Pływać każdy może, Ty też!

Chciałabyś schudnąć, ale masz dość męczących ćwiczeń na siłowni, a fitness Ci się znudził? Może jesteś początkująca i zastanawiasz się, jaką formę aktywności wybrać? Czy myślałaś o pójściu na pływalnię? Ten rodzaj sportu ma bardzo dużo zalet. Zacznij pływać, a na basenie poczujesz się jak ryba w wodzie.

Źródło: www.visitsouth.com

Dla kogo pływanie?

Podczas pływania nie męczymy się tak mocno, gdyż dzięki działającej sile wyporu jesteśmy lżejsi, a opór wody powoduje, że mięśnie nadal intensywnie pracują. Dlatego ta aktywność jest odpowiednia dla tych, którzy mają słabszą kondycję. Sport ten nadmiernie nie obciąża stawów kolanowych i biodrowych oraz jest polecany osobom mającym kłopoty z kręgosłupem. Rehabilitanci zalecają go jako formę terapii wad postawy u dorosłych, jak również i u dzieci. Doskonale nadaje się dla pacjentów, których dotykają kłopoty z układem krążenia, szczególnie będących po zawale, gdyż trening ten nie wymaga wykonywania gwałtownych ruchów.

Który styl wybrać?

Aby wzmacniać i kształtować wszystkie grupy mięśniowe powinnaś pływać w różnych stylach. Żabka wymodeluje uda, niezwykle ważne jest, abyś ruchy rąk i nóg skoordynowała z oddechem. Styl grzbietowy angażuje głównie ramiona. Nie odchylaj rąk na boki, powinny znajdować się przy głowie. Kraul również wpływa na obręcz barkową oraz szyję. Najpopularniejszym błędem jest napinanie mięśni stóp. Tymczasem, aby pływać szybciej rozluźnij się i swobodnie faluj kończynami. Motylek jest najtrudniejszym, najbardziej intensywnym stylem. Wzmacnia pośladki, plecy oraz brzuch. Ważna jest koordynacja rąk i nóg, a także wspomniane już falowanie. Jeśli boisz się wody i pływanie nie jest Twoją mocną stroną, zainteresuj się lekcjami z instruktorem, który ośmieli Cię i będzie korygował ewentualne niedociągnięcia.

Jak często pływać?

Żeby zgubić zbędne kilogramy i poprawić kondycję, na basen powinnaś chodzić 3−4 razy w tygodniu. Swoją aktywność zwiększaj stopniowo aż do godziny. Pływaj dość intensywnie, aby tętno utrzymywało się na poziomie 120–130 uderzeń na minutę. Nie zapominaj też o diecie. Jeśli chcesz się zrelaksować, pływalnię odwiedzaj 2−3 razy w tygodniu na ok. 45 minut.

Aqua aerobik dla każdego

Jeśli nie jesteś fanką pływania, a przyjemność sprawia Ci przebywanie w wodzie, to możesz się zapisać na aqua aerobik. To nic innego jak wykonywanie ćwiczeń w basenie. Często, dla większego efektu wykorzystuje się różne przyrządy specjalne ciężarki, pasy wypornościowe itp. Zajęcia cieszą się popularnością, gdyż m.in. pomagają zachować smukłą sylwetkę, gibkość (zwiększają elastyczność mięśni i stawów) oraz ułatwiają walkę z cellulitem. Polepszają również kondycję organizmu oraz jego koordynację. Dodatkowo likwidują nadmierne napięcie, a także poprawiają nastrój, gdyż podczas gimnastyki uwalniane są endorfiny. Tak samo jak pływanie, trening nie obciąża stawów oraz kręgosłupa. Ćwiczenia w wodzie są dużo bezpieczniejsze niż te wykonywane w klubie fitness czy na siłowni. Zajęcia powinien prowadzić wykwalifikowany instruktor, dzięki temu wystąpi jeszcze mniejsze ryzyko wystąpienia kontuzji.

Basenowe infekcje profilaktyka

Czystość wód w pływalni jest regularnie kontrolowana przez sanepid. Wybieraj te baseny, w których do dezynfekcji używa się chloru oraz ozonu. To połączenie skutecznie niszczy wiele drobnoustrojów, tym samym ryzyko „podłapania” szczególnie popularnych infekcji grzybiczych zmniejsza się. Aby jak najbardziej zabezpieczyć się przed zakażeniami, chodź w klapkach zamiast boso. Możliwość przeziębień wzrasta podczas długiego przebywania w mokrym kostiumie. Pamiętaj, aby przed i po kąpieli dokładnie się umyć. Użyj oczyszczających kosmetyków pod prysznic oraz płynów do higieny intymnej. Jeśli masz skłonność do powstawania stanów zapalnych zastosuj środki dezynfekujące przeznaczone dla skóry. Następnie starannie wytrzyj się ręcznikiem, szczególnie osusz miejsca między palcami, ponieważ „lubią” tam przebywać grzyby. Nałóż odrobinę balsamu, gdyż chlorowana woda pozbawia skórę ochronnego płaszcza lipidowego. Nie pożyczaj też nikomu swojego kostiumu, czepka oraz przyborów higienicznych.

____________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ