recykling

Ostatnie pięć lat -najcieplejsze w historii

Z nowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej wynika, że zmiany klimatyczne postępują znacznie szybciej, niż wcześniej się nam wydawało. W związku z czym naukowcy apelują w stronę polityków, by ci podjęli zdecydowane działania, by chronić planetę.

jesień

Zaraz po Młodzieżowym Strajku Klimatycznym, w którym udział wzięło ponad cztery miliony demonstrantów w 185 krajach, Światowa Organizacja Meteorologiczna, opublikowała raport. Który dowodzi, że zmiany klimatyczne postępują znacznie szybciej, niż do tej pory myśleliśmy. Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że lata 2015-2019 były tymi najcieplejszym, w całej historii badań. 

Właśnie rekordowe temperatury, jak i poziom gazów cieplarniach w atmosferze (dwutlenku węgla zwłaszcza) przyczynia się do zmian, które mogą być katastroficzne. Należy do nich między innymi topnienie lodowców Arktyki oraz Grenlandii, jak i klęski pogodowe. Tego typu zmiany rozgrywają się wręcz na naszych oczach. Ostatnio mieszkańcy Moambiku odczuli je dosyć boleśnie – potężne powodzie. Podobnie jak mieszkańcy Bahamów, których dotknął huragan Dorian. A nawet mieszkańcy Polski, gdzie zanotowano rekordowe susze. Naukowcy podkreślili, że jeśli nic nie zmienimy, świat skazany jest na katastrofę.

Raport był punktem wyjścia do szczytu klimatycznego ONZ, rozpoczynającego się w Nowym Jorku . W dyskusji wokół klimatu wzięli udział przedstawiciele aż 60 krajów, które należą do organizacji:

“To nie czas na spokojne przemówienia. Ludzie domagają się rozwiązań. Liczę więc na propozycje konkretnych działań.”Apelował Petteri Taalas, sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologiczne, do przywódców ONZ . 

Wydarzenie poprzedził Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny ONZ. To właśnie n nim aktywiści jak Greta Thunberg czy Timoci Naulusala, jak i aktor i ambasador ONZ – Aidan Gallagher (Numer Pięć z „Umbrella Academy”) porozmawiali z António Guterresem – Sekretarzem Generalnym ONZ.

 

https://www.vogue.pl/a/mlodziezowy-strajk-klimatyczny-juz-jutro

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5215 More posts in Newsy category
Recommended for you
Naprawa samochodu droższa nawet o 42%

Fiat, Opel i Toyota liderem podwyżek W ciągu zaledwie dwóch lat średni koszt naprawy samochodu...