Dlaczego warto czytać dziecku bajki?

Nie da sie ukryć, że czytanie bajek mocno rozwija umysł dziecka. Dzieki temu dzieciaki mają lepiej rozwiniętą wyobraźnię, uczy samodzielności i zachęca do poznawania świata. Czytanie bajek rozwija dziecięcą wyobraźnię, uczy samodzielności i wytrwałości w odkrywaniu swiata.

Źródło: mama-czyta-dziecku.blog.pl

Akcja #czytajmybajki nawiązuje bezpośrednio do założeń marki, która poprzez nadawanie nowego sensu klasycznym opowieściom, zachęca dzieci i młodzież do budowania wiary we własne możliwości.

Kampania została stworzona przede wszystkim dla dzieci i ich rodziców. Jaki jest jej cel? Przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy o korzysciach jaki daje czytanie bajek. Dzieci bardziej sie koncentrują, dużo dowiadują o świecie, uczą sie odróżniać dobro od zła.

Bajki uczą tez dzieci wrażliwości.

O korzyściach płynących z czytania bajek mówi dr hab. Jacek Wasilewski – kulturoznawca z UW, prywatnie ojciec trójki dzieci:

Najpierw przyjrzyjmy się samej czynności: dajemy bliskość dziecku. Tego nie da się zlecić komuś innemu. Druga rzecz – mały rytuał, którego powtarzalność daje poczucie stabilności. Dlatego dzieci chcą czytać te same bajki, tak jak dorośli chcą obchodzić te same święta. Oglądając czytających rodziców na animowanych filmach i tych przy swoim łóżeczku, dziecko upewnia się, że tak ma być na świecie i że u niego w domu też jest bajkowo.  

Poza tym czytanie to także forma zabawy:

Ale czytanie to nie tylko wyciszenie czy nieudane próby uśpienia – może to być też dobra zabawa. Gdy czytamy tę samą bajkę po raz enty, możemy ją czytać co drugi wyraz, możemy dodawać pytania, możemy też pozwolić dziecku skończyć tę historię inaczej. Tu się zaczyna prawdziwy kontakt, prawdziwa dyskusja, a nie tylko: „czy umyłeś ręce?” i „pocałuj ciocię, bo wychodzi”. Potem już będzie gimnazjum i o ten kontakt będzie dużo trudniej, więc lepiej nie przespać tego momentu.

Jacek Wasilewski przyznaje, że niezwykle ważne jest to, co czytamy swoim dzieciom:

Teraz przyjrzyjmy się treści. Bajki, które płyną głosem rodzica, przekazują wiedzę o świecie. O tym, że dobro zwycięża. O tym, że mali bohaterowie, których nikt nie uważa za gigantów rozumu i siłaczy, mogą osiągnąć to, czego nie udaje się starszym dorosłym. To daje mnóstwo życiowej nadziei. Druga kwestia – bajki pomagają przezwyciężać lęki – kiedy potwory i strachy pokonuje bohater bajki, to utożsamiające się z nim dziecko też wygrywa. Zupełnie jak z reprezentacją piłkarską u dorosłych – oni grają, my wygrywamy. Poznając to, czego boi się bohater bajki, dziecko może nie wprost porozmawiać o swoich lękach i poradzić sobie z nimi.

Czytanie bajek to przekazywanie wiedzy o tym, jaki jest świat i położenie fundamentów pod opowieści dzieci o ich życiu w przyszłości. Mistrz tenisa, któremu nie czytano bajek szybciej się zagubi i załamie, niż ten, który wie, że Tomcio Paluch w końcu wychodzi na prostą.

Kiedy dzieci już potrafią samodzielnie czytać warto, aby to robiły jak najczęściej:

Samodzielne czytanie bajek pozwala na stworzenie własnego, wyjątkowego świata wyobraźni, którego jest się niepodzielnym władcą. Jest to zarówno twórcze, jak i rozwijające. Buduje się poczucie samodzielności i kompetencji – że sam umiem, sam mogę odkryć, co tam się stało na końcu historii… 

________________________________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ