Mozil „nienawidzi” Polski?

W sieci ukazał się teledysk o wymownym tytule „Nienawidzę cię Polsko”. To nowa produkcja duetu Mozil & Zabłocki.

 

skinshow.info

Właśnie ukazała się nowa płyta słynnego Polaka z Danii „Księga emigrantów. Tom I”.  Czesław deklaruje, że najnowszego albumu powinni posłuchać i ci, którzy wyjechali, i ci, którzy opowieści z obczyzny znają z drugiej ręki. Będzie gorzko? Zdecydowanie. Słychać to chociażby w singlowym kawałku:

Nienawidzę cię Polsko, na to nic nie poradzę. Nienawidzę cię Polsko, bo nade mną masz władzę. Liczę długie miesiące, nie wiem, ile już w sumie. Chciałbym wrócić, ale nie mogę, bo cię kochać nie umiem.

{youtube}N-f-RM_YESI |600|450|0{/youtube}

Teledysk też jest dość oryginalny. Jest inspirowany filmami instruktażowymi z kultowych i nieco kiczowatych lat 90tych. Nagrany został kamerą VHS, ostatni raz używaną podobno osiem lat temu na planie jednej z polskich telenowel. Wszyscy zachodzą w głowę, jak to możliwe, że retro ustrojstwo jeszcze działa. Działa i to jak. Tworzy przy tym specyficzny klimat całego klipu i idealnie pasuje do gorzkiej piosenki. W video słyszymy głos słynnego lektora Tomasza Knapika, a widzimy m.in. Roberta Gonerę i Pawła Chochlewa, reżysera i scenarzystę „Tajemnic Westerplatte”.

Klip i sama płyta to jedynie części większego, autorskiego projektu Czesława. Przy okazji premiery na YouTube ruszył specjalny kanał, gdzie muzyk zamierza kolekcjonować i umieszczać historie internautów. Pozytywne, szalone, ale też smutne i melancholijne.

Katarzyna Mierzejewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ