Polaków (NIE)zdrowe odżywianie

Według Światowej Organizacji Zdrowia obecnie na świecie żyje ponad miliard osób dorosłych, które mają nadwagę, z czego co najmniej 300 milionów boryka się z otyłością. Problem ten staje się coraz poważniejszy także wśród dzieci. Niestety, na tym tle Polska zbytnio się nie wyróżnia.

da.wikipedia.org

Trend na zdrowy tryb życia wiedzie prym nie tylko w filmach i serialach telewizyjnych. Na całym świcie od dłuższego czasu, a w Polsce od kilku lat, mamy coraz lepszy dostęp do sklepów ze zdrową żywnością, fitness klubów, siłowni i wielu innych usług, pomagających nam zachować kondycję, zdrowe ciało i piękną figurę. Wielu z nas wydaje się, że jesteśmy okazami zdrowia. Jadamy w miarę możliwości regularnie, od czasu do czasu najdzie nas ochota potruchtać wokół osiedla albo w przypływie motywacji wykupić miesięczny karnet na siłownie z którego skorzystamy może ze trzy razy.

 

Przeprowadzone niedawno przez CBOS badania miały na celu ocenić nawyki żywieniowe Polaków. Porównano w nich wyniki z 1998, 2005 i 2010 roku. Wnioski nie są zatrważające, ale też nie napawają optymizmem. W naszym własnym przekonaniu odżywiamy się zdrowo. Jak wynika z przeprowadzonych sondaży, 69% ankietowanych Polaków ocenia swoją dietę jako zdrową, a 7% z nich nawet jako bardzo zdrową. Taka opinia nie zmieniła się szczególnie od 1998 roku, kiedy tego rodzaju badania przeprowadzono po raz pierwszy. Jednak po bardziej szczegółowym wywiadzie okazuje się, że mamy problemy z podstawowymi zasadami żywieniowymi.

 

Niby 76% badanych stwierdziło, że stosuje w swojej codziennej diecie zalecenia specjalistów co do zjadanie minimum trzech posiłków dziennie. Niepokoi jednak fakt, że co piąty pytany Polak rezygnuje ze śniadania, które według dietetyków stanowi najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Przyznają się do tego głównie osoby z najniższej kategorii wiekowej, studenci i uczniowie(40%), którzy za wymówkę uznają brak czasu. Kolejnym grzechem większości z nas jest jedzenie tuż przed snem. W tej kwestii, do codziennego jedzenia kolacji tuż przed pójściem spać przyznało się 8% badanych, a 20% stwierdziło, że robi to kilka razy w tygodniu.

 

Kolejnym przewinieniem jest podjadanie między posiłkami. Choć w tej kwestii aż 35% pytanych stwierdziło, że ich przekąskami są owoce i to co najmniej kilka razy w tygodniu. 5% z nich twierdzi, że je owoce między posiłkami każdego dnia. Niestety porównywalna liczba ankietowanych przyznała się do podjadania chipsów, chrupek bądź innych słodyczy. Jemy także zdecydowanie za mało ryb w porównaniu z innymi produktami. W naszej diecie jest natomiast za dużo pieczywa i produktów mącznych, słodyczy oraz napojów gazowanych.

 

Niepokojące jest także to, że 54% pytanych stwierdziło, iż nie ogranicza się w jedzeniu i je tyle ile chce oraz to na co ma ochotę. Natomiast 43% uważa, że stara się kontrolować co i w jakich ilościach je. Tylko trzy osoby na sto przyznają się do stosowania diety.

 

Polacy uważają, że odżywiają się zdrowo. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu większość z badanych jada śniadania co najmniej kilka razy w tygodniu, pamięta o trzech posiłkach w ciągu dnia i nie często stołuje się w fast foodach czy barach szybkiej obsługi. Niestety jednak w porównaniu z wynikami badań z lat poprzednich, widać tendencję spadkową.

 

Marlena Skrzypczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ