Obgryzanie paznokci – jak z tym walczyć?

paznokcie life4styleRobisz to wszędzie – w domu, w pracy, w sklepie, w autobusie, gdy jesteś wśród znajomych i w samotności – ogryzasz paznokcie. Palce w ustach towarzyszą Ci przy każdej czynności. Wstydzisz się swojego nawyku, ale to silniejsze od Ciebie. A trzeba z nim walczyć, bo prowadzi nie tylko do zaburzenia estetyki dłoni, ale może być przyczyną poważnych chorób ogólnoustrojowych.

Onychofagia – bo tak się fachowo nazywa to uzależnienie –  zazwyczaj ma podłoże nerwowe. Obgryzanie paznokci jest sposobem na odreagowanie stresu i poradzenie sobie ze złymi emocjami. Początki sięgają najczęściej dzieciństwa, ale wielu osobom nie udaje się zerwać z nałogiem wraz z wejściem w dorosłość. Co gorsza, obgryzanie paznokci jest nie tylko próbą walki ze stresem, ale jednocześnie jego przyczyną. Uzależniony wpada w błędne koło – poczucie wstydu spowodowane zaniedbanymi i poranionymi paznokciami zaniża poczucie własnej wartości i rodzi kompleksy, które narażają na stres. Palce samoistnie wędrują do ust, kiedy tylko pojawi się napięcie, poczucie głodu lub nuda.

Założenie, że obgryzanie paznokci to nawyk niegroźny, jest jak najbardziej mylne. Onychofagia wpływa w znaczącym stopniu na tryb życia – obgryzanie może prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń zdrowotnych, np. wad zgryzu, zmian zapalnych przyzębia, rozwoju zakażeń, nieodwracalnych zmian w wyglądzie paznokci. Dlatego nie należy bagatelizować problemu. Walka z męczącym nałogiem jest trudna, ale da się ją wygrać. Wystarczy znaleźć odpowiedni sposób.

Istnieje wiele sposobów na rozstanie się z nałogiem, ale najważniejsze jest nastawienie i motywacja w próbie rozstania się uzależnieniem. Silna wola stanowi podstawę do rozpoczęcia walki z nałogiem. Stała kontrola podczas „odwyku” jest niezbędna, dlatego warto uczulić domowników i znajomych do upominania obgryzającego. Warto zastąpić potrzebę podgryzania palców i zamiennie żuć suszone owoce, orzechy lub gumę do żucia.

Innym sposobem jest stosowanie preparatów dostępnych w aptekach. Płyny lub żele, którymi maluje się płytkę paznokcia i skórki, pozostawiają gorzki posmak. Pomaga na skuteczne zerwanie z nawykiem wkładania palców do ust.

Kobietom obgryzającym paznokcie zaleca się profesjonalny manicure. Nałożenie tipsów pomaga w porzuceniu uporczywego nałogu, a dodatkowo likwiduje poczucie wstydu związanego z nieestetycznym wyglądem dłoni. W przypadku mężczyzn zaleca się bandażowanie lub zaklejanie paznokci plastrem bez opatrunku. Choć nieliczni Panowie decydują się na utwardzenie płytki paznokcia.

W niektórych przypadkach onychofagia jest tak silna, że nałogowi towarzyszą inne zachowania obsesyjno-kompulsywne. Wtedy zalecana jest wizyta u lekarza lub psychologa. Specjalista pomoże ustalić leczenie, np. farmakologiczne, które polega na podawaniu leków przeciwdepresyjnych.

Walka z obgryzaniem paznokci wymaga cierpliwości i konsekwencji w działaniu. Nie da się przestać w jeden dzień, dlatego nie wymagaj od siebie cudów – zerwanie z nałogiem wymaga czasu. Warto pomyśleć o alternatywnych sposobach radzenia sobie ze stresem, które pomogą zrezygnować z nałogu. A konsekwencją tego będą piękne dłonie i dobre samopoczucie.

Aleksandra Maleszewska-Tomala

ZOSTAW ODPOWIEDŹ