rekonstruktorzy

MSWiA chce zakazać działające repliki broni czarnoprochowej. Rekonstruktorzy oburzeni

Trwają prace nad projektem ustawy ) o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Obejmie on popularne wśród rekonstruktorów historycznych repliki broni czarnoprochowej.

Projekt, dostępny na stronach kancelarii Sejmu jako druk nr 3347, mówi o zakazie sprzedaży replik broni rozdzielnego ładowania, tzw. broni czarnoprochowej.

Co prawda ustawodawca zadbał o tę broń w przepisie projektu – art. 4 mówi jednak tylko o egzemplarzach pozbawionych cech użytkowych: “ustawy nie stosuje się do: replik broni niezdolnych do miotania pocisków z wykorzystaniem energii produktów powstałych w wyniku reakcji chemicznej ładunku miotającego i przekrojów broni służących do prezentacji sposobu działania mechanizmów broni – jeżeli nie zawierają istotnych komponentów, które można wykorzystać zgodnie z ich przeznaczeniem w broni palnej.”

Czy to oznacza, że na inscenizacjach zabraknie wystrzałów, lub będą one z kapiszonów? Posłowie komisji złożyli poprawkę w której jest mowa o “zachowaniu funkcjonalności” dla replik sprzed 1900 roku.

To jednak może się nie spodobać MSWiA. Dyrektor Departamentu Zezwoleń i Koncesji Robert Gierszewskina posiedzeniu sejmowej komisji SWiA z 17 kwietnia mówi bowiem o konieczności objęcia nowymi rozwiązaniami broni czarnoprochowej. Przedstawiciele ministerstwa mówili też o obawie wprowadzenia do obrotu broni czarnoprochowej uwstecznionej – ma to być podobno popularna we Włoszech broń o cechach historycznych, ale współczesnym wykonaniu i skuteczności.

Sprawa oburza rekonstruktorów, których sprawa dotyczy. Nie odbyły się bowiem żadne konsultacje ze środowiskiem.

-Trwa debata o replikach broni, tymczasem o jej cechach nie wypowiadają się ani rekonstruktorzy, ani historycy. Zostawienie sprawy w rękach polityków spowoduje to, że zamiast bitew z wystrzałami będą jasełka. Skoro replika nie ma pokazywać jak działała to może zmieńmy szable i strzelby na plastikowe. Z odległości publika się przecież nie domyśli – ironizuje Marcin, rekonstruktor.

Prace nad nowelizacją będą kontynuowane.

fot. Twierdza Wisłoujście-Pzewodnicy

zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5215 More posts in Newsy category
Recommended for you
Naprawa samochodu droższa nawet o 42%

Fiat, Opel i Toyota liderem podwyżek W ciągu zaledwie dwóch lat średni koszt naprawy samochodu...