W grudniu i styczniu telewizyjną czołówkę zdecydowanie przejmują różnego rodzaju świąteczne filmy. Niektórzy odpalają je już na początku listopada. Razem z pierwszymi spotami reklamowymi, związanymi z gwiazdką, która nadchodzi wielkimi krokami. Wtedy też stacje radiowe ruszają z kultowymi świątecznymi piosenkami, jak między innymi: „Last Christmas” – Wham!, albo „All I Want for Christmas Is You” – Mariah Carey. I właśnie dla tych, którzy już teraz lubią się wkręcić w świąteczny klimat (mimo, że za oknem pogoda na dużym plusie), postała lista produkcji obowiązkowych, w tym czasie. Lista idealnie sprawdzi się dla tych powyższych, jak i tych, którzy wolą ją odpalić dopiero w grudniu. Nie ma jednej recepty na najlepszy, świąteczny film. Musi on być przede wszystkim klimatyczny, wciągający, z dowcipnymi dialogami na poziomie, jak i nieco wzruszający. W tym czasie jednak niezwykle istotne staje się przesłanie: zazwyczaj to dotyczące rodziny i miłość. No to zaczynamy!

1. „Kevin sam w domu”:

Ten wybór chyba nie zdziwi absolutnie nikogo! Ale oczywiście nie mogło go tu zabraknąć, to w końcu absolutny hit wszystkich Świąt! Czy jest tu ktoś, kto nie zna historii Kevina? Może jednak. Kevina, omyłkowo, na święta zostaje sam w domu. Co wykorzystuje dwóch włamywaczy. Nie zdają sobie oni jednak sprawy z tego, że Kevin to sama tarapaty. Produkcja pochodzi z 1990 roku. Do nas jednak dotarła w roku 1992. Od tamtej pory jest nieśmiertelna. Leci w każde święta, a próba zdjęcia Kevina ze świątecznej ramówki, spotkała się z mega-krytyką. I wcale mnie to nie dziwi. W końcu Kevin to już jak tradycja! Dobrą alternatywą jest także „Kevin sam w Nowym Jorku”. W rolach głównych niezastąpieni: Macaulay Culkin, Joe Pesci i Daniel Stern. Którego Kevina wybieracie w tym roku?

2. „To właśnie miłość”:

Historia tego filmu rozgrywa się w świątecznym okresie, w Londynie. Obserwujemy w nim więzi rodzinne jak i towarzyskie oraz kilka wątków. Jednak każdy z nich pokazuje inny typ tego uczucia. Premier zaczyna darzyć uczuciem pracownicę ze swojego biura. Pisarz swoją miłość znajduje nad jeziorem. Najlepszy przyjaciel męża z kolei darzy głębokim uczuciem pewną mężatkę. To idealna komedia na ten czas! 

3. „Grinch: Świąt nie będzie”:

Grinch to zazdrosne, małe, oraz dosyć psotne stworzenie. Czy w związku z tym tegorocznych świąt nie będzie Święta Bożego Narodzenia? Tutaj w rolach głównych zobaczymy między innymi: Jim Carrey, Anthony HopkinsChristine Baranski, i Taylor Momsen.

4. „Holiday”:

Film opowiada o poszukiwaniu jednej z najważniejszej wartości – miłości. Iris zakochana jest w zajętym mężczyźnie. Amanda z kolei odkrywa, że jej partner nie był wierny. Obie kobiety mieszkają od siebie w odległości 4 000 kilometrów, nigdy wcześniej się nie spotkały. Na okres świąt jednak wymieniają się one miejscami zamieszkania. Iris ma okazje pomieszkań w Los Angeles, Amanda natomiast w śnieżnej angielskiej wsi. Na miejscu każda z nich niespodziewanie odnajduje… romans. W rolach głównych zobaczymy tutaj: Kate Winslet, Cameron Diaz, Jude Law i Jack Black.

5. „Cztery Gwiazdki”:

Cztery nowe rodziny – jak je wszystkie odwiedzić podczas Bożego Narodzenia? To wyzwanie wyzwaniem głównych bohaterów filmu. Na ekranie zobaczymy tutaj między innymi Reese WitherspoonVince VaughnRobert Duvall, Sissy Spacek.

6. „Zły Mikołaj”:

Willie – główny bohater, to zawodowy oszust. Święta Bożego Narodzenia, dla niego to idealna okazja na kolejne przestępstwa. Willie więc wciela się w Świętego Mikołaja. Należy dodać, że nienawidzi on dzieci. Jednak pewnego razu spotka on dziecko, które pokazuje mu ciepło oraz siłę przyjaźni. Czy to zimne serce stopnieje z okazji tych świąt?

7. „Czekając na cud”:

Jest to historia opowiadająca o pięciu bohaterach. Każdy z nich tak naprawdę wyczekuje na cud, odmieniający ich życie. Główni bohaterowie to pewna rozwódka, nie znosząca samotności, tajemniczy mężczyzna, Latynoska, barman i Francuz, żyjący wspomnieniami szczęśliwych Świąt z dzieciństwa. Czy lody tej piątki gdzieś się przetną? Na pewni, w końcu w Nowym Jorku, dodatkowo w wigilijny wieczór wszystko może się wydarzyć. Tutaj w rolach głównych między innymi: Penelope CruzSusan SarandonPaul WalkerAlan Arkin.

8. „Listy do M.”:

A na sam koniec coś Polskiego. W końcu nie mogło tu zabraknąć tej produkcji. Jest to film opowiadający miłosne perypetie Polaków. Do tej pory obejrzało go już miliony widzów. A co więcej, film doczekał się kolejnych części, równie fajnych i świątecznych. W rolach głównych tutaj sama polska śmietanka – Tomasz Karolak, Maciej Stuhr, Roma Gosiąrowska, Agnieszka Dygant, Piotr Adamczyk, Katarzyna Zielińska, i Paweł Małaszyński.

To jak? Od czego zaczynamy w tym roku?

Zobacz także: