Olej kokosowy – właściwości i zastosowanie

Właściwości składników oleju kokosowego pozwalają na jego szerokie zastosowanie, zarówno w kosmetyce, jak i kuchni oraz dietetyce. Sprawdź, jakie jeszcze tajemnice kryje olej kokosowy!

olej-life4style

Przez dietetyków nazywany najzdrowszym olejem na ziemi. Pozyskiwany z miąższu kokosa olej ma w swoim składzie wyjątkową grupę cząstek tłuszczu – trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT). Spożywane w niewielkich ilościach, mogą przynieść wiele zdrowotnych korzyści dla naszego organizmu.

Trójglicerydy średniołańcuchowe inaczej niż inne tłuszcze przechodzą proces metabolizacji. Po dostaniu się do organizmu, nie są zamieniane w tkankę tłuszczową, lecz są wykorzystywane do produkcji energii – powoduje to przyspieszenie tempa przemiany materii. Oznacza to, że posiłek z dodatkiem oleju kokosowego pobudzi nasz metabolizm. Ponadto ma właściwości sycące – potrawy z dodatkiem oleju szybciej zaspokoją głód.

Ze względu na swoją stałą postać, olej nadaje się do smarowania pieczywa, można także z powodzeniem zastąpić nim masło w pieczeniu. Idealny do smażenia w wysokich temperaturach, nie pali się, nie jełczeje, a dzięki swoim właściwościom smakowym oraz aromatowi nadaje potrawom orientalny charakter.

Praktycznie nie zawiera utleniających się kwasów tłuszczowych, co sprawia, że jest bardzo stabilny podczas smażenia w wysokich temperaturach, a do tego jest o wiele zdrowszy od niektórych, bardziej popularnych olejów. Nie każdy wie, że oleje takie jak: sojowy, słonecznikowy lub z orzeszków ziemnych nie powinny być podgrzewane do wysokich temperatur.

Kokosy zawierają też kwas kaprylowy, który ma podobne działanie. Zawartość tych dwóch związków sprawia, że olej kokosowy pomaga wzmacniać odporność organizmu, wykazując silne właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne. Olej kokosowy może być także z dobrym rezultatem stosowany na cerę trądzikową, wówczas najlepiej działa połączone stosowanie wewnętrznie i zewnętrznie.

Coraz większa popularność oleju kokosowego sprawia, że ludzie mogą szerzej dowiedzieć się o jego właściwościach zdrowotnych – zastępując nim produkty mniej bogate w składniki odżywcze.

Patrycja Sieląg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ