Paryż – miasto romantyków i filmowców

Paryż, stolica Francji, to nie tylko ulubione miasto zakochanych par i romantycznych dusz, ale także miasto uwielbiane przez filmowców. Jak miasto romantyków prezentuje się w filmach?

reelclub.wordpress.com 

O północy w Paryżu

Film Woody’ego Allena to jeden z najpiękniejszych filmowych obrazów Paryża. Francuskie miasto jest w nim po prostu… magiczne. W filmie Paryż pokazany jest w dwóch sceneriach – tej współczesnej oraz tej z lat dwudziestych. Film kręcony był w wielu znanych miejscach Paryża, pojawiają się jednak i te, których nie znajdziemy na pocztówkach. W filmie podziwiać możemy m.in. Ogrody Moneta, Muzeum Rodina czy Wersal. „O północy w Paryżu” zachwyca scenerią Paryża i powoduje, że mamy ochotę samemu zgłębić tajemnice tego pięknego miasta. To film nie tylko dla fanów Paryża, ale przede wszystkim dla tych, którzy nie doceniają jego piękna. Jeśli ten film nie przekona niedowiarków, to chyba już nic.

 

Amelia

Pamiętacie Amelię, niezwykłą francuską kelnerkę? Film z 2001 roku, dziś już nieco zapomniany, swego czasu był hitem. Tytułowa bohaterka pracowała w małej kawiarni w dzielnicy Montmartre. Dziś ta mała kawiarenka, pod nazwą „Des 2 Moulins”, czyli Dwa Młyny, jest dzięki filmowi, najchętniej odwiedzaną przez turystów kawiarnią. Samo Montmartre to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Paryżu. Położona na wzgórzu dzielnica z XVIII wieku pełna jest krętych brukowanych uliczek, a wokół znajdują się liczne stare kamienice. Nic dziwnego, że filmowcy wybrali właśnie tę dzielnicę dla Amelii. Jaki jest Paryż Amelii? Jest niezwykły – jak sama bohaterka.

 

Zakochany Paryż

Film „Zakochany Paryż” z 2006 roku jest francuską odpowiedzią na „Love Actually”. W filmie przedstawione jest 18 różnych miłosnych historii, z których każda jest sfilmowana przez innego twórcę. Co ważne, każda z tych krótkich opowieści to nie tylko historia innej miłości, ale także inna dzielnica Paryża. Jedynym wspólnym mianownikiem dla wszystkich historii przedstawionych w filmie jest właśnie Paryż. Choć sam film zebrał mieszane recenzje, to warto go obejrzeć właśnie ze względu na głównego bohatera – Paryż. Film pokazuje francuskie miasto jako miejsce niezwykłych momentów, nieulotnych chwil, zakochanych spojrzeń.

 

Amerykanin w Paryżu

W Paryżu nie tylko się zakochuje, ale w Paryżu się także tańczy. Fabuła słynnego musicalu „Amerykanin w Paryżu” dzieje się właśnie w tym mieście. Gene Kelly, grający główną rolę, tańczy na tle malarskich wizji ukazujących Paryż. Niezwykły taniec Kelly’ego, malarski Paryż, piękna muzyka – i jak tu nie kochać Paryża? Film dla fanów Paryża, takiego z pocztówek i folderów turystycznych. „Amerykanin w Paryżu” to malarska pocztówka Paryża.

 

Agnieszka Głośniewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ