Nie stresuj się!
Życie w biegu, problemy w pracy i ogólny nadmiar obowiązków powodują, że stres jest nieuniknionym elementem naszej egzystencji. Stresujemy się nie tylko w związku ze zmianami czy ważnymi wydarzeniami, ale także coraz częściej stres towarzyszy nam codziennie, podczas zwykłych zajęć. Jak zatem sobie z nim radzić?
Co mnie stresuje?
Pierwszą i najważniejszą sprawą jest rozpoznanie, czyli zastanowienie się nad tym, co tak właściwie sprawia, że się stresuję. Czy to nowe obowiązki w pracy czy może jednak stres nie jest a nią związany? Warto poświęcić na ten etap chwilę czasu i na spokojnie np. wypisać sobie na kartce czynniki, które sprawiają, że codziennie się stresujemy. To pierwszy krok do sukcesu!
Pozbądź się stresujących sytuacji
Gdy już wiemy, co tak naprawdę nas stresuje łatwiej jest określić strategię radzenia sobie ze stresem. Jeśli np. stresują Cię nowe obowiązki w pracy, z którymi nie do końca sobie radzisz, to może warto poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego, kto pomoże i rozwieje wszelkie wątpliwości? Czasem okazuje się, że wyeliminowanie czynnika czy sytuacji, która nas stresuje nie jest wcale takie proste. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie poddawać się i zastosować się do kilku ogólnych porad.
Nie złość się!
Gdy dotyka nas stres, często zaczynamy się denerwować i złościć. Nie warto jednak trzymać tego zdenerwowania w sobie i kumulować złości. Warto zamiast tego znaleźć sobie coś, co pozwoli bezpiecznie wyładować całą frustrację. Zacznij więc np. uprawiać sport albo dużo spaceruj.
Nie zapominaj o odpoczynku
Gdy pracujemy w stresującym środowisku, warto także dużo odpoczywać. Choć przy dużej ilości obowiązków nie jest to wcale łatwe do zrealizowania, to trzeba jednak nauczyć samego siebie, jak i osoby wokół, że masz do odpoczynku prawo. W ciągu dnia staraj się znaleźć choć krótką chwilę dla siebie – to może być tak niewiele, a może zdziałać cuda!
Nie poddawaj się i myśl pozytywnie
Choć zabrzmi to banalnie, najważniejsze jest nastawienie i pozytywne myślenie. Trzeba porzucić pesymizm, a przyzwyczaić się do optymizmu. Uśmiechaj się jak najczęściej, a gdy będziesz mieć problem, to nie stój bezczynnie, tylko staraj się go jak najszybciej rozwiązać. Dużo rozmawiaj – z koleżankami, kolegami i jeszcze raz – uśmiechaj się!
Agnieszka Głośniewska