Nominacje do nagród Grand Press 2019

Nominacje do nagród Grand Press 2019

Dziś odbędzie się tajne głosowanie jury, które zdecyduje o przyznaniu nagród w konkursie Grand Press 2019. W ośmiu kategoriach konkursu nominowanych jest pięćdziesiąt pięć materiałów. Przedstawiamy nominacje do nagród Grand Press 2019.

Nominacje do nagród Grand Press 2019
Fot. Pixabay

Nominacje do nagród Grand Press 2019

Nagrody Grand Press przyznawane są od 1997 roku przez poznański miesięcznik „Press” dla najlepszych dziennikarzy prasowych, telewizyjnych, radiowych i internetowych. W tym roku padł rekord – do konkursu zgłoszonych zostało aż osiemset pięćdziesiąt prac. Ostatecznie do finału przeszło pięćdziesiąt pięć z nich. Zwycięzca w każdej z kategorii otrzyma czek na pięć tysięcy złotych.

Lista nominacji do nagród Grand Press 2019

Kategoria NEWS

1. „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości” – dziennikarka Onetu Magdalena Gałczyńska kontra wiceminister sprawiedliwości Łukasz Pabiak, który uwikłany był w relacje z grupą hejterską, która postawiła sobie za cel kompromitację sędziów, którzy są nieposłuszni władzy. Dziennikarka rozpracowała powiązania internetowej hejterki z wiceministrem.

2. „Marszałek Marek Kuchciński lata z rodziną rządowym samolotem. Radio Zet dotarło do dowodów” – Mariusz Gierszewski, dziennikarz Radia Zet dotarł do dokumentów, które potwierdziły, że marszałek Marek Kuchciński dopuścił się wykorzystywania rządowego samolotu w celach prywatnych i choć uprzednio temu zaprzeczał, w służbowe loty wyruszał z członkami swojej rodziny… Na koszt państwa oczywiście.

3. „Kostecki przerwał zmowę milczenia” – dziennikarki „Rzeczpospolitej”, Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka zastanawiają się nad samobójczą śmiercią w celi więziennej Dawida Kosteckiego. Bokser ujawnił korupcję w rzeszowskim CBŚ (policjanci mieli mieć układy z ukraińskimi sutenerami), a po fakcie został pozostawiony bez jakiejkolwiek ochrony.

4. Cykl „Szubienica człowieka od Ziobry” – zdemaskowany uczestnik manifestacji narodowców. Człowiek, który trzymał szubienicę ze zdjęciem europosła, jest de facto pracownikiem Ministerstwa Sprawiedliwości. Odkryła to dziennikarka „Gazety Wyborczej”, Ewa Ivanova.

5. „Tajemnicze spotkanie ważnych polityków PiS z gigantem tytoniowym” – Dlaczego Jarosław Kaczyński zabronił członkom parlamentu (tym po prawicy oczywiście) spotykać się z lobbystami? Patryk Michalski z RMF FM wykazał, że stało się dlatego, że potajemnie politycy PiS spotykali się z lobbystami jednego z tytoniowych koncernów.

6. Cykl „Wasyl porzucony na śmierć” – Piotr Żytnicki i Ludmiła Anannikova („Gazeta Wyborcza”) opisali szokujące okoliczności śmierci Ukraińca, który zasłabł w pracy, a szefowa zamiast udzielić mu pomocy, wywiozła jego ciało do lasu.

Szokujący artykuł o ludzkiej znieczulicy. Śmierć emigranta z Ukrainy, któremu szefowa nie udzieliła pomocy, a zamiast tego… wywiozła jego zwłoki do lasu. Sprawę opisał Piotr Bytnicki i Ludmiła Anannikova z „Gazety Wyborczej”.

 Kategoria DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE

1. Cykl „Wieże bliźniaki prezesa PiS” – Jarosław Kaczyński w rozmowie z austriackim biznesmenem. Zapis rozmowy został ujawniony przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej”, Wojciecha Czuchnowskiego i Iwonę Szpalę. W rozmowie przez PiS omawia z biznesmenem plany budowy dwóch wieżowców, które miałyby stanąć do należącej do spółki Srebrna działce. Owa działka została jakiś czas temu uwłaszczona przez środowisko PiS. Kaczyński odmawia w rozmowie zapłaty biznesmenowi za prowadzone prace przygotowawcze do budowy.

2. „Wiceminister i sfałszowane podpisy” – Wiceminister rządu PiS, Adam Andruszkiewicz, dopuścił się wyborczych fałszerstw podpisów. Związanego z Młodzieżą Wszechpolską polityka zdemaskowali Maciej Duda i Łukasz Ruciński.

3. Cykl „Jak uwłaszczył się Morawiecki” – Działka zakupiona przez premiera Mateusza Morawieckiego znacznie poniżej jej wartości rynkowej. Jacek Harłukowicz z „Gazety Wyborczej” przeprowadził dziennikarskie śledztwo, a w swoich wnioskach wskazał na powiązania i znajomości premiera w Kościele, a także na fakt, że informacje o zagospodarowaniu terenu mogły zostać przez Morawieckiego pozyskane dzięki pracy w sejmiku wojewódzkim.

4. „Pancerny Marian i pokoje na godziny” – Niewpisana do oświadczenia majątkowego i pozyskana w niejasny sposób kamienica wynajmowana gangsterom przez prezesa NIK, Mariana Banasia. Pokoje wynajmowane były na godziny. Służby, które zajmowały się badaniem oświadczenia majątkowego Banasia, nie zwróciły się z informacjami do premiera przed powołaniem Banasia na stanowisko NIK. Sprawę ujawnił dziennikarz „Superwizjera” TVN, Bertold Kittel.

5. Cykl „40 milionów i nie będzie kłopotów” – Korupcyjna propozycja szefa Komisji Nadzoru Finansowego, Marka Chrzanowskiego. Stenogramy z nagrań i całe zdarzenie opisali dziennikarze „Gazety Wyborczej”, Agnieszka Kublik i Wojciech Czuchnowski. Propozycję układu oraz czterdziestu milionów złotych Chrzanowski złożył Leszkowi Czarneckiemu, który jest właścicielem Getin Noble Bank.

6. „Porwanie Ziętary. Człowiek, który wiedział za dużo” – Dziennikarze „Głosu Wielkopolskiego” i „Superwizjera” TVN, Jakub Stachowiak i Łukasz Cieśla dotarli do byłego oficera służb specjalnych, który przerwał milczenie i przedstawił nowe informacje dotyczące sprawy zaginięcia i zabójstwa poznańskiego dziennikarza, Jarosława Ziętary.

7. „Afera pedofilska przy produkcjach dla TVP i Polsatu” – Ujawniona przez Mariusza Zielke z Salon24 i winteresiespolecznym.pl afera pedofilska. Akty pedofilii miały miejsce podczas realizacji programów muzycznych dla dzieci w dwóch największych polskich stacjach telewizyjnych.

Kategoria PUBLICYSTYKA

1. „Makabryła na tyłach” – Artykuł dziennikarza „Polityki”, Juliusza Ćwielucha, dotyczący architektonicznego bałaganu panującego w stolicy, gdzie stawka za metr kwadratowy w stosunku do średnich zarobków jest jedną z najwyższych w Europie.

2. „Oskarżam biskupów, księży i świeckich mojego Kościoła” – Emocjonalny tekst Ignacego Dudkiewicza z polityka.pl, który oskarżył Kościół o eskalacje nienawiści. Autor upomniał się w swojej publikacji o wartości chrześcijańskie, nie tylko wobec środowiska LGBT.

 3. „Elity patrzą na wieś” – Medialny obraz wsi poddany analizie przez Kacpra Leśniewicza, dziennikarza „Dziennika Gazety Prawnej”. Dziennikarz pisze o mieszkańcach wsi, którzy określani są jako niewygodna kula u nogi, a także posądza się ich o sprzedanie demokracji za pięćset złotych.

4. „Rosja nie istnieje” – Artykuł Renaty Lis z „Pisma. Magazynu opinii”, który wbrew tytułowi pokazuje różne oblicza Rosji. Zarówno te widziane z perspektywy oficjalnej, jak i z tej prywatnej.

5. Cykl „Paweł Adamowicz. Jasna strona Gdańska. Ciemna strona Gdańska” – Autor, Mikołaj Podolski z Onet Trójmiasto, pokazuje Gdańsk jako miejsce, gdzie działania bandytów są bezkarne, ale także podkreśla zasługi zamordowanego prezydenta, Pawła Adamowicza, który zapewnił Gdańskowi spory cywilizacyjny postęp.

6. „Amazonia w ogniu fake newsów” – Zreferowane przez Tomasza Rożka z naukatolubie.pl wypowiedzi naukowców, które mają przekonywać ludzi, że przekazy dotyczące pożarów puszczy amazońskiej są bardziej emocjonalne niźli oparte na danych liczbowych. 

7. „Homo sovieticus po latach” – Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, Rafał Woś, w tekście rozliczającym filozofa Józefa Tischnera z sympatii politycznych. Autor zarzuca Tischnerowi, że ten stał po stronie Leszka Balcerowicza i jego liberalnych reform.

Kategoria REPORTAŻ PRASOWY / INTERNETOWY

1. „Sekret Świętej Brygidy” – Ostatni reportaż dziennikarki „Gazety Wyborczej – Dużego Formatu”, Bożeny Aksamit, która niedługo po jego publikacji zmarła na raka. Publikacja dotyczyła ofiar gwałtów księdza Henryka Jankowskiego. Wiele zgwałconych przez Jankowskiego nastolatek odebrało sobie później życie. Tekst poruszył opinię publiczną zarówno ze względu na pozycję Jankowskiego, jak i na panującą od lat zmowę milczenia dotyczącą jego czynów.

2. „Raz tylko zapytałam córkę i syna: jak umrę, to się Zosią zaopiekujesz?” – Dramat kobiety, która będąc w ciąży dowiaduje się, że razem z dzieckiem rośnie w niej rak opisany przez Edytę Brzozowską z Onet Kobieta.

3. „13 dziewczynek księdza” – Kolejny tekst dotyczący problemu pedofilii w Kościele pokazanej na przykładzie małej miejscowości, gdzie nastolatki odwiedzające mieszkanie księdza nie są dla nikogo niczym dziwnym. Sprawę zrelacjonowali Zuzanna Bukłaha i Kacper Sulowski z „Gazety Wyborczej – Dużego Formatu”.

4. „Katastrofy Andrzeja N.” – Dramat dróżnika ze Szczekocin poszukującego okazji do samobójstwa, aby ukarać samego siebie za jedną z najtragiczniejszych katastrof kolejowych, która miała miejsce siedem lat temu. Sprawę opisała Edyta Gietka z „Polityki”.

5. „Pani Basia” – Opisana przez Violettę Krasnowską z „Polityki” bardzo znana, ale też najbardziej tajemnicza postać polskiej polityki. Mowa o kierowniczce biura poselskiego Jarosława Kaczyńskiego.

6. „Dżekpot, czyli o Wojciechu, którego życie bajką się nie stało” – Polak, który wygrał sto dziewięćdziesiąt trzy miliony złotych w loterii Eurojackpot, którego życie po wygranej opisali Mateusz Ratajczak i Sebastian Ogórek z Wirtualnej Polski Finanse.

7. „Tata zastępczy wali z brzucha” – Koszmar rozgrywający się latami w rodzinie zastępczej, która traktowała dzieci jedynie jako sposób na dodatkowy zarobek. Paweł Piotr Reszka z „Gazety Wyborczej – Dużego Formatu” pisze o dzieciach, którym wydaje się, że milczenie jest równoznaczne z wychowaniem.

Kategoria REPORTAŻ TV / WIDEO

1. „Różyczka” – Reportaż Inki Boguckiej z „Magazynu Expressu Reporterów” TVP1 dotyczący kobiety w ciąży, którą lekarz informuje o wadach dziecka, które sprawią, że umrze ono wkrótce po narodzinach. Kobieta z mężem postanawiają kontynuować ciążę.

2. „Diecezja strachu” – Historia poniżającego traktowania kleryków przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Autorem jest Lech Dawidowicz z „Czarno na białym”, programu TVN 24.

3. „Pszczeli szeryf z Moszczanki” – Opowieść o pasjonacie hodowli pszczół, którego pierwsza pasieka powstała, gdy ten miał dziesięć lat. Historię opowiada Aleksandra Kiereta z TVP 3 Opole.

4. Cykl „Tajemnica zabójstwa na Świętojańskiej” – Niewyjaśnione okoliczności śmierci Szweda, który dziesięć lat temu odwiedził Gdańsk w interesach. W sprawę zamieszani są gangsterzy i narkotykowi baronowie. Powrót do tej historii można było obejrzeć dzięki Bertoldowi Kittelowi i Jarosławowi Jabrzykowi z TVNowego „Superwizjera”.

5. „Amnezja” – Trzydziestolecie przemian społecznych i politycznych naszego kraju z perspektywy muzyków rockowych, których muzyka w czasach PRLu wyrażała zbiorowy bunt, a także przynosiła poczucie wolności. Maciej Kuciel z „Superwizjera” TVN.

6. „Wakacje z Bałtykiem” – Wyprawa polskich rodzin na wakacje nad morzem w towarzystwie Jerzego Morawskiego i Michała Matysa z Polsat Play.

7. „Tylko nie mów nikomu” – mocny, bezpardonowy materiał reporterski o pedofilii w Kościele. Film braci Sekielskich, Tomasza i Marka, został wyświetlony ponad dwadzieścia trzy miliony razy na YouTube. Produkcja ukazuje ofiary pedofilii, które poza tym, że opowiadają o swoich przeżyciach, konfrontują je również na spotkaniach ze swoimi dawnymi oprawcami, którymi byli księża katoliccy.

Kategoria REPORTAŻ RADIOWY

1. „O misiu, który zasnął ze smutku” – Reportaż radiowy Katarzyny Błaszczyk z Programu I Polskiego Radia opowiadający o szesnastolatce, Wiktorii, która przechodzi rehabilitację w klinice Budzik po tym, jak podjęła się próby samobójczej. Dziewczyna miała depresję.

2. „Matematyka nie do przejścia. Historia niezwykle zdolnego ucznia, który… ma problem z maturą z matematyki” – Przykład ucznia, który jest geniuszem nie mogącym poradzić sobie z jednym obowiązkowym przedmiotem na maturze, posłużył Annie Gmiterek-Zabłockiej z Tok FM jako opis systemu edukacji w naszym kraju.

3. „Morfina” – Reportaż Michała Janczury z Tok FM opisujący wydawanie w aptece przez osobę nieuprawnioną morfiny w dawce dziesięciokrotnie przekraczającej tę przepisaną pacjentce, przyczyniając się tym samym do jej śmierci.

4. „Gdańska noc” – Solidarność mieszkańców Gdańska pokazana w reportażu Małgorzaty Kęsickiej z Programu III Polskiego Radia po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza.

5. „Niedokończona żałoba” – Nakazana przez państwo ekshumacja i walka rodziny Arama Rybickiego, który był jedną z ofiar katastrofy smoleńskiej. Reportaż dziennikarzy Polskiego Radia Koszalin, Jolanty Rudnik i Andrzeja Rudnika. 

6. „Mój ci on” – Agnieszka Szwajgier (Program I Polskiego Radia) w swoim reportażu podjęła się próby znalezienia odpowiedzi, dlaczego Polki ulegają internetowym oszustom z Afryki, którzy obiecują im miłość.

7. „Paragraf 51” – Zawodowy muzyk skazany przez sąd za grę na fortepianie, co nie podobało się jego sąsiadom. Zabawny, choć tylko z pozoru, reportaż Agnieszki Szwajgier z Programu I Polskiego Radia.

Kategoria WYWIAD 

1. „Co miesiąc walentynki” – Wywiad Katarzyny Kubisiowskiej z „Tygodnika Powszechnego” z reżyserem filmowym, Andrzejem Barańskim.

2. „Związki partnerskie nie są złe” – Robert Mazurek („Dziennik Gazeta Prawna”) w rozmowie z wiceprezydentem Warszawy Pawłem Rabiejem.

3. „Trzymajcie skalpel z daleka” – Rozmowa Joanny Podgórskiej z „Polityki” z osobą interpłciową, który pokazuje, że jest wiele typów interpłciowości, podczas gdy „oficjalnie” uznaje się jedynie dwa – bycie kobietą albo mężczyzną.

4. „Dlaczego marszałek nie jeździł koleją? Rozmowa z Karolem Trammerem” – Upadek kolejnictwa w Polsce tematem rozmowy pomiędzy Kają Puto z KrytykaPolityczna.pl a Karolem Trammerem.

5. „»Motywacja zabójcy? W więzieniach panuje kult publicznie dokonanej zemsty«. Prof. Karol Modzelewski o Polsce po śmierci Pawła Adamowicza” – Zaniedbania w systemie więziennictwa i obraz kraju po zabójstwie Pawła Adamowicza w rozmowie Grzegorza Sroczyńskiego z Tok FM z Małgorzatą Goetz i Karolem Modzelewskim.

6. „Szczur nigdy nie będzie koniem” – Pochodzący z Pakistanu dziennikarz ‘Der Spiegel” w ciągu dwóch lat odpisał osiemset pięćdziesięciu czterem osobom na hejterskie wiadomości. Po tym czasie hejt wobec niego ustał. Z dziennikarzem rozmawia Kacper Sulowski z „Gazety Wyborczej – Duży Format”.

7. „Jak uniknąć apokalipsy, czyli wszystko, czego nie chcecie wiedzieć o polskim zdrowiu, choć powinniście” – Z ekspertką Martą Liburą Michał Sutowski z KrytykaPolityczna.pl rozmawia o tym, dlaczego reforma polskiej służby zdrowia jest niemożliwa z politycznego punktu widzenia.

Kategoria DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE 

1. „Nieznana historia Staszka W. i Piotra D.” – Opowieść o zatrzymanym za szpiegostwo dla chińskiego rządu pracowniku firmy Huawei oraz kapitanie ABW, który miał być jego współpracownikiem opowiada Sylwia Czubkowska z „Gazety Wyborczej – Magazynu Świątecznego”.

2. „Pegasus” – Przejmowanie kontroli nad urządzeniami, zaglądanie w cudze życie i tajemnice wszystkich obywateli w reportażu Lecha Dawidowicza z „Czarno na białym” TVN 24 będącym komentarzem do zdobytych przez dziennikarza informacji o zakupie potężnego systemu szpiegowskiego przez nasze rodzime służby.

3. „Szczepionki i fake newsy” – Opis przyczyn pojawienia się ognisk odry i miejsc ich wystąpienia w bieżącym roku dokonany przez Lolę García-Ajofrín z Outriders.

4. „Jaka piękna katastrofa” – Kryzys wieku średniego tematem rozmowy Agnieszki Jucewicz z „Wysokich Obcasów Extra” z psychologiem.

5. Cykl „Amerykańskie wydatki Polskiej Fundacji Narodowej” – Andrzej Stankiewicz z Onetu o umowie Polski z amerykańską firmą public relations, której zadaniem było promowanie Polski w USA. Polska zapłaciła za tę akcję promocyjną ponad pięć milionów dolarów.

6. „Oskarżać łatwo, skazać trudno. Rozrachunki ze stalinizmem w III RP” – Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej” o braku skazań dla prokuratorów i sędziów stalinowskich.

7. „Fotel śmierci. Dlaczego zginął kapitan Sobański” – Czy w polskim wojsku występują zaniedbania? Tematu podjęli się dziennikarze Onetu – Edyta Żemła oraz Marcin Wyrwał.

W tym roku w jury zasiadają: Katarzyna Buszkowska („Press”), Kamila Ceran (Tok FM), Roman Czejarek (Program I Polskiego Radia), Krzysztof Jedlak („Dziennik Gazeta Prawna”), Jerzy Jurecki („Tygodnik Podhalański”), Marcin Kowalczyk („Express Ilustrowany”, „Dziennik Łódzki”), Edward Miszczak (TVN i Discovery), Andrzej Skworz („Press”), Radosław Sławiński (Polsat Play), Tadeusz Sołtys (Grupa RMF), Agata Szczęśniak (OKO.press), Marek Twaróg („Dziennik Zachodni”), Michel Viatteau (Agence France-Presse), Jacek Żakowski („Polityka”).

Mecenasem konkursu i gali jest Kulczyk Investments. Sponsorzy konkursu: Grupa Lux Med, Grupa Murapol. Partnerzy konkursu: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Google, Jeronimo Martins Polska. Partner Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego: Bank BNP Paribas. Partner Grand Press Economy: Allegro. Partner Grand Press Digital: Facebook.

Partnerzy Gali: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Platige Image, Digital Knowledge Village, ACO Solutions, Digital Beast Studio, Audionetwork, Coca-Cola HBC Polska, Villa Foksal, Wyborowa, Grimbergen.

Źródło: press.pl, opracowanie własne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ