Książki naszej noblistki od dzisiaj kupisz… w Biedronce.

Książki naszej noblistki od dzisiaj kupisz… w Biedronce.

O tym, że dyskont spożywczy od dawna posiada w swojej ofercie książki, na pewno nikomu nie trzeba mówić. Przez biedronkowe kosze i stojaki przewinęły się już setki tytułów. Nic więc dziwnego, że na fali nowej popularności autorki, wszyscy chcą skorzystać.

Książki naszej noblistki od dzisiaj kupisz… w Biedronce.
Fot. Pixabay

Książki naszej noblistki od dzisiaj kupisz… w Biedronce.

Nazwisko Olgi Tokarczuk istnieje na rynku wydawniczym od dawna. Tokarczuk debiutowała w 1979 roku na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie publikowała swoje pierwsze opowiadania pod pseudonimem Natasza Borodin. Jednak jej debiut powieściopisarski miał miejsce dopiero w 1993 roku, kiedy to autorka wydała powieść „Podróż ludzi Księgi”. Książka ta otrzymała wówczas nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Jednak dopiero trzecia powieść, „Prawiek i inne czasy”, przyniosła jej sukces.

Jednym z najgłośniejszych i najbardziej znanych tytułów Olgi Tokarczuk jest powieść „Bieguni”. Wydana w 2007 roku powieść nominowana była do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS i została nagrodzona Nagrodą Literacką „Nike” 2008. Tę ostatnią nagrodę Tokarczuk otrzymała jeszcze za wydane w 2015 roku „Księgi Jakubowe”.

Na podstawie powieści Tokarczuk, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, w 2017 roku powstał nakręcony przez Agnieszkę Holland film, „Pokot”. 

Książki Tokarczuk tłumaczone są na 37 języków. W 2018 roku Olga Tokarczuk została uhonorowana prestiżową nagrodą literacką The Man Booker International Prize za powieść „Bieguni”, która została wydana pod angielskim tytułem „Flights”.

W tym roku autorka otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. 

I tak właśnie zaczęła się jej druga popularność. Podczas Krakowskich Targów Książki, które miały miejsce w październiku, w kolejce po autograf noblistki czekał ogrom ludzi, a owa kolejka ciągnęła się przez kilka ulic. Jeśli chcecie zobaczyć, jak się ta kolejka przedstawiała, zapraszamy na Instagram Wydawnictwa Literackiego.

Nie ma się zatem co dziwić, że Olga Tokarczuk przez jakiś czas będzie nam wyskakiwać z każdej strony. I nawet robiąc zakupy spożywcze w ulubionym dyskoncie możemy do mięsa i ziemniaków w koszyku dorzucić książkę drugiej w historii polskiej literatury autorki-kobiety, która ma na koncie tak prestiżową nagrodę jak Nobel.

Książki Olgi Tokarczuk można nabyć w Biedronce w cenie 29,99zł od 25.11 do 7.12.

„Bieguni”, Wydawnictwo Literackie, 2007

Książki naszej noblistki od dzisiaj kupisz… w Biedronce.
Fot. Wydawnictwo Literackie

Jedna z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych na świecie powieści ostatnich lat, wydana w 2007 roku w Wydawnictwie Literackim.

Co mamy wspólnego z biegunami – prawosławnym odłamem starowierców, ludźmi którzy zło oswajają ruchem? Ile jest w nas z biegunów?

Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów – Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków.

Ta powieść nie ma granic – dzieje się na całym świecie.

„Podróż ludzi Księgi”, Wydawnictwo Literackie, 1997

Książki naszej noblistki od dzisiaj kupisz… w Biedronce.
Fot. Wydawnictwo Literackie

Francja, rok 1685. Król Słońce ustanawia katolicyzm jedynym legalnym wyznaniem. Grupy hugenotów przemierzają kraj, by dotrzeć na północ, gdzie mają nadzieję znaleźć nową ojczyznę.

Z okien karety banitom przygląda się grupa nietypowych podróżnych, zmierzających na południe. Porzucona przez narzeczonego kurtyzana Weronika, Markiz parający się alchemią, twardo stąpający po ziemi bogacz de Berle oraz Gauche — niemy woźnica z nieodstępującym go żółtym psem. Każde z nich opuściło Paryż z innego powodu. Ta podróż, momentami wręcz awanturnicza, może odmienić nie tylko ich losy, ale również dzieje całej ludzkości.

Oto w Pirenejach, ku którym zmierzają, w trudno dostępnym górskim wąwozie, w murach małego klasztoru od wieków ukryta jest Księga. Teraz ma szansę zaważyć na przyszłości świata. Tylko czy świat jest gotowy na to, by Księga została odnaleziona?

„Prawiek i inne czasy”, Wydawnictwo Literackie, 1996

Książki naszej noblistki od dzisiaj kupisz… w Biedronce.
Fot. Wydawnictwo Literackie

Prawiek – wieś położona w centrum Polski – tutaj codzienność splata się z niezwykłością, rzeczywistość z mitem, a powszednie życie jest ważniejsze od wielkich wydarzeń. W burzliwych latach XX wieku kilka pokoleń kilku rodzin mieszkających w Prawieku walczy o swoje szczęście i przyszłość. Ich losy układają się w uniwersalną opowieść o czasie, przemijaniu i ludzkim losie.

„Prowadź swój pług przez kości umarłych”, Wydawnictwo Literackie, 2009

Książki naszej noblistki od dzisiaj kupisz… w Biedronce.
Fot. Wydawnictwo Literackie

W oddalonej od reszty świata górskiej osadzie w pięknej Kotlinie Kłodzkiej mieszka ze swoimi psami Janina Duszejko – nieco ekscentryczna starsza pani, miłośniczka astrologii, która w wolnych chwilach dogląda domów nieobecnych sąsiadów i tłumaczy poezję Williama Blake’a.

Niespodziewanie przez tę spokojną okolicę przetacza się fala morderstw, których ofiarą padają miejscowi myśliwi. Czy to możliwe, by to zwierzęta – jak sugeruje Duszejko – zaczęły czyhać na życie swych oprawców? Wszak Blake pisał: „Błąkająca się Sarna po lesie / Ludzkiej Duszy niepokój niesie”…

Źródło: opracowanie własne, opisy pochodzą od Wydawcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ