasztagi to czarna magia. Raz działają, a raz nie. Niestety nie oznacza to jednak, że można temat zignorować i używać hasztagów byle jak albo nie stosować ich wcale. Na publikowanie postów bez hasztagów mogą sobie pozwolić jedynie te duże konta, które już mają zbudowaną społeczność i nie muszą się przejmować, że ich zdjęcia pozostaną przez nikogo niezauważone.

Dobieranie hasztagów jest bardzo istotne, bowiem pozwala innym użytkownikom aplikacji znaleźć wasze zdjęcia. Nawet jeśli Wy nie wyszukujecie nowych zdjęć poprzez hasztagi, nie możecie zapominać o tych, którzy to robią. Poza tym jakiś czas temu Instagram wprowadził możliwość obserwowania hasztagów, tak aby zdjęcia pod nimi publikowane wyświetlały się na naszej głównej tablicy. Opcja ta stała się bardzo popularna, a wielu instagramowych twórców właśnie w ten sposób szuka inspiracji.

Hasztag odpowiedni do zdjęcia

Przede wszystkim należy spojrzeć na hasztagi jak na słowa kluczowe. Powinny być one tak dobrane, aby faktycznie odzwierciedlać to, co przedstawia publikowane zdjęcie. Wrzucanie hasztagów metodą „jak leci” może się bowiem obrócić przeciwko Wam i zamiast zyskać większą ilość polubień, zdjęcie może zostać przez odbiorców kompletnie zignorowane.

Dlaczego może się tak stać? Wyobraźcie sobie, że szukacie zdjęć w klimacie bożonarodzeniowym, a tam nagle pojawi się fotografia pisanek. No raczej zignorujecie, prawda? Przecież w danym momencie szukacie czegoś zupełnie innego. 

Pamiętajcie zatem, żeby pilnować, by hasztagi opisywały to, co znajduje się na zdjęciu. Oczywiście istnieją hasztagi, które opisują bardziej klimat fotografii, niż jej zawartość i jak najbardziej zachęcamy do ich używania. Przykładem może tu być hasztag #simplemoments, #myeverydaymagic czy #warmandcozy.

Ilość hasztagów

Kolejną kwestią jest ilość hasztagów. Zapewne słyszeliście o różnych teoriach mówiących o tym, że lepiej jest używać pięciu, siedmiu czy dwudziestu trzech hasztagów. Wszystkie te teorie możecie włożyć między bajki. Instagram pozwala na użycie trzydziestu hasztagów. I tylu właśnie powinno się używać.

Pomyślcie o hasztagu jako o reklamie. Skoro w ramach jednego postu możecie otrzymać trzydzieści reklam tej publikacji, to po co się ograniczać? Nie ma żadnej blokady, żadnego obcinania zasięgów przy używaniu maksymalnej ilości oznaczeń. Tak samo, jak nie ma żadnego magicznego „boostera”, który wyniesie Wasze zdjęcie na szczyty popularności, jeśli użyjecie jakiejś innej czarodziejskiej liczby. Trzydzieści to trzydzieści – maksymalizujemy szanse na to, że nasze zdjęcie trafi do jak największej ilości odbiorców.

Hasztagi kont udostępniających

Na Instagramie jest mnóstwo kont, które zajmują się publikowaniem cudzych zdjęć. Nie mamy tu na myśli złodziejskich praktyk nieuczciwych ludzi, którzy po prostu biorą cudze zdjęcie i publikują je jako własne.

Tak zwane konta repostujące to najlepszy sposób na przyciągnięcie nowych obserwujących. Wiele z nich posiada bowiem dziesiątki tysięcy obserwatorów – często z całego świata. Oznacza to, że jeśli Wasze zdjęcie zostanie udostępnione przez takie konto, może do Was trafić naprawdę sporo nowych osób. 

Warunkiem udostępnienia Waszego posta przez taki profil jest użycie odpowiedniego hasztagu, który jest przypisany do takiego konta oraz… jakościowe, ładne, kreatywne zdjęcie. 

Przykłady kont repostujących: 

@appleandcoffee – profil udostępniający zdjęcia, na których znajduje się kawa w towarzystwie produktów firmy Apple. Aby mieć szansę na repost, wystarczy użyć pod swoim zdjęciem hasztagu #appleandcoffee.

Jak ogarnąć Instagram? Część piąta: dobieranie hasztagów.
Fot. Instagram, zrzut ekranu

@handsinframe – profil udostępniający zdjęcia, na których znajdują się dłonie. Hasztag: #handsinframe

Jak ogarnąć Instagram? Część piąta: dobieranie hasztagów.
Fot. Instagram, zrzut ekranu

@tv_stilllife – konto, które ma ponad sto dwadzieścia tysięcy obserwatorów. Udostępnia zdjęcia tzw. „martwej natury”. Tu kubeczek z kawą w ładnym otoczeniu, tam jakieś ciasteczko na pięknie przystrojonym stole… Hasztag: #tv_stilllife.

Jak ogarnąć Instagram? Część piąta: dobieranie hasztagów.
Fot. Instagram, zrzut ekranu

@flatlay.journal – konto zrzeszające fanów tak zwanych „płaskoleży”, czyli robionych od góry zdjęć płasko leżących przedmiotów. Hasztag: #flatlayjournal.

Jak ogarnąć Instagram? Część piąta: dobieranie hasztagów.
Fot. Instagram, zrzut ekranu

Należy pamiętać o tym, żeby swoją fotografią wpasować się w klimat panujący na danym koncie repostującym. Wracamy tu do pierwszej zasady dobierania hasztagów, czyli: nie używamy danego hasztagu, jeśli nie pasuje do naszego zdjęcia.

Hasztagi zbanowane

To nie jest żaden mit. Istnieją hasztagi, które są przez Instagram zablokowane i użycie ich sprawi, że Wasze zdjęcie nie będzie się wyświetlało pod żadnym hasztagiem, którego użyliście w opisie. Do zbanowanych znaczników należą głównie te, które odnoszą się do seksu, są rasistowskie, nawołują do hejtu, są wulgarne itp. 

Może się jednak zdarzyć, że pozornie „niewinny” hasztag również będzie należał do grupy tych zablokowanych. Tak było przez długi czas w przypadku hasztagu #books, który został zgłoszony przez społeczność Instagrama jako niewłaściwy. 

Jak sprawdzić, czy hasztag jest zablokowany? Wystarczy wpisać go w wyszukiwanie na Instagramie i jeśli otrzymamy informację o tym, że „ostatnie posty z #tuwyszukiwanyhasztag są obecnie ukryte, ponieważ członkowie społeczności zgłosili zawartość, która może być niezgodna z zasadami społeczności Instagramu”, to znaczy, że lepiej unikać tego hasztagu.

Drugą metodą jest skorzystanie ze strony IQhashtags, gdzie znalezienie zbanowanych hasztagów jest nieco łatwiejsze, niż ręczna weryfikacja.

Wielkość hasztagów

Na dobrą sprawę zasada jest tutaj tylko jedna: nie używaj największych ani najmniejszych hasztagów. Używanie tych największych oznacza, że Twój post zostanie bardzo szybko wyparty przez inne zdjęcia, bo tych największych hasztagów używają… miliony ludzi na całym świecie. Używanie tych małych z kolei bardzo ograniczy Wasz zasięg. 

Mówi się, że optymalna wielkość hasztagów to pomiędzy co najmniej kilkoma tysiącami a maksymalnie milionem postów. 

Testuj i weryfikuj

Hasztagi na Instagramie to temat rzeka, o którym napisano już tyle bajek, że głowa mała… Nie ma jednego sposobu, jednej recepty, jak działać z hasztagami, żeby zapewnić sobie ogromne zasięgi. To, co działa u jednego, u innego zawiedzie. 

W jaki sposób najlepiej dobierać hasztagi? Sprawdzając, testując i zapamiętując, co się sprawdziło. Pamiętajcie jednak, żeby nie używać non stop tych samych zestawów hasztagów. Instagram tego nie lubi. 

Koniec końców jednak… najważniejsze i tak będzie zdjęcie. Choćbyście jakimś cudem znaleźli najlepszy możliwy zestaw hasztagów, jeśli Wasze zdjęcie nie będzie dobre jakościowo i przyciągające wzrok, automatycznie nie zdobędzie dużej ilości polubień. Ani nawet wyświetleń. 

Brak pomysłu na hasztagi?

Załóżmy, że macie zdjęcie przedstawiające choinkę. Użyliście już wszystkich możliwych hasztagów, które odpowiadają bożonarodzeniowemu drzewku w języku polskim i angielskim. I wymyśliliście dziesięć. Co z pozostałymi dwudziestoma?

Wystarczy, że wpiszecie hasztag #choinka w wyszukiwanie, a wyświetlą się Wam powiązane hasztagi. Jak na zrzucie ekranu poniżej:

Jak ogarnąć Instagram? Część piąta: dobieranie hasztagów.
Fot. Instagram, zrzut ekranu

Wystarczy przejrzeć te hasztagi, wejść w nie i szukać kolejnych powiązanych oznaczeń.

Proste, prawda?

Zestawy hasztagów

Przygotowaliśmy dla Was niespodziankę w postaci popularnych (ale nie: zbyt popularnych) hasztagów w dwóch kategoriach: flatlay i still life oraz kawa. Pogrubliśmy hasztagi kont repostujących, abyście nie musieli się męczyć z ich wyszukiwaniem. Oczywiście to nie są wszystkie możliwe hasztagi dostępne w danej kategorii, ciągle bowiem powstają przecież nowe. 

Zachęcamy do skorzystania, a także do samodzielnego wyszukiwania hasztagów. 

Flatlay / Still life

#flatlayforever #simpleandstill #onmydesk #tablesituation #lazymorning #morningslikethis #momentsofmine #livelittlethings #pursuepretty #inspiremyinstagram #seekthesimplicity #verilymoment #theartofslowliving #simplethingsmadebeautiful #simplemoments #thatauthenticfeeling #myeverydaymagic #feelfreefeed #alittlebeautyeveryday #seekmoments #beautifulmoments #asecondofwhimse #inspireddaily #inspireyourself #visual_heaven #visualcrush #inspiredby #hyggetime #moodmagic #simplestyle #visualarts #visual_magic #momentsoflife #quietchaotics #creativelysquared #cozyhome #simplejoys #visualmood #momentstoremember #cozycorner #moodyphotography #simpleandpure #visualfolk #creativityeveryday #distractionsandinspirations #simpleliving #moody_tones #myhyggehome #warmandcozy #hygger #moodytones #cozyplace #moody_nature #tv_lifestyle #tv_stilllife #infinity_magazine_vsco #exceptionalstilllife #shotoniphone #allkindsofmagic #rsa_vsco #9vaga_stillife9 #daysofsmallthings #inspired_by_colour #magicalstill_life #makingmoments #natureinthehome #pinkish #slowdownwithstills #stillswithstories #thesweetlifeunscripted #adoremycupofcoffee #alltheprettythings #dspink #everysquareastory #mybeautifulsimplicity #postitforaesthetic #prettypastels #rsa_photo_of_the_day #seeingthepretty #momentscollected #flatlaypoland #flatlaylove #flatlaytoday #handsinframe #creative_ace #creativegrammer #thisweekoninstagram #ihavethisthingwithpink #thehappynow #flatlay #flatlaynation #flatlayphotography #flatlaylover #astilllifestyle #mytablesituation #flatlaysquad #flatlayaddict #creativeflatlays #flatlayinspo #flatlay_ua #flatlayfeatures #flatlayout #tv_living #stilllifephotographer #stilllife_archive #mymagicalmorning #flatlayinspiration #flatlayfashion #flatlaybreakfast #flatlayjournal #viewfromtop #gf_stilllife #onthebedproject #onmydesktoday #smallmomentsofcalm #livelifebeautifully #calm_collected #handinframe #thehub_lifestyle #tinytinymoments #onthebed #styleonmytable #cozytime #hyggelife #morninglikethese #darlingmoment #super_details_channel #simplebeyond #cornersofmyworld #flatlaystyle #slaytheflatlay #flatlayoftheday #preciousmoment #still_life_gallery_ #tv_fadingbeauty #bokehphotography #preciousmemories #thatsdarlingmovement #gs_stilllife #myquietbeauty #onthetableproject #precious_shotz #alliseeispretty #lovely_squares_1 #teaandseasons #tv_neatly #9vaga_shabbysoft9 #ourclickdays #creative_flatlays #stilllife_perfection #illustrious_art #littlebitsof_life #mystory_shots #mywhitetable #perfectturk_shot #shabbychicstyle #stilllifephotos #antique_r_us #ccseasonal #myflatlaysandfinds #stilllifegallery #prettiestpastels #still_life_mood #theflatlaysquad #weekendwithtextures #raw_flatlays #thehub_vsco #originmagazine #thehub_flatlay #colourful_shots #styleonstillness #foreverfaffing #jj_still_life #captureyourlifestyle #seasonspoetry #tea_cup_tuesday #tv_soft #tv_retro #mymagicalmoments #ofsimplethings #_lovely_weekend #seekinspirecreate #awakethelight #collectandstyle #cozyvibes #ofquietmoments #prettycreativestyle #thehub_soft #country_stilllife 

Kawa / herbata

#czasnakawe #kawusia #porannakawa #kawka #kubek #kawazmlekiem #kochamkawe #coffeemoment #coffeeandseasons #cofeetime #hellocoffee #muglove #muglover #mugoftheday #coffeeisalwaysagoodidea #timeforcoffee #coffeevibes #becoffeestyle #kawazrana #najpierwkawa #kawaczyherbata #mystory_cups #coffeexample #coffeholic #coffelovers #caffee #coffeepower #coffeemood #coffeemorning #caffetime #freshcoffee #igcoffee #coffeeaddicts #coffeewithmilk #kaffeeliebe #coffeaddict #coffietime #mycoffee #coffeeandbooks #instacoffe #mybeigelife #coffeeandcake #butcoffeefirst #coffeeadict #coffeelatte #jj_coffeetime #mokalovers #9vaga_coffee9 #loves_coffeebreak #moka_and_co #creative_cups #coffeeandflowers #dailycoffee #naughtyteas #raw_coffee #cups_are_love #getcoffeebehappy #coffeetrippr #coffeeinbed #coffees_and_books #coffeeshots #coffeeaddiction #coffeegasm #coffeeme #coffeefliicks #cupsinframe #coffeenclothes #coffeeplease #coffeegeek #whitecoffee #coffeecoffeecoffee #coffeedaily #coffeeprops #coffee_time #coffee_inst drinkcoffee #coffeeexample #coffeeday #coffeemugs #coffeelike #coffeemania #coffeeislife #butfirstcoffee #coffeetized #coffeeisamust #coffeeislove #coffeetablebook #caffeinecouture #coffeeandclothes #coffeestyle #appleandcoffee

Co dalej?

Hasztagi to tylko jedna z wielu zmiennych, które wpływają na rozwój i wzrost konta na Instagramie. W kolejnych odcinkach cyklu „Jak ogarnąć Instagram” opowiemy o tym, o co jeszcze należy zadbać, aby konto rosło i miało zaangażowanych obserwatorów.

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo rzeczowy artykuł! Własnie rozpisuję na jego podstawie swoją strategię pracy na IG, jednak mam jedno, ważne pytanie – czy nadal powiązane hashtagi są wyświetlane w aplikacji, gdy wyszukujemy daną frazę? (tak jak na screenie z hashtagiem #choinka?) Na stan 4.10.2020 wyszkując jakiś hashtag nie mam wyświetlanej sekcji „Powiązane hashtagi” co mnie mega zasmuciło 🙁

    Jak wygląda sytuacja z tym mega przydatnym ficzerem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ